سرمایه گذاری در بازار سهام چه دستاوردهایی واسه یک رهبر داره؟ 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

همه فکر می کنن که سرمایه گذاران موفق، افرادی با علم بالای اقتصادی هستن؛ یعنی همه چیز رو درباره مفاهیم و اصول اقتصاد از بر هستن و از نظر علمی بر ترازنامها، سود و زیان و … تسلط دارن. واقعیت اینه که خیلی از افرادی که اینجور دانشی دارن، اصلا طرف سرمایه گذاری هم نمی رن و بیشتر به عنوان مشاور و تحلیلگر بازار یا حسابدار فعالیت دارن. واسه موفقیت در بازار سرمایه گذاری، دانستن اصول و مفاهیم لازمه اما اصلا کافی نیس. درسایی که تجربه و بازار در اختیار هر فرد می ذارن، ارزشی غیرقابل قیاس با بقیه منابع آموزشی و علمی و… داره. با ما همراه باشین تا ببینین سرمایه گذاری در بازار سهام، چه چیزایی رو به یک رهبر یاد می گیره؟

درسای سرمایه گذاری در بازار

خیلی از سرمایه گذاران هستن که بدون تجربه کافی وارد بازار بورس و سرمایه گذاری می شن و متأسفانه متحمل شکستایی می شن که حتی دلیل اونو خوب نمی دونن.

مثلا ای از این شکستا، شخصی رو در نظر بگیرین که سرمایه گذاری رو با ۳۰ درصد از ثروت و سرمایه خود در بازار شروع کرده، همه چیز خوب پیش میره و شاخص بورس این سهام خیلی رو به رشده. بعد از گذشت یه مدت، درحالی که همه چیز خوب پیش میره، اتفاقی غیرمنتظره باعث می شه تا این سهام و سرمایه گذاری با افت شدید و غیرقابل باوری رو به رو شه.

سرمایه گذاری در بازار سهام چه دستاوردهایی واسه یک رهبر داره؟  آموزشی

شخص اشاره شده خیلی سریع دست به اقدام می زنه و سهم خود رو با مبلغی بالاتر از قیمت خرید به فروش میرسونه. روند رو به نابودی این سهام در بازار بازم پیش میره و سرمایه گذار اسبق ما از اینکه زود از مهلکه جستهه، احساس خوشحالی می کنه. اما این خوشحالی دووم زیادی نمی آورد. چون پس از گذشت زمانی کم، قیمت اون سهام خیلی دستخوش تغییرات مثبت می شه و ارزش اون به ۵ برابرِ قیمت خرید زیاد می شه.

دیدید که حرکت با عجله در سرمایه گذاری و بی تجربگی این فرد، کار به دستش داد و باعث شد تا فرصت بزرگ پیروزی و پولدار شدن رو از دست بده. اون بازم در آپارتمانی معمولی زندگی می کنه و با خود فکر می کنه که واسه موفق شدن باید چه می کرد؟

سرمایه گذاری در بازار سهام چه دستاوردهایی واسه یک رهبر داره؟  آموزشی

رهبری و جرئت اقدام کردن در سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بازار سهام چه دستاوردهایی واسه یک رهبر داره؟  آموزشی

رهبر نباید حتما از دلایل هر چیز آگاهی دقیقی داشته باشه. رهبر خوب کسیه که جرئت اقدام کردن و دل به دریا زدن داره. این فرد می تونه در بین مشکلات و ابهامات مدیریت شرایط رو به دست بگیره.

چیزی که فرقی اساسی بین رهبری مؤثر و عادی ایجاد می کنه؛ مدیریتِ مرزِ باریکِ بین علم و اجراست. وارِن بافِت (Warren Buffet ) معروف، رمز موفقیت خود رو در رهبری و سرمایه گذاری این طور عنوان می کنه: «وقتی همه حریص و عجول هستن، بترسید و وقتی همه در ترس و نگرانی هستن، حریص و عجول باشین.»

تنها عده ی کمی هستن که به عمق معنای این نصیحت پی می برن و این عده ی کم احتیاجی به این نصیحت ندارن، چون که اونو از قبل به عنوان راه حل پیروزی شون به کار بردن. در مثال قبلی، فرد سرمایه گذار باید کمی صبر به خرج می داد، در شرایط بحرانی خرید سهام رو متوقف می کرد و منتظر گذر طوفانایی می شد که شرایط رو تحت اثر قرار داده بودن. واسه باقی موندن و رشد باید مقاومت به خرج داد. همیشه لازم نیس که هم رنگ جماعت بشین و در هر راهی که همه حرکت می کنن، قدم وردارین.

در دنیای امروز و به ویژه درمورد کار و کاسبیا هم قضیه همینطوریه؛ راه حل همراهی با جمع شما رو از فرصتای رشد عقب نگه می داره. اگه می خواید موفق باشین و قوانین بازی رو به نفع خود تموم کنین، باید جسور باشین، خطر کنین و متفاوت عمل کنین.

خودتون رو خوب بشناسین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   زودرنجی و علاج اون با ۷ راه حلی که روابط تون رو بهبود می بخشد 

سرمایه گذاری در بازار سهام چه دستاوردهایی واسه یک رهبر داره؟  آموزشی

تعدادی از سرمایه گذاران به سرمایه گذاری ارزشی باور و علاقه دارن. این دسته از افراد در بازار سهام به دنبال سهامی می گردن که کمتر از ارزش واقعی قیمت گذاری شده و بقیه از این موضوع غافل مونده ان.

واقعا، این دسته از افراد یه جور سرمایه گذاری محافظه کارانه و بلندمدت صورت میدن و برخلاف عموم که در بخشای رو به رشد سرمایه گذاری می کنن، سرمایه گذاری ارزشی رو برمی گزینند. معمولا انتخاب با فرد سرمایه گذاره.

بعضی از سهامداران ترجیح میدن تا در مورد ی فناوری سرمایه گذاری کنن و یه سریای دیگه سهام اَبَرشرکتا رو انتخاب می کنن. چیزی که مهمه، شناخت سلیقه و توانایی خود در مورد ی سرمایه گذاریه. باید خود رو خوب بشناسین و مسیرتون رو مشخص کنین.

بعضی از سرمایه گذاران هم مایل به سرمایه گذاری در بخشایی نوپا با ظرفیت رشد بالا هستن. در هر حال، انتخاب شما هرچه که باشه، زمانی موفق هستین که راه حل خود رو در سرمایه گذاری مشخص کنین، در اون خبره بشین و بهش وفادار بمونین.

اگه نقاط قوت تون رو بشناسین و سعی بر رشد اونا داشته باشین، امکان رضایت و موفقیت شما بالاتر میره. اگه ندانید که در اجرای چه راه حلایی موفق هستین، موفقیت دندان گیری عایدتان نمیشه و نتیجه کار چیزی جز فرسودگی شغلی و نارضایتی نمی شه.

از جمع آشنایی اما وارد حواشی نشید

بازار مکانی پرسروصدا و پر از حواشی مختلفه. اگه خود رو درگیر شایعها و حواشی اون کنین، آرامش خود رو از دست میدید و احتمال اینکه طبق ی مشتی شایعها زودگذر سرمایه گذاری کنین افزایش پیدا می کنه، پس سعی کنین که سرتون در کسب وکار و زندگی خودتون باشه چون که درغیراین صورت در دراز مدت ضرر می کنین.

سرمایه گذاری در بازار سهام چه دستاوردهایی واسه یک رهبر داره؟  آموزشی

اگه اهل تماشای فوتبال باشین حتما متوجه شدین که در ضربات پنالتی، دروازه بانا باید جهتی رو واسه گرفتن توپ انتخاب کنن. این شیرجه ی کم زمانی قبل از شوت توپ از طرف بازیکن حریف صورت میگیره. شهودی و طبق احساسات! همه محاسبات منطقی و عقلانی نشون میدن که دروازه بان باید ثابت بایستد، اما اگه دروازه بان ثابت باشه و گلی به ثمر برسه، اون باید به همه واسه این بی تحرکی جواب پس بده.

بازار بورس هم دقیقا همینطوریه. همه سعی می کنن تا فعال به نظر برسن و اینطور وانمود کنن که در روند امور تأثیرگذار هستن. اینجوری شما در دنیایی از ایده های لحظه ای و بی اهمیت غرق میشید و تنها به خاطر این که بقیه فکر می کنن این روند درستیه، انرژی خود رو به هدر میدید. پس شجاع باشین و خود رو از این فضا دور نگه دارین، اینطور شانس سرمایه گذاری مثبت واسه شما دوبرابر میشه.

شناسایی دلیل و معلولا به طور همیشگی

خیلی از وقایعی که در دور ما رخ میدن، تصادفی هستن. تصادفی بودن به معنای نبود وجود رابطه بین مؤلفه های مختلف رویداده. در بازار بورس و سرمایه گذاری هم وقایعی تصادفی رخ میدن.

اما تحلیلگران زیاد بعد از هر رشد و نابودی، شروع به داستان سرایی و بررسیای مختلف می کنن. در سازمانا هم شرایط به همین ترتیبه. همه، همیشه به دنبال دست و پا کردن توضیحی بعد از اتفاق رخدادها هستن. معمولا هم نتایج خوب موجود در بررسیا، حاصل زحمات یک فرده و نتایج بد به شرایط بد بازمی شه.

یافتن همیشگی دلیل و معلولا تنها زمانی کارآمده که به شکل عقلانی و واقعی مورد بررسی و بررسی قرار گیرند نه با دلیل تراشیای بی منطق و بی ریشه. در قرون گذشته، جنگ و حوادث این چنینی، بستر مناسبی واسه ایجاد و اجرا نظریهای مدیریتی بوجود آورد و الان بازار و سرمایه گذاری مناسب ترین محفل واسه بهره بردن از این اصول و نظریه هاست.جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید