سرمایه انسانی چیه و چه اهمیتی واسه سازمان ها داره؟ 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

دنیای کسب وکار مدرن محیطی پویا و رقابتیه. رسیدن به اهداف و ارتقای دائمی در این فضا به مدیران و کارکنان در همه سطوح نیاز داره. در اینجور فضایی لازمه سازمانا هم اینجور واسه تقویت سرمایه انسانی خود تلاشی دائمی داشته باشن. مهارتای مدیریت گروهی و انفرادی خود رو تقویت کنن. اخلاق کاری و استاندارهای برابر با فرهنگ خاص سازمان خود تدارک ببینن و بسیار بیشتر از اینا. در این مقاله به معنی سرمایه انسانی به عنوان ارزشمندترین دارایی سازمان و مدیریت منابع انسانی نگاهی کوتاه خواهیم انداخت.

 

اهمیت سرمایه انسانی در سازمان

تموم سازمانا واسه داشتن کارکرد و رسیدن به اهداف شون به سرمایه انسانی نیاز دارن. معنای سرمایه انسانی، اهمیت اون و نقش مدیریت منابع انسانی مطالبیه که نگاهی کوتاه بهش داریم.

تعریف سرمایه انسانی

سرمایه انسانی چیه و چه اهمیتی واسه سازمان ها داره؟  آموزشی

مهدی متخصص منابع انسانی در شرکتیه که گوشیای هوشمند تولید می کنن. کار مهدی پیدا کردن و پرورش سرمایه انسانیِ سازمانه. سرمایه به یه جور از دارایی گفته می شه که به سازمان امکان می ده پول بیشتری کسب کنه یا وگرنه سازمان رو به اهدافش نزدیک تر می کنه. مثلا ماشین آلات، وسیله ها و لوازم سرمایه هستن. سرمایه انسانی مجموعه علم و مهارتای افراده که سازمان می تونه واسه پیش برد اهداف خود از اون استفاده کنه. اگه بخوایم به چند نمونه اشاره کنیم، در شرکتی که مهدی در اون کار می کنه به آدمایی با مهارتای مهندسی، طراحی نرم افزارهای کامپیوتری، صنعتی، مالی، حقوقی، حسابداری و مدیریت نیازه.

سرمایه انسانی چیه و چه اهمیتی واسه سازمان ها داره؟  آموزشی

اهمیت سرمایه انسانی

ما پیش از ایجادِ هوش مصنوعی، واسه رسیدن به بیشتر چیزی که در دنیای امروز داریم به سرمایه انسانی نیاز داشتیم. واقعا، واسه ساخت شکلای مختلف دیگر سرمایه به سرمایه انسانی نیاز داریم. با اینکه ممکنه ماشینا نیاز ما رو به داشتن صدها کارگر خط تولید از بین برده باشن بازم واسه ساخت و طراحی این ماشینا به سرمایه انسانی نیاز داریم. از طرفی به دلیل عصر اقتصاد علم بنیان که به اطلاعات وابسته و هر روز بیشتر و بیشتر وارد اون میشیم، علم و سرمایه انسانی با مهارت بالا ارزش روزافزونی پیدا کرده. شرکت تولید گوشیای هوشمند که مهدی در اون مشغوله نمونه ای از کسب وکار علم بنیانه. جایی که داده ها و علم واسه رسیدن به موفقیت ارزشمندترین جایگاه رو داره.

نقش مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی در جذب، پرورش و ابقا (نگه داشتن) سرمایه انسانی دخالت داره. مهدی و بخش اون مسئول یافتن، استخدام و انتخاب کردن افرادی هستن که علم، مهارت ها و تواناییای مورد نیاز شرکت رو دارا باشن. یعنی، مراحل جذب رو میشه با استخدام سرمایه انسانی برابر دونست.

وقتی کارکنان به تیم اضافه می شن یک سرمایه انسانیِ کلی با خود به همراه میارن،. این سرمایه شامل، مهارتای ارتباطی، توانایی جمع آوری و پردازش اطلاعات به شکلای جورواجور، توانایی تفکر انتقادی و حل مسئله. بعضی هم علم تخصصی، مثل مهارتای مدیریتی یا مهندسی نرم افزار دارن. به هر حال سرمایه انسانی بعضی وقتا نیاز به خالص سازی داره مثل زمانی که نفت نپخته به بنزین تصفیه می شه.

مهدی به عنوان متخصص منابع انسانی، می تونه از راه برنامه های توجیهی و آموزش کارکنان، یک سرمایه انسانیِ مختص شرکت رو (firm-specific) شکل بده. سرمایه انسانی مختص شرکت، علم و مهارتیه مخصوص به کسب وکار خاصی که افراد رو به کارکنان کارامدتری واسه اون کسب وکار تبدیل می کنه. اینجور دانشی می تونه دامنه ای از مهارت کار با نرم افزار کامپیوتریِ مخصوص یک سازمان گرفته تا شناخت فرهنگ خاص اون، و دانستن اطلاعات بی ارزش ای مثل محلِ سرویسای بهداشتی سازمان رو در بر بگیره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سبزیجاتی که بهتره به شکل پخته مصرف شن "

سرمایه انسانی رو میشه از راه مهارت آموزی و علم افزایی پیشرفت داد. مهدی می تونه واسه به روز نگه داشتن کارکنان در بخش ی تخصصی شون برنامه های آموزش در خونه رو به اونا پیشنهاد بده. جدا از اینکه این سازمان می تونه هزینه های استفاده از فرصتای آموزشی و مهارتی خارج از شرکت رو واسه کارکنانش جفت و جور کنه. این موقعیتا می تونه متغیر باشه از جلسه گرفته تا برنامه هایی که مدارک معتبر دانشگاهی مربوط به نیازای شرکت ارائه می کنن .

مهدی و همکارانش در واحد منابع انسانی جدا از اینکه این باید از حفظ سرمایه انسانی شرکت اطمینان حاصل کنن. واسه جبران خدمت کارکنانی که علم و مهارت ارزشمندشان رو به شرکت میارن، مهدی باید پیشنهاداتی مطرح کنه که میزان مناسبی از پاداش رو واسه اونا تدارک دیده باشه. به این صورت این کارکنان در شرکت می مونن و واسه رسیدن به اهداف کمک می کنن. مهدی می دونه که شرکت علاقه ای نداره زمان و پولی رو که صرف جذب و ارتقای نیروی انسانی اش کرده رقبای در کمین از دستش بقاپند و سرمایه های شرکت رو درو کنن.

مهدی و بقیه کارکنان بخش منابع انسانی باید متوجه باشن که برخلاف شکلای مختلف دیگر سرمایه، شرکت حق مالکیت کارکنانش رو نداره. با این حال که شرکت حق مدیریت سرمایه انسانی خود رو داره، مالکان سرمایه انسانی، کارکنان هستن و کارکنان از حقوق قانونی برخوردارن. عامل احساسات مورد دیگریه که درباره کارکنان باید مورد توجه بگیره. آزاد کردن کارمندان با اوراق کردن لوازم کهنه متفاوته. پس، در مدیریت سرمایه انسانی باید به ابعاد حقوقی و اخلاقی توجه زیادی داشت.

چکیده ی کلام

سرمایه انسانی دارایی ایه شامل علم و مهارتای یک فرد که شرکت می تونه اونو واسه رسیدن به اهدافش به خدمت بگیره. سرمایه انسانی از اون جهت دارای اهمیته که واسه رسیدن به هر چیزی در یک سازمان به سطحی از علم و مهارتای انسانی نیازه. به موازات همه گیر شدن اقتصاد علم بنیان، سرمایه انسانی اهمیت روزافزون پیدا میکنه.

مدیریت منابع انسانی نقش اساسی در جذب، پرورش و ابقای سرمایه انسانی یک سازمان برعهده داره. در مراحل جذب، مدیریت منابع انسانی نیرویی که پاسخگوی نیاز سازمان باشه رو جست وجو و استخدام می کنه. این واحد آموزشای جدا از اینکه خدمت خونگی یا مهارت آموزی و علم افزایی خارج از سازمانی رو واسه کارکنان جفت و جور میکنه. واحد مدیریت منابع انسانی با طراحی سیستم جبران خدمات سعی می کنه تا کارکنانی که سرمایه انسانی مورد نیاز شرکت رو جفت و جور می کنن قانع کنه به همکاری با سازمان ادامه بدن. در آخر باید بگیم خیلی مهمه که متخصصین مدیریت منابع انسانی از رفتار اخلاقی و قانونی مناسب با کارکنان آشنایی داشته باشن.

منبع : study.com

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید