زنان در جدالی همیشگی واسه برابری 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

خیلی از ما از برابری زن و مرد می گیم ولی در عمل، این برابری رو در جامعه نمی بینیم و زنان در بیشتر موارد به حاشیه رانده می شن و به اونا بهایی داده نمی شه. ولی ریشه ی این مشکل از کجاست و چیجوری باید با اون برخورد کنیم؟ واسه بررسی این موضوع باید از جنبه های مختلفی بهش توجه کنیم، چون عوامل زیادی در این بین موثر هستن، مثل:

۱. تلقینای خونواده و جامعه

زنان در جدالی همیشگی واسه برابری  آموزشی

این تلقینا از همون اول و در خونواده شروع می شه، مثلا وقتی واسه دختربچها عروسک می خریم و در مقابل، به پسربچها هلی کوپتر و قطار اسباب بازی میدیم. دخترها از همون اول و در خونه یاد می گیرن که نباید به سراغ مسائل مهم تر برن و وظیفه و نقش اصلی اونا چیز دیگریه. در جامعه هم معمولا تواناییای زنان دست کم گرفته می شه و به اونا فرصتی واسه بیان وجود و اثبات توانایی هاشون داده نمی شه. همه ما میدونیم که تلقین تأثیر خیلی زیادی بر طرزفکر و باورهای فرد داره و تا زمانی که زنان به تواناییای خود باور نداشته باشن، نمی تونیم شاهد تغییر زیادی در وضعیت اونا باشیم و بهترین نقطه واسه شروع، خونواده.

۲. سطح آگاهی و طرزفکر افراد در جامعه

شاید متوجه شدین که در کشورهای پیشرفت نیافته، زنان وضعیت بسیار بدتری دارن و هر چه جامعه ای پیشرفته تر باشه، وضعیت زنان اون جامعه هم بهتره. البته این گفته معنیش این نیس که زنان در جوامع مدرن و صنعتی هیچ مشکلی ندارن و به حقوق برابری دست یافته ان، ولی نقش سواد و آگاهی رو نمیشه ندیده گرفت. منظور از سواد و آگاهی هم فقط تحصیلات دانشگاهی نیس و کلا هر چه افراد آگاه تر باشن و بیشتر بخونن، منطقی تر فکر می کنن و نگاه مساوی تری به زنان و جایگاه اونا دارن، چون هیچ دلیل منطقی واسه عقب نگه داشتن زنان از جامعه و محروم کردن اونا از فرصتای برابر وجود نداره. پس بالا بردن سطح آگاهیا از راه تشویق مردم به مطالعه بیشتر و ساختن برنامه های آموزنده، به رفع این مشکل کمک زیادی می کنه.

۳. مسئولیتای مادری و همسری

اگه مساوی به قضیه نگاه کنیم می بینیم که زنان و مردها از زمان و امکانات برابری بهره مند نیستن و زنان به دلیل مسئولیتای زیاد مادری و همسری نمی تونن به اندازه مردها واسه پیشرفت تحصیلی و شغلی خود وقت بذارن و سعی کنن. از طرف دیگه ایجاد فضایی امن در خونه و توجه به تربیت فرزندان رو هم نمیشه ندیده گرفت. واسه مقابله با این مسئله باید دیدگاه سنتی محدود کردن امور خونه و فرزندان به زنان رو کنار بذاریم. زن و مرد باید در کنار همدیگه به این امور بدن تا هر دو از فرصتای برابری واسه سعی در جهت پیشرفت تحصیلی و شغلی بهره مند باشن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سم زدایی بدن با ۸ روش موثر 

۴. رقابت بین دو جنس و دشمن پنداشتن جنس مخالف

همه ما لطیفهایی رو که علیه زنان (و بعضی وقتاا مردها) ساخته می شه خونده یا شنیده ایم. ولی باید به این باور برسیم که زن و مرد حریف همدیگه نیستن و می تونن در کنار هم واسه بهبود و پیشرفت جامعه سعی کنن. چیزی به نام جنس برتر وجود نداره و زن و مرد هر کدوم تواناییا و استعدادهایی دارن. پروین اعتصامی چه قشنگ گفته که: «مرد یا زن، برتری و رتبت از دانستنه». زمانی میشه جامعه ای رو پیشرفته دونست که در اون هیچ تبعیضی (مثل بی عدالتی جنسیتی) وجود نداشته نباشه و همه به معنای واقعی کلمه با هم برابر باشن.

سخن آخر

البته مشکل بی عدالتی جنسیتی و نبود فرصتا و امکانات برابر واسه زنان مشکل بزرگیه که مقابله با اون نیازمند عزم و اراده ای در سطح کلانه و واسه این منظور مردم و دولت هر دو باید سعی کنن و این سعی باید از خود زنان شروع شه. البته باید توجه داشت که این مشکل در طول قرنا به وجود اومده و نمی تونیم انتظار راه حلی شگفت انگیز رو داشته باشیم و واسه رسیدن به برابری پایانی باید صبور و شکیبا باشیم. ولی اگه خواهان ساختن جامعه ای موفق و سالم هستیم نباید از یاد ببرم که نصف جمعیت جامعه رو زنان تشکیل میدن و ندیده گرفتن اونا به معنی هدر دادن نصف استعدادها و توانایی هاییه که باید در جهت رشد و شکوفایی جامعه ای استفاده کرده شه که همه ما، چه مرد و چه زن، از نتایج و ثمرات اون بهره مند خواهیم شد.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید