زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟ 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

استیو جابز همون کسی بود که با همراهی استیو وزنیاک (Steve Wozniak)، شرکت کامپیوتری اپل (Apple Computers) رو پایه گذاری کرد. با راهنماییای استیو جابز بود که این شرکت، در فناوریای نوین پیشگام شده و کالاهایی مثل آی فون و آی پد تولید کرد. با این نوشته همراه باشین تا با زندگی نامه استیو جابز بیشنر آشنا شید.

استیو جابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا به دنیا اومد. پدر و مادر اون دو دانشجو از دانشگاه ویسکانسین (University of Wisconsin) بودن که در آخر، سرپرستی استیو جابز رو به زوج دیگری سپردند. اون فردی باهوش و البته بدون هدف بود که تا قبل از تأسیس شرکت اپل با همراهی استیو وزنیاک در سال ۱۹۷۶، مشاغل مختلفی رو امتحان کرده بود. اجناس انقلابی شرکت اپل که عبارت ان از آی پاد (iPod)، آی فون (iPhone) و آی پد (iPad)، الان نمونه های عالی از رشد فناوری مدرنه. جابز، شرکت اپل رو در سال ۱۹۸۵ ترک کرد و بیشتر از ده سال بعد دوباره به شرکت بازگشت. استیو جابز پس از جنگ ای طولانی با سرطان لوزالمعده، در سال ۲۰۱۱ از دنیا رفت.

سالای ساده زندگی

زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟  آموزشی

استیو پل جابز در ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، از مادری به نام جوئن شیبل (Joanne Schieble) و بابایی به نام عبدالفتاح جون جندلی (Abdulfattah “John” Jandali) که هر دو دانشجوی دانشگاه ویسکانسین بودن، به دنیا اومد. این زوج، سرپرستی فرزندشان رو که هنوز نامی واسه اون انتخاب نکرده بودن، به زوج دیگری سپردند. پدرش، جندلی، یک سوری نسل و استاد علوم سیاسی بود و مادرش، شیبل، به عنوان متخصص گفتاردرمانی فعالیت می کرد. مدت کوتاهی بعد از اینکه استیو به وسیله زوج دیگری به فرزندی پذیرفته شد، پدر و مادر بیولوژیکی استیو، با هم ازدواج کردن و بعدا صاحب بچه دیگری به نام مونا سیمپسون شدن. استیو در سن ۲۷ سالگی با پدر و مادر بیولوژیکی خود آشنا شد.

زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟  آموزشی

ازدواج

زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟  آموزشی

سرپرستی اونو کلارا و پل جابز قبول کردن و اونو استیو پل جابز نامیدند. کلارا حسابدار بود و پل به عنوان مکانیک فعالیت می کرد. این خونواده در مانتین ویو (Mountain View)، کالیفرنیا ساکن شدن؛ در منطقه ای که بعدا با عنوان سیلیکون ولی (Silicon Valley) شناخته شد.

زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟  آموزشی

استیو زمانی که کودک بود به همراه پدرش در پارکینگ خونه روی قطعات الکترونیکی کار می کرد. پل به پسرش یاد می داد که چه جوری قطعات الکترونیکی رو از هم جدا و دوباره اونا رو سر هم کنه. این سرگرمی، اعتماد به نفس، سرسختی و توانایی کار با قطعات مکانیکی و الکترونیکی رو به استیو می یاد گرفت.

جابز همیشه فردی باهوش و خلاق بود، اما تحصیلات رسمی در مدرسه واسه اون خسته کننده بود. اون در زمان دبستان، عادت داشت با دوستان خود شوخیای زننده کنه. به خاطر این معلم کلاس چهارمش، اونو مجبور به درس خوندن می کرد. جابز امتحانات سال چهارم خود رو خوب گذروند. مدیران مدرسه تصمیم گرفتن تا اونو یک سال زودتر به دبیرستان بفرستند؛ پیشنهادی که پدر و مادر استیو نپذیرفتند.

چند سال بعد، زمانی که استیو در دبیرستان هومستد (Homestead) تحصیل می کرد، با شریک آینده خود یعنی استیو وزنیاک آشنا شد. استیو وزنیاک در اون زمان دانشجوی دانشگاه کالیفرنیا بود. در سال ۲۰۰۷، وزنیاک در مصاحبه ای با پی سی ورلد (PC World)، درباره اینکه به چه دلیل با استیو جابز رابطه محکمی داشت اعلام کرد:

«ما هر دو علاقه مند به الکترونیک و کار کردن با چیپای دیجیتالی بودیم. افراد کمی در اون زمان می دونستن که چیپ چیه، چه جوری کار می کنه و با اون چه کاری میشه انجام داد. من، رایانهای زیادی رو طراحی کرده بودم و در الکترونیک و طراحی رایانه از اون جلوتر بودم، اما بازم با استیو علایق مشترکی داشتیم. ما هر دو در مورد چیزایی که در این دنیا هست، نگاه های متفاوت و مستقلی داشتیم».

شرکت رایانه ای اپل

زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟  آموزشی

بعد از دبیرستان، جابز در کالجی به نام رید (Reed College) در شهر پورتلند ایالت اورگن، ثبت نام کرد. از آنجایی که هدفی واسه ادامه تحصیل نداشت، بعد از شش ماه کالج رو ترک کرد و ۱۸ ماه بعد رو در کلاسای مختلفی که در مدرسه برگزار می شد، شرکت کرد. جابز بعدا تعریف می کنه که یکی از این کلاسا یعنی کلاس خوش نویسی چه جوری علاقه به تایپوگرافی رو در اون ایجاد کرده.

در سال ۱۹۷۴، جابز به عنوان طراح بازیای ویدیویی در شرکت آتاری مشغول به کار شد. چند ماه بعد، استیو این شرکت رو ترک کرد تا به یک سفر الهی به هند برود. در آخر در سال ۱۹۷۶، زمانی که جابز ۲۱ ساله بود به همراه وزنیاک، شرکت رایانه ای اپل رو پایه گذاری کرد. این همکاری دو نفره از پارکینگ خونه ی جابز شروع شد. این دو نفر فعالیت خود با فروش اجناس ساخت خودشون شروع کردن.

جابز و وزنیاک، انقلابی در صنعت رایانه ساختن. اونا موفق شدن که ماشینا رو کوچیک تر، ارزون تر و قابل درک تر کنن، به نحوی که واسه استفاده ی روزمره ی مشتریان قابل استفاده باشن. وزنیاک ایده ی ساخت یه سری از رایانهای شخصی دوستدار کاربر رو مطرح کرد. اولین مدل از این رایانه، اپل I نامگذاری شد که قیمت اون ۶۶۶ دلار و ۶۶ سنت بود. فروش این رایانه درامدی ۷۷۴ هزار دلاری واسه شرکت به دنبال داشت. سه سال بعد، دومین مدل از رایانهای اپل با نام اپل II معرفی شد. درامد شرکت بعد از معرفی این سری، چند برابر شد و به رقم ۱۳۹ میلیون دلار رسید. در سال ۱۹۸۰، اپل عرضه ساده سهام خود رو در بازار بورس شروع کرد و به سهامی عام تبدیل شد. در آخر اولین روز عرضه سهام، قیمت بازار این شرکت به ۱/۲ میلیارد دلار رسید. جابز به دنبال جون اسکالی، از مدیران شرکت پپسی کولا و متخصص در بازاریابی، بود تا مدیرعامل شرکت اپل شه.

خروج از شرکت اپل

زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟  آموزشی

با وجود این، چندین محصول بعدی اپل، مشکلات فاحشی در طراحی داشتن که موجب نارضایتی مشتریان بود. در آخر، شرکت IBM تونست از اپل پیشی بگیره. از اون به بعد شرکت اپل باید در دنیای تجارت با این شرکت رقابت می کرد. در سال ۱۹۸۴، شرکت اپل، مکینتاش رو به بازار عرضه کرد. با وجود فروش خوب و کارکرد بهتر نسبت به رایانهای شخصی IBM، این محصول با اجناس IBM موافقت نداشت. اسکالی به فکر بود که حضور جابز به شرکت اپل آسیب می زنه. در آخر مدیران شرکت تصمیم گرفتن تا استیو جابز رو کم کم کنار بذارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سبد سهام و شکل های مختلف اون 

جابز که در شرکتی که خودش پایه گذاری کرده بود، عنوانی رسمی و جایگاهی نداشت و به حاشیه رفته بود، در سال ۱۹۸۵ این شرکت رو ترک کرد و یک شرکت جدید سخت افزاری و نرم افزاری با نام نکست (NeXT) تأسیس کرد. سال بعد، جابز یک شرکت انیمیشن رو از جرج لوکاس خرید که بعدا به استودیو انیمیشن پیکسار تغییر نام داد. جابز که به تواناییای پیکسار ایمان داشت، ۵۰ میلیون دلار از پول خود رو در این شرکت سرمایه گذاری کرد. این شرکت، فیلمای محبوبی چون داستان اسباب بازی، در جست وجوی نمو و شگفت انگیزان رو ساخت. فیلمای پیکسار در کل ۴ میلیارد دلار واسه این شرکت درامد داشت. این شرکت در سال ۲۰۰۶ با والت دیزنی ترکیب شد و جابز بزرگترین سهام دار شرکت دیزنی شد.

زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟  آموزشی

بازگشت به اپل

برخلاف موفقیت شرکت پیسکار، شرکت نکست واسه فروش سیستمای عامل تخصصی خود با سختی رو به رو شد. در آخر شرکت اپل این شرکت رو در سال ۱۹۹۶ با مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خریداری کرد. سال بعد استیو جابز دوباره مدیرعامل اپل شد.

استیو جابز که در ده ۱۹۷۰ اپل رو پایه گذاری کرده بود، با بازگشت خود در ده ۱۹۹۰، دوباره این شرکت رو احیا کرد. با یک تیم مدیریتی و تصمیمات جدید، جابز تونست شرکت اپل رو دوباره در راه موفقیت هدایت کنه. اجناس خلاقانه ی اون مثل آی مک (iMac)، کمپینای موثر برندسازی و طراحی زیبای اجناس، دست به دست هم دادن و اجناس این شرکت، بار دیگر توجه مشتریان رو جلب کردن.

سرطان لوزالمعده

در سال ۲۰۰۳، جابز دریافت که تومور نورواندوکرین (neuroendocrine tumor) داره؛ یک فرم نادر و قابل درمون از سرطان لوز المعده. استیو جابز به جای اینکه خیلی سریع مراحل درمون رو دنبال کنه، رژیم گیاه خواری که شامل سبزیجات و غذاهای دریایی بود رو جانشین درمون کرد و در کنار اون علاجای شرقی رو هم دنبال می کرد. جابز عمل جراحی رو ۹ ماه به تعویق انداخت؛ این کار اون، هیئت مدیره رو نگران کرد. اعضای هیئت مدیره نگران بودن که سهامداران با شنیدن خبر مریضی مدیرعامل شرکت، سرمایه های خود رو بیرون بکشن. در آخر قرار شد که جابز مسئله مریضی خود رو افشا نکنه. در سال ۲۰۰۴، جابز یک عمل موفق رو گذروند و تومور رو خارج کرد. در سالای بعد هم، جابز اطلاعات کمی در مورد سلامتی خود به بقیه می داد.

خلاقیتا و نوآوریای آینده

زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟  آموزشی

اپل اجناس خلاقانه ای مثل مک بوک ایر، آیپاد و آیفون رو به بازار عرضه کرده که هر کدوم نشونه ای از تغییر فناوری مدرن هستن. به محض اینکه شرکت اپل محصولی رو عرضه می کنه، شرکتای حریف واسه تولید محصول مثل سعی می کنن.

گزارشای مالی فصلی شرکت در سال ۲۰۰۷ به شکل زیادی بهبود پیدا. در اون سال، ارزش هر سهام شرکت برابر با ۱۹۹ دلار و ۹۹ سنت بود که در زمان خود رکوردشکنی حساب می شد. درامد شرکت به ۱/۵۸ میلیارد دلار رسید. درامد مازاد شرکت در بانکا ۱۸ میلیارد دلار شد در حالی که شرکت هیچ بدهی نداشت.

در سال ۲۰۰۸، آی تیونز (iTunes) بعد از والمارت (Walmart) به دومین فروشنده اجناس موسیقی در آمریکا تبدیل شد که موجب افزایش فروش آی تیونز و آی پاد شد. مجله فورچون (Fortune) جایگاه اول فهرست تشویق شده ترین شرکت آمریکایی رو به اپل اختصاص داد. جایگاه اول فهرست ۵۰۰ شرکت پرسود هم به اپل تعلق گرفت.

زندگی شخصی

زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟  آموزشی

اول سال ۲۰۰۹، گزارشات پزشکی خبر از کاهش وزن شدید استیو جابز داد. بعضی از این گزارشات پیش بینی می کردن که مریضی اون برگشت کرده و نیاز به پیوند کبد داره. جابز در جواب به این نگرانیا اعلام کرد که با نبود تعادل هورمونی دست و پنجه نرم می کنه. پس از یک سال دوری از انظار عمومی، استیو جابز در اتفاق اپل در ۹ سپتامبر سال ۲۰۰۹، سخنرانی کرد.

واسه احترام به زندگی شخصی اش، استیو جابز خیلی کم درباره خونواده اش اطلاعاتی به بقیه می داد و زندگی شخصی خود رو مخفی نگه می داشت. تنها چیزی که در مورد زندگی شخصی اون میدونیم اینه که در ۲۳ سالگی از نامزد (دوست!) سابقش Chrisann Brennan صاحب یک دختر شد.

البته جابز ادعا می کرد که عقیمه و پدر این دختر یعنی لیزا نیس. مادر این دختر بخش خیلی از زندگی خود رو در دادگاها واسه اثبات نسبت لیزا و جابز صرف کرد ولی جابز تا ۷ سالگی لیزا، هیچ ارتباطی با اون برقرار نمی کرد. در آخر زمانی که لیزا به سن نوجوونی رسید، جابز اونو واسه زندگی پیش خود برد.

اول ده ۱۹۹۰، جابز با لارن پاول (Laurene Powell) که دانشجوی MBA دانشکده کار و کاسبی استنفورد بود، ملاقات کرد. اونا در ۱۸ مارس سال ۱۹۹۱ با هم ازدواج کردن و به همراه سه بچه خود در پالو آلتو (Palo Alto)، کالیفرنیا زندگی می کردن.

در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۱، شرکت اپل اعلام کرد که مؤسس شرکت، چشم از جهان فروبستهه. استیو جابز پس از ده سال جنگ با سرطان لوزالمعده در حالی که ۵۶ سال داشت، از دنیا رفت.

کتابا و فیلمایی با موضوع زندگی استیو جابز

تا الان کتابای زیادی در مورد زندگی و سعیای استیو جابز منتشر شده که از بین اونا میشه به کتابای بیوگرافی نوشته والتر ایزاکسون (Walter Isaacson) در سال ۲۰۱۱ و کتاب بیوگرافی نوشته کارن بلومنتال (Karen Blumenthal) در سال ۲۰۱۲ اشاره کرد. در سال ۲۰۱۵ هم کتابی به نام «تبدیل شدن به استیو جابز» به وسیله Brent Schlender و Rick Tetzeli به رشته تحریر در اومده. اثر ایزاکسون به خاطر سوژه ی اصلی اش بارها به وسیله تیم کوک، مدیر عامل بعدی اپل پس از استیو جابز مورد انتقاد قرار گرفته.

فیلمایی الهام گرفته از زندگی استیو جابز ساخته شدن که از بین اونا میشه به فیلم جابز (Jobs) در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد که اشتون کوچر در اون به اجرای نقش پرداخته. فیلم دیگری در سال ۲۰۱۵ به نام استیو جابز با بازی مایکل فاسبندر و کارگردانی دنی بویل، ساخته شده.

منبع : biography

 


دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید