سرمایه در گردش چیه و چه کسب و کارایی بهش نیاز دارن؟ 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

سرمایه در گردش چیه؟

سرمایه درواقع نام دیگر پوله و سرمایه در گردش به پولی گفته می شه که واسه امور روزانه شرکت خرج می شه. در اصل میشه گفت سرمایه در گردش پولیه که به عنوان مدیر شرکت باید با اون کار کنین. از دید مالی، سرمایه در گردش با سرمایه فعلی و بدهی جاری متفاوته. سرمایه در گردشِ شرکت به پولی گفته می شه که در بانک قرار داره و در صورت نیاز، میتونین به سرعت اونو به وجه نقد تبدیل کنین.

سرمایه در گردش چیه و چه کسب و کارایی بهش نیاز دارن؟  آموزشی

بدهیای جاری درواقع به تعهدات مالی ای گفته می شه که شما باید در طول سال، اونا رو بدین. پس، سرمایه در گردش به باقی مونده ی سرمایه نقدی شرکت در بانک پس از کسر بدهیای جاری گفته می شه.

در ابعاد وسیع تر میشه گفت سرمایه در گردش درواقع دماسنج سلامت مالی شرکت هاست. هرچه فاصله بین داراییاتون و بدهیای کوتاه مدت شرکت تون کمتر باشه، بیان کننده کسب وکاری سالم تره. این حالت در صورتی نقض می شه که میزان بدهیای شرکت از سرمایه اون بیشتر شه که به معنی وجود سرمایه در گردش منفی در اون شرکت و افزایش احتمال ورشکستگیه.

به چه دلیل سرمایه در گردش مهمه؟

سرمایه در گردش چیه و چه کسب و کارایی بهش نیاز دارن؟  آموزشی

سرمایه در گردش، معیاری عادی در آزمایش جریان مالی و بهره وری و سلامت کلی کار و کاسبی به حساب میاد، چراکه در معنی سرمایه در گردش، اینجور مواردی پنهون: وجه نقد شرکت، حسابای دریافتنی، حسابای پرداختنی، میزان بدهی هرساله و دیگر حسابای کوتاه مدت. ازطرف دیگر سرمایه در گردش به معنای فعالیتای شرکت، مدیریت خلاقانه، مدیریت بدهی، درآمد و پرداخت به تأمین کنندگان هم هست.

سرمایه در گردش مثبت به این معناست که شرکت می تونه بدهیای کوتاه مدت خود رو دراسرع وقت بده؛ سرمایه در گردش منفی هم نشون دهنده ناتوانی شرکت در پرداخت دیون کوتاه مدته. کارشناسان همیشه به کاهش سرمایه در گردش شرکت حساس ان، چراکه این اتفاق نشون دهنده ی اینه که بدهیا و هزینه های شرکت در حال افزایشه و شرکت سخت در سعی واسه حفظ یا افزایش میزان فروشه. صورت حسابا سریع پرداخت نمی شه یا حسابای بستانکاریِ شرکت به کندی دریافت می شه. این در حالیه که افزایش میزان سرمایه درگردش شرکت نشونه مثبتی حساب می شه و درست برعکس تموم موارد ذکرشده رو نشون می ده.

راه های بسیاری واسه آزمایش سرمایه در گردش هست که از اون جمله میشه به میزان تغییرات صورت داراییای شرکت، میزان حسابای بستانکاری، نسبت جاری، نسبت سرمایه، و حسابای پرداختنی اشاره کرد.

یکی از کاربردهای بسیار مهم سرمایه در گردش، در فهرست موجودی و دارایی شرکت نمایان می شه. واسه شرکتا، فهرست داراییای بلندبالاتر یعنی تقویت سرمایه در گردش اون شرکت. وقتی سرمایه در گردش به درستی مدیریت نشه، این امکان هست که کسب وکارها بدون دراختیارداشتن نقدینگی لازم از سرمایه در گردش شرکت واسه پیشرفت برنامه های شرکت استفاده کنن. در این حالت اگه برنامه های شرکت به سرعت به بازدهی و سوددهی نرسند، شرکت با مشکلات جدی روبرو میشه و بدهیا به سرعت افزایش پیدا می کنن. این مورد وقتی اتفاق میفته که شرکت به جای پیداکردن سرمایه گذار مناسب و سرمایه گذاری در اجرای طرحا، واسه هر کاری از وجه نقد استفاده کنه که مسئله مثبتی در کسب وکار تلقی نمی شه، چراکه میشه از وجه نقد واسه مصارف مهم دیگری استفاده کرد. درنتیجه به دلیل ی کاهش سرمایه در گردش شرکت، خیلی از کسب وکارها قبل از رسیدن به سوددهی ورشکست می شن. البته شرکتایی که هزینه های خود رو مدیریت می کنن، تا امکان داره از قرارگرفتن در اینجور شرایطی جلوگیری می کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سئو یا SEO چیه و به چه دلیل واسه کسب وکارتان مهمه؟ 

کارشناسان به طورکلی فکر می کنن میزان و زمان جریان نقدینگی شرکت، بیان کننده توانایی اون شرکت در عمل به تعهدات خود در سررسید پرداخت دیونه. فرمول سرمایه در گردش به این شکله که شرکت بتونه بین داراییای جاری واسه پرداخت بدهیای جاری، تعادل برقرار کنه که همیشه هم این معادله برقرار نیس، چراکه همیشه بخشی از نقدینگی واسه پرداحت حقوق و دستمزد کارکنان و انجام کارای شرکت مورد نیازه. یکی دیگر از مواردی که مفروضات مربوط به سرمایه در گردش رو به هم می زنه، تصور اشتباه در دریافت لحظه ای حسابای دریافتنی از بدهکاران شرکته، ولی در خیلی از شرکتا در عمل ثابت شده که این جور نیس.

سرمایه در گردش چیه و چه کسب و کارایی بهش نیاز دارن؟  آموزشی

پس ازجمله مواردی که همیشه باید به اونا توجه کرد، زمان بندی دقیق در خرید داراییای جدید و سیاستای دریافت حسابای پرداختنی و دریافتنیه، چراکه باتوجه به همه این موارده که مدیر شرکت می تونه روی دریافت طلبی قدیمی که از سررسیدش گذشته، حساب باز کنه. البته همین سعی واسه افزایش سرمایه از راه دریافت حسابای دریافتنی هم لازمه سرمایه در گردش مختلف در شرکتای مشابهه. اما به طورکلی میشه گفت سرمایه در گردشِ استاندارد در صنایع مختلف با هم متفاوته، چراکه بعضی صنایع از لوازم گرون یا روشای درآمدزایی متفاوتی استفاده می کنن و بنابه همین علل، راه و روش صنایع در استفاده از سرمایه در گردش مهم هستش. پیداکردن روشی واسه آسون کردن پرداخت هزینه های نقدی شرکت به خاطر باثبات نگه داشتن سرمایه در گردشِ شرکت، واسه خیلی از تولیدکنندگان و شرکتایی که هزینه های جاری زیادی دارن، سخته. به همین منظور، مقایسه سرمایه در گردش فقط در شرکتای مثل در یک صنعت معنی پیدا می کنه. این مقایسه از اهمیت خاصی برخورداره و بالا یا پایین بودن سرمایه در گردش در هر صنعت باتوجه به میزان استاندارد اون صنعت آزمایش می شه.

وقتی دارایی فعلی شرکت رو بر بدهی جاری تقسیم کنین، به عددی می رسین که بیان کننده سلامت نسبی شرکت شماس و این عدد همون میزان سرمایه در گردشه.

میزان سرمایه در گردشِ شرکت شما اگه بین ۱/۲ تا ۲ باشه، بهش معناست که شرکت تون نقدینگی لازم واسه پرداخت بدهیا رو داره، اما این بهش معنا نیس که دست از فعالیت ورداشته و دیگر هیچ کاری انجام نشه.

میزان سرمایه در گردش زیر ۱ به این معناست که شرکت شما سرمایه در گردش منفی داره و به زحمت می تونه بدهی هاش رو پرداخت کنه.

میزان سرمایه در گردش بالای ۲ هم به این معناست که شرکت شما از نقدینگی زیادی برخورداره که می تونه اونو در بخشای دیگر شرکت سرمایه گذاری کنه. اگه در شرکت، نقدینگی اضافه داشته باشین، به این معناست که شاید تصمیمات مناسبی در شرکت گرفته نمی شه.

کسب وکارهایی که به سرمایه در گردشِ زیاد نیاز دارن

کسب وکارهایی که به طور زنجیره ای به هم وابسته ان یا به طور فصلی کار می کنن، نسبت به کسب و کارای هرساله، به سرمایه در گردش بیشتری نیاز دارن. این موضوع شاید به خاطر نیاز اونا به پرداخت بدهیا باشه، حتی بدهیای مربوط به زمانی که شرکت کار نمی کنه. به همین منظور باید وجه نقد بیشتری واسه این مواقع پیش بانک داشته باشن.

مثلا، فروشگاهی که به طورخاص به فروش کولرهای آبی می پردازه، در فصل تابستون فروش بسیار خوبی داره. درنتیجه، صاحب این مغازه واسه ادامه کسب وکار خود در فصول سرد که تمایل به خرید کولر کمتره، باید از سرمایه در گردش بیشتری استفاده کنه.

برگرفته از investinganswers shopify

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید