سبد سهام و شکل های مختلف اون 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

حتما تا به حال اصطلاح سبد سهام رو شنیدین. اما معنای این اصطلاح رو میدونید؟ در روش سرمایه گذاری روی سبد سهام، به جای اونکه فقط روی سهامِ یک شرکت شرط ببندیم، روی سهام چندین شرکت سرمایه گذاری می کنیم تا از افزایشِ قیمت سهام اونا به سود برسیم.

 

با داشتن سهامِ چندین شرکت، که به دقت و واسه ایجاد برابری از بین شکلای مختلف مختلفی از بخشا و شرکتا انتخاب شدن، کنترل بیشتری روی خطری که همیشه با مشارکت در سرمایه گذاری عجینه، داریم.

نکته اصلی سبد سهام اینه که اگه سهام یکی از شرکتایی که در اون سرمایه گذاری کردین، افت قیمت داشت، اون افت با افزایش، در قیمت بقیه سهامِ سبدتون جبران شه.

تشکیل یک سبد سهام

سبد سهام و شکل های مختلف اون  آموزشی

ساخت سبد سهام فرآیندی خیلی شخصیه و به خودشناسی زیادی نیاز داره.

اینکه سبدتون رو چیجوری شکل میدید، به عوامل بسیاری مثل درآمد فعلی تون، نگاه شما نسبت به خطر و اینکه اون پول رو واسه چه سن و چه زمانی لازم دارین، بستگی داره. اما اول باید تموم مسئله سبد رو درک کنین و بدونین که با ایجاد سبد به چی می خواید دست پیدا کنین.

سبد سهام و شکل های مختلف اون  آموزشی

اول اهداف و افق زمانی رو مشخص کنین

پیش از شروع سرمایه گذاری، باید طبق اینکه کی هستین و به چه دلیل می خواید سرمایه گذاری کنین، راه حل مشخصی بسازین.

داشتن ایده ای روشن از اهداف مالی تون و اینکه آماده ی چه مقدار خطر هستین، شانس موفقیت تون رو تا حد زیادی افزایش می ده.

پس پیش از اونکه سهمی بخرین، این سؤالات رو از خودتون بپرسید:

سابقه خطر و پاداش من چیجوریه؟

در طراحیِ راه حل سرمایه گذاری ، مهم ترین قدم درک نگاه تون نسبت به مسئله خطر و پاداشه. شاید اون دورنمایی که از کارکرد فوق العاده در بحث سرمایه گذاری تو ذهن دارین واسه تون جذاب باشه، اما واسه رسیدن بهش، چقدر خطر می کنین؟

پول رو به چه منظور و چه اندازه ای می خوام؟

راه و روش روشنی نسبت به دلیل سرمایه گذاری تون داشته باشین. شاید می خواید پس اندازی داشته باشین و در آخر خونه دار شید. شاید می خواید واسه زمان بازنشستگی پس انداز کنین. شاید هم اصلا به دنبال امنیت مالی هستین تا اگه زمانی شرایط زندگی پیچیده شد، بتونین از پس مشکلات برآیید.

هدف تون هر چه که هست، اول ببینین چه مقدار پول نیاز دارین و چه زمانی اونو می خواید. اهداف تون رو به چارچوبای زمانیِ کوتاه مدت (۱ تا ۳ ساله)، بین مدت (۳ تا ۵ ساله) و بلندمدت (بیشتر از ۵ سال) تقسیم کنین. مثلا اگه واسه ده سال آینده به این پول احتیاجی ندارین، می تونین در راه حل سرمایه گذاری تون قوی تر و خطر پذیرتر عمل کنین. اما اگه پول تون رو تا دو سال آینده نیاز داشته باشین، شرایط فرق می کنه.

شرایط مالی من چیجوریه؟

درباره اینکه چه مقدار پول می تونین واسه سرمایه گذاری کنار بذارین و توقع دارین در آینده چقدر پول به دست بیارین، واقع بین باشین. شاید فکر می کنین که خوب می شه اگه طی پنج سال آینده حقوق تون هشت رقمی شه، اما واقعا اینجور اتفاقی خواهد افتاد؟ نباید بیشتر از چیزی که واقعا از پسش برمی آیید پس انداز بکنین. اگه اینجور روش هایی رو پیش بگیرین، پیش از اونکه زمانش فرا برسه، در سبد سهام خودتون غرق شدین! برعکس، اگه مثلا توقع دارین که پول زیادی به ارث ببرین، می تونین هنگام تصمیم گیری در مورد بزرگیِ سرمایه گذاری تون، اونو هم با احتیاط در محاسبات تون دید کنین.

چند ساله هستم؟

موقع تصمیم گیری درباره چگونگی سرمایه گذاری، مرحله ای از زندگی که در اون هستین، عامل مهمی به حساب میره. در کل هر قدر جوون تر باشین، می تونین در سرمایه گذاری هاتون خطر بیشتری انجام بدین. حقیقت اینه که بازارها همیشه در حرکتی دایره وار هستن، بازارهای سهام پایین بین و بالا می رن و بعضی وقتا این وضعیت واسه چندین سال ثابت می مونه. پس اگه در شُرفِ بازنشستگی هستین، نمی تونین در آخرین چرخه اقتصادی تون به عنوان سرمایه گذار با رکود روبرو شید. اما جوونا می تونن بلندمدت تر فکر کنن. سرمایه گذارهای جوون تر می تونن با بالا و پایین رفتنای بیشتری در بازارها روبرو شن.

برنامه های شخصی من چه هستن؟

در مورد اینکه چیجوری تغییری در شرایط ، اولویتا و توانایی تون رسیدن به اهداف تون رو تغییر میده، راه و روش واضحی داشته باشین. مثلا اگه در نظر دارین بچه دار شید، ممکنه بخواهید تا واسه تحصیلات بچه تون شروع به سرمایه گذاری کنین. اما فهمیده باشین که بخش بزرگ درآمدتان به هزینه های مربوط به خونه ی بزرگتر و نگهداری از بچه اختصاص یافته و شما پول بسیار کمی واسه این سرمایه گذاری دارین. اگه هم می خواید طلاق بگیرین، بسته به اینکه چه توافقی با همسرتون کرده باشین، متوجه میشید که هزینه ها و درآمدتان بالا یا پایین می رن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۱ عادت افرادی که واقعا احساس خوشحالی می کنن

رابطه نوع سبد با خطر

سبد سهام و شکل های مختلف اون  آموزشی

خطر، مفهومی اساسی در سرمایه گذاریه و به امکانِ از دست دادن بخش یا حتی کلِ سرمایه ساده تون اشاره داره و نوع اون با توجه به کلاسای دارایی، بخشایی که در اونا سهام دارین، اندازه شرکت و شرایط بازار، متفاوته.

سهام بسیار فرّاری که خطر بالایی در سقوط ارزش داره، معمولا از شانس بیشتری هم در بالا رفتن ارزش برخورداره. سهام بسیار ثابتی که خطر کمتری واسه سقوط ارزش اونو تهدید می کنه، شانس کمتری واسه رشد احتمالی داره.

سبد رشدی

اگه می خواید ارزش سرمایه گذاری تون سریع رشد کنه، چیزی که به اصطلاح «سبد رشدی» نامیده می شه، بهترین انتخاب واسه شماس، اما واسه رسیدن به این، باید آماده ی روبرو شدن با خطر سقوط ارزش اون باشین. بخش بیشترِ این سبد، سهام با خطر بالاست، مثل سهام شرکتایی که سرمایه کمی دارن. پس از شانس بیشتری هم واسه افزایش ارزشای فوق العاده زیاد برخوردارن.

سبد درآمدی

در مقابل، سبد درآمدی واسه خطر بسیار پایین طراحی شده. اگه بیشتر علاقه دارین که درآمد ثابتی از سرمایه گذاری تون داشته باشین و خیلی دنبال رشد اون نیستین و نمی خواهید ارزشش رو از دست بده، این انتخاب مناسبی واسه شماس. این سبد، بیشتر از شرکتای بسیار باثباتی تشکیل شده که قیمت سهام شون خیلی آهسته رشد می کنه، اما بعیده که ارزش شون کم بشه. جدا از اینکه اینکه سود سهام رو به طور منظم و سر موقع پرداخت می کنن.

سبد محافظه کارانه

سبد رشد محافظه کارانه که در این نمونه چگونگی ساخت اونو به شما نشون میدیم، در صورتی واسه شما مناسبه که در عین آمادگی واسه پذیرش خطر و ایجاد رشد نسبی، اهمیت بالایی واسه محافظت از ارزش سرمایه قایٔل باشین .

بلوکای ساخت وساز: سهام رشدی، درآمدی، دفاعی، دوره ای و سوداگرانه

سبد سهام و شکل های مختلف اون  آموزشی

سبدهای مختلفی که در بالا به اونا اشاره شد، می تونن با در کنار هم قرار دادن با احتیاط ی سهام «رشدی» و «ارزشی» و هم اینجور ترکیب سهام «دوره ای» و «دفاعی» و «سوداگرانه» به خطر و پاداشای هدف خود برسن.

سهام رشدی

سهام رشدی، سهامیه که انتظار میره ارزش اون سریع تر از بقیه ی بازار سهام رشد کنه و این انتظار طبق کارکرد قبلی اون شکل میگیره. این سهام شما رو در خطر خطر بیشتری قرار می ده، اما در آخر پاداشای بیشتری ارائه می کنن.

سهام درآمدی

سهام درآمدی یا ارزشی، سهامیه که نسبت به بقیه شرکتای حاضر در بازار سهام، سود سهام بیشتری پرداخت می کنه.

سهام دفاعی

شرکتای دفاعی اونایی هستن که اجناس و خدمات شون چه در زمان رشد اقتصادی و چه نابودی اون، همیشه خواسته کننده دارن. این شرکتا شامل شرکتای داروسازی، صنایع همگانی (مثل برق، تلفن و …) و خیلی از شرکتای مواد غذایی و آشامیدنی هستن. سرمایه گذاری در این شرکتا ایمن و باثبات حساب می شه.

سهام دوره ای

شرکتای دوره ای اونایی هستن که وقتی اقتصاد در حال رشده، کارکرد بسیار خوبی دارن و وقتی در نابودی به سر می بره، کارکرد بدی دارن. این شرکتا شامل بانکا، خطوط هوایی و شرکتای ساختمانی هستن. سرمایه گذاری در اونا پرریسک حساب می شه، اما وقتی شرایط بازار مناسب باشه، می تونن رشد فوق العاده ای رو به ارمغان بیارن.

سهام سوداگرانه

سهام سوداگرانه، از اونِ دسته ای از شرکتای جدیدیه که آینده شون نامعلومه، اما اگه همه چیز خوب پیش برود، می تونن ارزش خوبی بسازن، درست مثل کسی که در جست جوی انرژی به چاه نفت برسه. این شرکتا جزءِ شرکتای بسیار پرریسک حساب می شن.

تنوع

فارغ از اینکه در سبد رشدی سرمایه گذاری کنین یا درآمدی و دفاعی، در هر صورت سرمایه گذاری تون همیشه باید شامل سهامِ تعداد خیلی از شرکتای فرق داشته باشه، کمه کم ۱۵ شرکت واسه این کار مناسبه.

سرمایه گذاری در طیف خیلی از سهامی که بخشای مختلف صنعتی رو تحت پوشش قرار می ده، خطر رو در کل بازار پخش و به سبدتون کمک می کنه تا صرف نظر از شرایط بازار، رشد ثابتی داشته باشه.

منبع : tradimo.com

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید