سخت کوشی با ۱۷ نکته ای که شما رو به موفقیت می رساند 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

همت و ثبات قدم از نشونه های اصلی و مشترک افراد سخت کوشه. گرچه این صفات ذاتا در بعضی افراد مشخص تره ولی سخت کوشی صفتی اکتسابیه و فقط از راه سعی و صرف وقته که شخص می تونه از قدرت خود به طور کامل بهره ببره. افکار کارمندان سخت کوش با خوش بینی، اعتماد به نفس و اراده ی قوی ترکیب شده. در این مقاله با روشایی آشنا میشید که با اجرا اونا می تونین در محل کار خود جزو کارمندان سخت کوش باشین.

روش اول: پیشرفت عادات خوب

۱. خوش بینی رو فراموش نکنین

واسه سخت کوشی باید یاد بگیرین که در محیط کار خود خوش بین باشین تا سختیای کارِ زیاد، فشار کمتری به شما وارد کنه. در مشکلات کاری و اتفاقات منفی به دنبال حولوحوش مثبت باشین. افراد خوش بین رویدادهای منفی رو موقتی و گذرا می بینن و بر مشکلات تمرکز نمی کنن. مثل کارایی که واسه افزایش سخت کوشی خود می تونین انجام بدین، موارد زیر هستن:

 • بدبینی رو کنار بذارین. بدبینی با ایجاد حس درموندگی باعث سکون می شه و بازدهی رو کم می کنه. به جای اینکه از مسئولیتا شکایت کنین، اونا رو به عنوان فرصتی در نظر بگیرین تا سعی و وجدان کاری تون رو به رئیس خود نشون بدین.
 • موفقیت هاتون رو به خود یادآوری کنین. این کار جرأت شما رو واسه انجام فعالیتای جدید در بخش ی شغل تون بیشتر می کنه.

۲. افکار غیرمنطقی خود رو بشناسین و با اونا جنگ کنین

از خواستهای داخلی خود آشنایی، بر ویژگیای مثبت خود تمرکز کنین و اجازه ندین افکار منفی شما رو محاصره کنه. باورهای غلط و غیرمنطقی خود رو زیر سؤال ببرین و از ذهن دور کنین.

 • تفکر همه یا هیچ رو از خود دور کنین. این نوع تفکر شما رو خیلی محدود می کنه و مانع سخت کوشی و پیشرفت تون می شه. با انرژی و انگیزه کار کنین و از کار خود لذت ببرین. به یاد داشته باشین موفقیتای کوچیک هم مهم هستن، به اونا افتخار کنین.

۳. دیدگاه تون رو نسبت به مشکلات عوض کنین

در برخورد با مشکلات تون مثبت اندیش باشین. این کار جنبه های مثبت موقعیت شما رو تقویت می کنه و باعث می شه فشار کاری کمتری احساس کنین؛ پس با دید بازتری به موضوع نگاه می کنین، ذهن شما آروم میگیره، سخت کوشی شما بیشتر می شه و واسه مشکل راه حل پیدا می کنین.

۴. چند کار رو با هم انجام ندین

سخت کوشی با ۱۷ نکته ای که شما رو به موفقیت می رساند  آموزشی

شاید شمام ادعا کنین که می تونین چند کار رو به طور هم زمان انجام بدین و خوب از پس اونا برآیید و البته شاید این ویژگی تون رو سخت کوشی هم به حساب میارید! ولی باید بدونین تحقیقات گذشته نشون داده که با این کار ممکنه بدون اینکه فهمیده باشین اطلاعات و موارد مهمی رو از قلم بندازین، خطا کنین و در آخر کیفیت کارتون پایین بیاد. از کاری به کار دیگر پریدن مغز شما رو گیج می کنه و قسمتایی از مغز رو که مسئول حل مسئله از فعالیت بهینه باز می داره. این کار کم کم می تونه به مغز آسیب برسونه.

۵. شکایت نکنین

با اینکه شاید نمی تونین این مورد رو از زندگی تون حذف کنین، ولی همونجوریکه میدونید شکایت کردن دردی رو دوا نمی کنه. شکایت از موقعیتا بدون داشتن هدف و راه حل تو ذهن، باعث ایجاد چرخه های منفی تو ذهن می شه که به استرس و افسردگی منجر می شه. پس اگه شکایت می کنین کمه کم ایدهایی واسه حل مشکل داشته باشین، وگرنه راه شما واسه اینکه کارمند سخت کوشی باشین سخت تر می شه.

۶. تعاملات اجتماعی تون رو افزایش بدین

سخت کوشی با ۱۷ نکته ای که شما رو به موفقیت می رساند  آموزشی

با همکاران تون در محیط کار رابطه صمیمی برقرار کنین و موقع بروز مشکل حس همدلی تون رو پرورش بدین. بهبود مهارتای بین فردی و همدلی باعث می شه جدی تر کار کنین و بیشتر به اهداف تون پایبند باشین.

 • وقتی با همکارتان همدلی می کنین، مشکلات رو از دریچه ی دیگری می ببینن و شاید می تونین راه حلایی ارائه بدین که به ذهن اون خطور نکرده.
 • همدلی رابطه شما رو با همکاران تون محکم می کنه و داشتن همکاران صمیمی و یک دل موجب افزایش رضایت شغلی و به دنبال اون سخت کوشی می شه. تحقیقات نشون داده که بخشای بخصوصی از مغز در حالتی که خود فرد درد رو تجربه می کنه یا هنگامی که شاهد درد کشیدن دیگرونه، فعالیت مثل دارن و اون بخش از مغز که مسئول جواب به درده شروع به فعالیت می کنه.
 • خود رو از بقیه جدا نکنین. کسائی که با بقیه رابطه مؤثر برقرار می کنن، می تونن از چندوچون کارا آگاهی بیشتری پیدا کنن و موفق تر عمل کنن.

روش دوم: گسترش مسئولیتا

۱. در زمان مناسب اضافه کاری کنین

حتی وقتی از انجام مسئولیتای خود فارغ شدید یا ساعت کاری تون به پایان رسید، در زمانای شلوغ و هنگامی که هنوز کارای زیادی باقی مونده، با اضافه کاری سخت کوشی و تعهد خود رو نسبت به انجام امور، به رئیس و همکاران تون نشون بدین. از رئیس تون بپرسید که پروژه های دیگر خوب پیش میره و به کمک شما نیاز داره یا نه.

 • البته دقت کنین اضافه کاری رو به حد زیاده روی نرسانید. بیشتر از حد کار کردن اثرات جانبی جدی بر سلامتی داره.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ساختار سازمانی چیه؟ "

۲. قدرت خود رو افزایش بدین و نقاط ضعف تون رو بهتر کنین

از ندیده گرفتن و کوچیک شمردن موفقیت هاتون پرهیز کنین. به یاد داشته باشین که قدمای کوچیک هم پیشرفت به حساب بین. تو ذهن تون روی هر بخش از شغل تون که دوست دارین در اون پیشرفت کنین متمرکز شید و واسه رسیدن به هدف تون سخت کوشی به خرج بدین.

۳. مسئولیت پذیر باشین

اگه با مسائل روبرو نشید، غیرممکنه که بتونین خوب از عهده ی رسیدگی به اونا برآیید. اینکه مسئولیت اعمال تون رو به عهده بگیرین شاید سخت باشه ولی رویارویی همه جانبه و به موقع به مسائل ممکن نیس، مگه اینکه عمیقا و از ریشه به اونا رسیدگی کنین.

 • از توجیه اعمال تون و ارائه توضیحات غیرضروری پرهیز کنین.
 • توانایی هاتون رو با شرکت در سمینارها، کلاسا و به عهده گرفتن نقشایی که تواناییاتون رو به کار می گیرن، بهتر کنین.
 • ضعفا بیشتر با توقف الگوهای فکری منفی برطرف می شن. می تونین به مدت کوتاهی به کار دیگری مشغول شید، مثلا کمی قدم بزنین و به این فکر کنین که رسیدن به کمال محض غیرممکنه. می تونین از شخصی کمک و راهنمایی بگیرین یا از اون بخواهید حمایت تون کنه.
 • واسه اینکه به خود کمک کنین تا در مقابل اعمال تون احساس مسئولیت کنین و جوابگو باشین، بعضی وقتا لازمه تغییرات اساسی انجام بدین. مثلا از رئیس تون بخواهید موضوعات کاری مربوط به شما رو خصوصی با شما مطرح کنه.

۴. پیش قدم باشین

اعتماد به نفس لازمه ی به دست آوردن فرصتا و استفاده از آنهاست. واسه به دست آوردن اعتماد به نفس از موارد ساده تر و کوچیک شروع کنین و بعد به مسئولیتای مهم تر برسین.

 • قبل از مطرح کردن هرگونه پیشنهاد درباره امکان اجرای مؤثر اون تأمل کنین. اینکه با استفاده از کلمات به نحوی از ایده ی خود دفاع کنین کار خیلی سختی نیس، ولی ارائه پیشنهادات نامحتمل باعث می شه در مقابل بقیه احساس خجالت کنین یا عصبی شید.

۵. سیستم حمایتی سالم بسازین

سخت کوشی با ۱۷ نکته ای که شما رو به موفقیت می رساند  آموزشی

بشر موجودی اجتماعیه. مهم نیس چقدر دوستدار تنهایی هستین، چون یک سیستم حمایتی سالم راندمان کاری شما رو افزایش و فشار کار رو کم می کنه. جدا از اینکه این هنگامی که موقعیت جدیدی رو می آزمایید یا می خواید ترفیع رتبه بگیرین می تونین از گروه حمایتی تون بهره ببرین.

 • به همکاران خود کمک کنین. مطمئنا زمانی هم شما به اونا نیاز دارین.
 • رقابت رو کنار بذارین. مقایسه دائم خودتون با بقیه احساس نارضایتی رو داره. البته این کار شاید کمی سخت باشه، چون که بیشتر کارفرمایان واسه بالا بردن راندمان کاری و ایجاد انگیزه، بین کارمندان خود رقابت ایجاد می کنن.

روش سوم: ثبات قدم

۱. از عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنین

سخت کوشی با ۱۷ نکته ای که شما رو به موفقیت می رساند  آموزشی

ما همیشه با خودمون در حال گفت و گو هستیم. این کار بر ذهن ما اثر می ذاره و باعث می شه باورها و احساسات مثبت یا منفی داشته باشیم. با استفاده از عبارات تأکیدی مثبت کارای خود رو تأیید و خود رو به بهترین شکل مدیریت کنین.

 • در گفت وگوهای داخلی خود زمان حال رو به کار ببرین و با استفاده از عبارات تأکیدی مثبت نگرانی درباره آینده رو از بین ببرین.
 • با خود درباره دلیل ترسا و نگرانی هاتون صحبت کنین و سعی کنین راهی واسه از بین بردن اونا پیدا کنین.

۲. آرزوهایتان رو عملی کنین

هرچه بیشتر و منظم تر از اراده تون استفاده کنین اونو قوی تر می کنین. به هدف خود نزدیک شید و با افکار مطمئن و دلگرم کننده پیش برید. اگه باور داشته باشین که سست اراده هستین، خواستهای کمتری هم دارین.

 • ورزش کنین و مراقب سلامت جسم خود باشین. افزایش فعالیت بدنی موجب می شه ذهن فعال تری داشته باشین.

۳. مراحل کار رو تجسم کنین

وقتی چیزی رو تو ذهن خود مجسم می کنین درک بهتری از اون دارین. درباره مراحل رسیدن به اهداف تون فکر کنین. خود رو در حال انجام کار تصور کنین و سربلندی، افتخار و آرامش رو پیدا کنین.

سخت کوشی با ۱۷ نکته ای که شما رو به موفقیت می رساند  آموزشی

۴. بخشی از وقت تون رو به مدیتیشن اختصاص بدین

سخت کوشی با ۱۷ نکته ای که شما رو به موفقیت می رساند  آموزشی

خیلی از محققان اثر مثبت مدیتیشن بر اراده، پایداری، تمرکز، یادگیری و ثبات قدم رو تأیید کردن. صرف ۱۰ دقیقه زمان واسه تنفس عمیق، تمرکز بر زمان حال و آروم کردن ذهن موجب می شه دوباره بتونین متمرکز شید و احساس بهتری به دست بیارین.

۵. پیشرفت تون رو مرور کنین

موفقیتای گذشته رو یادداشت کنین و هر از چند بعضی وقتا اونا رو مرور کنین. این کار شما رو آگاه می کنه که چقدر در شغل تون رشد داشته اید و تصویر بهتری از کارکرد و اولویت هاتون رو به شما نشون می ده.

۶. دست از سعی ورندارید

قانع کردن خود واسه حرکت دوباره و قدم برداشتن به جلو بعد از شکست حتی واسه افراد موفق سخته، اما به یاد داشته باشین که افراد سخت کوش ویژگی جنگ طلبی دارن. پس اگه شکست خوردید شرمنده نشید و خجالت نکشید. همه آدما در جایی از زندگی خود شکست می خورن و شما تنها نیستین. واسه اینکه احساسات منفی تون رو به کمه کم برسونین از جملات تأکیدی مثبت استفاده کنین و واسه یک راه جدید در جهت رسیدن به هدف تون برنامه ریزی کنین.

سخت کوشی با ۱۷ نکته ای که شما رو به موفقیت می رساند  آموزشی

منبع : wikihow

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید