سرمایه گذاری چیه و چه مدل هایی داره؟ 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

سرمایه گذاری ابزاری واسه کسب داراییه اما فقط واسه کسب دارایی استفاده نمی شه. هرکسی می تونه وارد یک برنامه سرمایه گذاری شه و وسایل زیادی هست که میشه به وسیله اونا شروع کار با سرمایه کم رو آسون کرد. فرق بین سرمایه گذاری و شرط بندی اینه که سرمایه گذاری یک مراحل زمان بر حساب می شه و روشی نیس که به وسیله اون بشه خیلی سریع پولدار شد.

سرمایه گذاری چیه و چه مدل هایی داره؟  آموزشی

 

سرمایه گذاری: عمل اختصاص دادن پول واسه کاری که به سعی زیادی نیاز داره با این انتظار که درآمد یا سود اضافی به دست بیاد.

سرمایه گذار افسانه ای، وارن بافت (Warren Buffett) سرمایه گذاری رو این جور تعریف می کنه: «مراحل برنامه ریزی واسه پول تا در آینده پول بیشتری نصیب شما بشه.» هدف از سرمایه گذاری اینه که پول تون رو در یک یا چند جا جمع کنین تا واسه شما کار کنه به این امید که پول تون در طول زمان رشد می کنن.

سرمایه گذاری چیه و چه مدل هایی داره؟  آموزشی

سرمایه گذاری چیه؟

سرمایه گذاری چیه و چه مدل هایی داره؟  آموزشی

سرمایه گذاری به معنای «هوشمندانه تر کار کردنه، نه سخت تر کار کردن.» ما در شغل هامون سخت کار می کنیم، خواه واسه یک شرکت باشه و خواه واسه کسب وکاری که خودمون راه اندازی کردیم. ما معمولا ساعتای زیادی کار می کنیم که نیازمند فداکاریه و باعث افزایش استرس می شه. برداشتن بخشی از پولی که به سختی به دست اومده و سرمایه گذاری اون واسه نیازای آینده، بهترین روش استفاده از پولیه که بدست آوردیم.

سرمایه گذاری به اولویت گذاری واسه پول تون مربوط می شه. پول خرج کردن کار ساده ایه و باعث ایجاد خوشیای زودگذر می شه، مثلا می تونین پول تون رو صرف خرید وسایل جدید واسه خونه کنین، به یک سفر تفریحی هیجان انگیز برید یا در یک رستوران گرون شام بخورین. همه این کارا فوق العاده هستن و زندگی شما رو لذت بخش تر می کنن اما سرمایه گذاری لازمه اولویت بخشیدن به آینده مالی در برابر خواستهای کنونیه.

سرمایه گذاری راهیه واسه اینکه در زمونه ای که درگیر زندگی روزمره هستین مقداری پول کنار بذارین تا واسه شما کار کنه و در آینده از دست رنج کارتون بهره ببرین. واقعا، سرمایه گذاری ابزاریه واسه اینکه آینده شادتری داشته باشین.

سه نوع سرمایه گذاری

همونجوریکه در فرهنگ لغات توضیح داده شده، سرمایه گذاری چیزیه که با پول خریداری می شه و انتظار میره که در آینده درآمد یا سود تولید کنه. میشه سرمایه گذاری رو به سه گروه کلی تقسیم کرد: مالکیتی، اعتباردهی و برابر نقدی.

سرمایه گذاریای مالکیتی

سهام

سرمایه گذاری چیه و چه مدل هایی داره؟  آموزشی

سهام مدرکیه که نشون می ده شما مالک سهمی از یک کارخانه یا شرکت هستین. به بیان کلی تر همه اوراق بهادار یه جور سرمایه گذاری مالکیتی هستن، گرچه که تموم چیزی که در اختیار شماس تنها یک قرارداده. زمانی که یکی از این سرمایه گذاریا رو خریداری می کنین، شما مالک بخشی از ارزش اون شرکت هستین.

با توجه به ارزش بازاری که دارایی شما بهش تعلق داره، سود مورد انتظارتان محقق می شه. اگه شما در شرکت سونی سهام دار هستین و این شرکت سودی به دست آورد، سرمایه گذارها سهم شون رو از شرکت سونی طلب می کنن. خواسته اونا واسه سود باعث زیاد شدن قیمت میشه و اگه تصمیم بگیرین سهام تون رو بفروشین سود شمام افزایش پیدا می کنه.

کسب وکار

پولی که واسه شروع و اداره یک کسب وکار اختصاص داده می شه یه جور سرمایه گذاریه. کارآفرینی یکی از دشوارترین سرمایه گذاری هاس چون که به چیزی بیشتر از پول نیاز داره. پس این نوع سرمایه گذاری هم یه جور سرمایه گذاری مالکیتی تلقی می شه که بازگشت سرمایه خیلی زیادی به همراه میاره. کارآفرینان با تولید یک محصول یا خدمات و فروش اون به افرادی که خواهان اون هستن، درآمد خیلی زیادی به دست میارن. بیل گیتس، مؤسس شرکت مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا بهترین مثال در این مورده.

املاک

خونها، آپارتمانا و دیگر املاک که شما می خرید، اجاره یا تعمیر می کنین و دوباره می فروشید یه جور سرمایه گذاری هستن. البته خونه ای که در اون زندگی می کنین قدری متفاوته، چون که یکی از نیازای اساسی شما رو تأمین می کنه. خونه ای که در اون زندگی می کنین نیاز شما به سرپناه رو برآورده می کنه و گرچه که ممکنه ارزش اون در طول زمان افزایش پیدا کنه، اما نباید اونو با انتظار سوددهی بخرین. رکود بازار خونه سال ۲۰۰۸ در آمریکا خوب خطر این نوع سرمایه گذاری رو نشون داده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سبد سهام و شکل های مختلف اون 

جنسای گرون

خرید طلا، جواهرات و نقاشیای داوینچی همه می تونن به عنوان یه جور سرمایه گذاری مالکیتی درنظر گرفته شن. به این شرط که این جنسا با این هدف که در آینده با قیمت بالاتر فروخته شن خریداری شده باشن. فلزات گرون قیمت و کلکسیونا به دلیلای زیادی موارد خوبی واسه سرمایه گذاری نیستن، اما شک نداشته باشین در گروه سرمایه گذاریا قرار می گیرن. درست مثل خونه، این احتمال هست که شکلای مختلف اشاره شده هم از نظر فیزیکی آسیب ببینن، پس نیازمند مراقبت و هزینه نگهداری هستن که در اون صورت بدیهیه که از سود پایانی کم میشه.

سرمایه گذاریای اعتباردهی

سرمایه گذاری چیه و چه مدل هایی داره؟  آموزشی

سرمایه گذاری اعتبار دهی به شما اجازه می ده که مثل یک بانک عمل کنین. این نوع سرمایه گذاریا در مقایسه با سرمایه گذاریای مالکیتی خطر کم تری دارن و پس سود اونا هم کم تره. اوراق قرضه ای که واسه یک شرکت صادر می شه مقدار پول مشخصی رو واسه یک دوره مشخص به شما می ده، درحالی که ممکنه در طول این مدت ارزش سهام اون شرکت دو یا سه برابر شه یا ممکنه ارزش سهام خیلی سقوط کنه و شرکت ورشکسته شه. در هر دو صورت کسی که اوراق قرضه رو در اختیار داره پول خود رو دریافت می کنه.

حساب پس اندازتان

حتی اگه هیچ چیزی جز یک حساب پس انداز عادی ندارین، می تونین خود رو یک سرمایه گذار بدونین. شما به بانک پول قرض دادین که ممکنه به شکل وام به بقیه داده شه. بازگشت سرمایه این مورد بسیار ناچیزه اما خطر اونم بسیار کمه چون که شرکتای بیمه از بانک حمایت می کنن.

اوراق بهادار

اوراق بهادار دسته خیلی از سرمایه گذاری هستن که از اوراق خزانه داری و وامای بین المللی تا اوراق قرضه ی بنگاهای کوچیک و تبادل نابودی اعتبار رو شامل می شن. خطر و بازگشت سرمایه اوراق قرضه ی مختلف، با همدیگه فرق داره اما کلا سرمایه گذاری اعتباردهی در مقایسه با سرمایه گذاریای مالکیتی خطر کم تری داره و سود کم تری هم به همراه میاره.

برابر نقدی

سرمایه گذاری چیه و چه مدل هایی داره؟  آموزشی

این نوع سرمایه گذاری درست مثل پول نقده، یعنی خیلی راحت میشه اونو تبدیل به پول نقد کرد.

صندوق سرمایه گذاری بازار پول

بازگشت سرمایه در صندوق سرمایه گذاری بازار پول بسیار کمه (چیزی در حدود ۱ تا ۲ درصد) اما خطر اونم بسیار کم هستش. با اینکه ارزش سهام این صندوق اخیرا با افت بسیاری روبرو شد، اما این اتفاق جوری نادره که میشه از اون صرف نظر کرد. صندوقای سرمایه گذاری در مقایسه با سرمایه گذاریای دیگر راحت تر به پول تبدیل می شن، یعنی درست مثل حساب خودتون می تونین از صندوق سرمایه گذاری چک بنویسین و اونو نقد کنین.

نزدیک شدین اما نه

آموزشی که اینجا به شما داده شد سرمایه گذاری نام داره و به شما کمک می کنه درآمد بیشتری داشته باشین. یکی از کارایی که می تونین بکنین اینه که مثل یک کسب وکار خدماتی کوچیک، آموزش تون رو بفروشین و مثل یک سرمایه گذاری مالکیتی از اون پول به دست بیارین. دلیل اینکه این کار رو یه جور سرمایه گذاری قلمداد نمی کنیم اینه که دلمون نمی خواد همه چیز رو به عنوان یه جور سرمایه گذاری دسته بندی کنیم. هر زمانی که ما چیزی می خریم که باعث کارایی بیشتر می شه یه جور سرمایه گذاری انجام دادیم. مثلا سرمایه گذاری روی یک توپ کاهش استرس یا یک فنجون قهوه که ما رو بیدار نگه می داره. اینطوری ما معنای سرمایه گذاری رو گسترش دادیم اما چیزی به شما آموزش داده نشده.

چه چیزایی سرمایه گذاری نیستن

خریداری چیزایی مثل تخت خواب، ماشین، تلویزیون و هر چیزی که به طور طبیعی در اثر استفاده و گذر زمان خراب می شه سرمایه گذاری به حساب نمیاد. مثلا شما با خرید یک بالشت اسفنجی واسه یک خواب خوب سرمایه گذاری نمی کنین. مگه اینکه شما فرد بسیار معروفی باشین و توقع داشته باشی که افرادی حاضر باشن قیمت بیشتری واسه بالشت پرداخت کنن.

منبع : investopedia

دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید