سایت eBay چیه و چیجوری میشه در حراجی هاش شرکت کرد؟ 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

 

eBay چیه؟

eBay بازاریه که هر روز میلیونا نفر در اون به خرید، فروش یا هر دو مشغول ان. زیبایی کار eBay در قدرت بازارشه؛ در این بازار هر چیز همون قدر می ارزه که مشتری حاضره بابتش پول بده.

سایت eBay چیه و چیجوری میشه در حراجی هاش شرکت کرد؟  آموزشی

این روش فروش می تونه واسه کالاهایی که جنبه ی کلکسیونی دارن، کالاهایی که تولیدشان متوقف شده، جنسای قدیمی، منحصربه فرد یا هر چیز دیگری که تعداد کمی از اون موجوده قیمتای خیلی بالایی رو رقم بزنه.

سایت eBay چیه و چیجوری میشه در حراجی هاش شرکت کرد؟  آموزشی

سیستم حراجی اتوماتیک در eBay

اگه با eBay آشنا باشین، میدونید که دو نوع فهرست اصلی واسه جنسا هست؛ فهرست جنسای حراجی و فهرست جنسای قیمت ثابت. لیستای قیمت ثابت همون طوری هستن که از یک خرید آنلاین توقع دارین؛ کافیه واسه خرید کالا روی دکمه ی مربوط بهش کلیک کنین تا به صفحه پرداخت هدایت شید. اما لیست قیمت جنسای حراجی ممکنه واسه خریداران جدید eBay کمی غیرعادی و پیچیده به نظر برسه؛ پس اجازه بدین در این باره بیشتر توضیح بدیم:

در حالت کلی اجناس eBay به دو روش فروخته می شن:

اجناس قیمت ثابت

با دیدن دکمه «Buy It Now» و قیمتی که کنار اون نوشته شده میشه خیلی راحت این جنسا رو تشخیص داد. واسه خرید کافیه روی دکمه، کلیک و مبلغی رو که کنار اون نوشته شده، پرداخت کنین.

اجناس حراجی

واسه این اجناس یک دکمه «Place Bid» قرار داده شده که در کنار اون یک باکس واسه مشاهده ی قیمت حراجی فعلی و وارد کردن قیمت پیشنهادی شما هست. جنسای حراج در زمانای مشخص و واسه بازه ای مشخص در دسترس هستن. وقتی زمان حراجی تموم می شه، کالا به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته می شه.

چه جوری در حراجیای eBay شرکت کنیم

سایت eBay چیه و چیجوری میشه در حراجی هاش شرکت کرد؟  آموزشی

اگه کالایی که می خواید، دکمه Place Bid داره (جزو جنسای حراجیه)، باید برنده ی حراج شید. کاری که لازمه بکنین اینه که مبلغ پیشنهادی خود رو در باکس وارد و روی دکمه Place Bid کلیک کنین. قبل اینکه تصمیم بگیرین در حراجی شرکت کنین، موارد زیر رو به خاطر داشته باشین:

حراجیای eBay مدت زمان مشخصی دارن. در حراج سنتی روش کار کمی غیرمنصفانهه؛ طوری که فروشنده، حراجی رو تا زمانی که پیشنهاد بالاتر هست، ادامه می ده و تنها زمانی که دیگر قیمتای پیشنهادی بالاتر نمی رن، حراجی رو تموم می کنه و کالا رو می فروشه، اما در eBay فروشنده موظفه زمان مشخصی واسه فروش کالای خود مشخص کنه، مثلا ۱ روز یا ۱۰ روز. وقتی زمان حراجی به پایان رسید، بالاترین پیشنهاد برنده س حتی اگه بعد از اون قیمتای بالاتری هم پیشنهاد شه.

مبلغ پیشنهادی شما باید بیشتر از مبلغ پیشنهادشده ی فعلی باشه. در زیر باکس پیشنهاد، متن «Enter (some amount)» رو مشاهده می کنین که کمه کم مبلغیه که می تونین واسه شرکت در حراجی پیشنهاد کنین. اگه شما برنده شید، ممکنه کمتر از پیشنهادی که در حراجی دادین، پرداخت کنین. هنگامی که شما در حراجی برنده میشید، همیشه کمی بیشتر از مبلغ بالاترین پیشنهاد قبل از پیشنهاد خودتون رو پرداخت می کنین، حتی اگه پیشنهاد شما هزاران دلار بیشتر از اون بوده باشه.

اگه پیشنهاد شما برنده شد، باید کالا رو بخرین. پیشنهاد شما در حراج به معنی یک قرارداد قانونیه. زمانی که حراج پایان پیدا میکنه اگه پیشنهاد شما بالاترین پیشنهاد موجود باشه، شما کالا رو خریده اید و باید بهای اونو به فروشنده بدین.

واسه کالاهایی که ظرف ۱۵ دقیقه ی گذشته در حراجی اونا شرکت کردین، می تونین از دکمه ی ۱-Click Bid استفاده کنین تا پیشنهاد قیمت جدید بی معطلی از طرف شما روی کالا اعمال شه.

بقیه داوطلبان ممکنه از سیستم حراجی به شکل خودکار استفاده کنن. از اونجا که خیلی از خریداران از سیستم اتوماتیک پیشنهاد قیمت eBay استفاده می کنن، حراجیا ممکنه خیلی واسه تون قابل پیش بینی نباشن.

چیزی که باید درباره سیستم حراجی به شکل خودکار بدونین:

سیستم حراجی خودکار eBay واسه همه جنسای حراج شده مورد استفاده قرار میگیره.

  • واسه استفاده از سیستم حراجی به شکل خودکار، بیشترین حد مبلغی رو که حاضرید واسه محصول بدین، پیشنهاد بدین؛
  • اگه بیشترین حد مبلغی که وارد کردین از قیمتای ثبت شده به وسیله بقیه کاربران بیشتر باشه، شما به عنوان آخرین پیشنهاددهنده شناخته میشید؛
  • اگه بالاترین پیشنهاد شما بالاترین پیشنهاد موجود نباشه، eBay پیشنهاد شما رو ثبت می کنه و به شکل خودکار کمترین مبلغی رو که لازمه تا در حراجی باقی بمونین، اعلام می کنه؛
  • eBay تا اتمام زمان حراجی به شکل اتوماتیک به ارائه پیشنهادهای جدید از طرف افراد شرکت کننده در حراجی ادامه می ده.

یک مثال از حراجیای eBay

سام به عنوان فروشنده، رادیوی ساعت دار خود رو با مبلغ ساده ی ۱ دلار و به مدت ۵ روز واسه حراجی در سایت eBay قرار می ده.

روز اول

پیشنهاد فعلی: نامعلوم؛ کمه کم پیشنهاد بعدی: ۱ دلار؛ بیشترین حد: نامعلوم

اولین خواسته از طرف جکه که قیمت ۱۰ دلار رو پیشنهاد داده. گرچه قیمت ساده فقط ۱ دلار بود. از اونجا که هیچ پیشنهاد دیگری وجود نداره، eBay کمه کم مبلغ ممکن یعنی ۱ دلار رو از طرف جک پیشنهاد می کنه و اگه پیشنهاد جدیدی ارائه شه، مبلغ رو به ۱,۲۵ دلار تغییر می ده (یعنی پیشنهاد ساده ی ۱ دلار ضمنا یک افزایش ۰,۲۵ دلاری).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سیبلی به نام “خدا” 

روز دوم

پیشنهاد فعلی: ۱ دلار؛ کمه کم پیشنهاد بعدی: ۱,۲۵ دلار؛ بیشترین حد: پیشنهاد جک (۱۰ دلار)

دومین پیشنهاد از جیل، مبلغ ۱,۲۵ دلاره. از اونجا که پیشنهاد جک (مبلغ ۱۰ دلار) بالاتر از پیشنهاد جیل بود، eBay بی معطلی ۱,۵ دلار رو (۱,۲۵ دلار ضمنا ی یک افزایش) از طرف جک ارائه می ده و پیشنهاد جدید رو به ۱,۷۵ دلار (۱,۵ دلار ضمنا ی یک افزایش) نشون می ده.

روز سوم

پیشنهاد فعلی: ۱,۵ دلار؛ کمه کم پیشنهاد بعدی: ۱,۷۵ دلار؛ بیشترین حد: پیشنهاد جک (۱۰دلار)

جیل دوباره امتحان می کنه. اون این بار مبلغ ۱,۷۵ دلار رو پیشنهاد می ده ولی هنوزم مبلغ پیشنهادی جک بیشتره، پس این بار هم eBay بی معطلی از طرف جک مبلغ جدیدی رو پیشنهاد و طبق اون آخرین قیمت حراجی رو اصلاح می کنه.

روز چهارم

پیشنهاد فعلی: ۲ دلار؛ کمه کم پیشنهاد بعدی: ۲,۲۵ دلار؛ بیشترین حد: پیشنهاد جک (۱۰دلار)

جیل واسه چهارمین بار شانس خود رو امتحان می کنه. مبلغ پیشنهادی اون ۱۶,۵ دلاره که از بیشترین حد پیشنهاد جک (۱۰ دلار) بیشتره، پس eBay پیشنهاد فعلی رو به ۱۰,۵ دلار (بیشترین حد مبلغ پیشنهادی جک ضمنا ی یک افزایش) تغییر می ده. حالا جیل بالاترین پیشنهاددهندهه و در صورت پیشنهاد مبالغ جدیدتر از طرف کاربران دیگر، eBay به شکل خودکار از طرف جیل در حراجی شرکت می کنه.

روز پنجم

پیشنهاد فعلی: ۱۰,۵ دلار؛ کمه کم پیشنهاد بعدی: ۱۱ دلار؛ بیشترین حد: پیشنهاد جیل (تا ۱۶,۵ دلار)

در آخرین لحظات حراج کاربر دیگری به نام تد، کمه کم ۱۱ دلار رو پیشنهاد می کنه. eBay به طور خودکار از طرف جیل مبلغ رو بالاتر می بره و ۱۱,۵ دلار رو به نفع اون ثبت می کنه.

پایان

مبلغ پایانی حراجی: ۱۱,۵ دلار، برنده: جیل

حراج دقیقا پس از پنج روز به پایان می رسه. جیل بالاترین پیشنهاددهندهه و برنده می شه اما نه با ۱۶,۵ دلار (بیشترین حد مبلغ پیشنهادی اون)، بلکه با ۱۱,۵ دلار (کمی بیشتر از مبلغ پیشنهادی نزدیک ترین رقیبش). حالا کافیه اون ۱۱,۵ دلار به حساب سام بریزه و طی چند روز آینده رادیوی ساعت دار جدیدش رو دریافت کنه.

در مثال بالا دیدیم که eBay چه جوری به شکل خودکار، کار حراجی رو واسه مشتریانش پیش می بره. جدا از اینکه اینکه در آخر برنده ی حراجی (جیل) به لطف سیستم حراج اتوماتیک eBay، به جای ۱۶,۵ دلار پیشنهادی اش فقط ۱۱,۵ دلار پرداخت.

هشدارهای مربوط به سیستم حراجی اتوماتیک:

پیشنهادهای اتوماتیک سیستم حراجی، به نظر ساده و عالیه. اگه واقعا دل تون می خواد برنده ی حراجی شید، کافیه با ارائه یک پیشنهاد بسیار بالا و به حال خود آزاد کردن اون با خیال راحت، پس از چند روز برنده ی حراجی شید. جدا از اینکه اینکه خیال تون آسودهه که واسه کالای موردنظرتان خیلی بیشتر از پیشنهاددهندهٔ قبلی پول پرداخت نخواهید کرد.

با این همه در مورد استفاده از این سیستم بعضی ابهامات بین مشتریان هست؛ پس باید بدونین که:

  • سیستم حراجی به شکل خودکار واسه همهه. پس حواس تون به پیشنهادهای ارائه شده به وسیله بقیه ی کاربران هم باشه؛
  • بیشترین حد مبلغ پیشنهادی فعلی نشون داده نمی شه و هیچ یک از پیشنهاددهندگان از بیشترین مبلغ پیشنهادی موجود اطلاعی ندارن و کسی نمی دونه که واسه یک کالای حراجی چه مبلغی کافیه تا بتونه برنده شه؛
  • بیشتر افراد نمی دونن که eBay از اینجور مکانیزمی استفاده می کنه. گرچه توضیحات مربوط بهش در صفحه help این سایت قرار داده شده.

سعی نکنین در آخرین لحظه حراجی رو برنده شید.

تعداد خیلی از شرکت کنندگان در حراجیای eBay، واسه برنده شدن لحظه آخری در حراجیای eBay از سایتای متفرقه استفاده می کنن تا مبالغ پیشنهادی خود رو به شکل خودکار، درست قبل از پایان حراجی ارسال کنن. این کار رو در اصطلاح «بریدن» (sniping) میگن.

سایت eBay چیه و چیجوری میشه در حراجی هاش شرکت کرد؟  آموزشی

برنامه های مربوط به sniping ابزارهایی واسه تنظیم زمان ارائه پیشنهادهای اتوماتیک به سایت eBay هستن و ربطی به این سایت ندارن. بعضی وقتا قیمت کالاهایی که افراد زیادی دست به sniping در اونا میزنن، در لحظات آخر حراج اوج میگیره و نتیجه اون بی انصافی در حق مشتریان هستش.

Snipping برخلاف سیاستای سایت eBay نیس، ولی می تونه باعث سود یا زیان مشتریانی شه که از اون استفاده می کنن.

در آخر اینکه روش snipping به عنوان یک راه حل واسه شما مناسبه یا نه، بستگی به نوع کالایی که می خواید در حراجی بخرین و محدود کردنای زمانی تون در مقایسه با بودجه ای که واسه خرید اختصاص میدید، داره.

حراجیای eBay، مجموعه درهمی از فرصت هاست

ترکیبی از پیشنهادهای خودکار به وسیله سیستم eBay، مبالغ بیشترین حد که از دید کاربران مخفی شدن، sniping و همین طور کاربران بسیاری که در مورد روش قیمت گذاری خودکار نمی دونن و ترجیح میدن از دکمه ی ۱-Click Bid استفاده کنن، eBay رو پیچیده کرده؛ با این همه خوبه که مبتدیا هم شانس خودشون رو امتحان کنن. از کجا معلوم! شاید بعد از چند بار باختن در حراجی، چندتایی معامله چرب ونرم نصیب تون شد!

منابع: thebalance

سایت eBay چیه و چیجوری میشه در حراجی هاش شرکت کرد؟  آموزشی

ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید