سرمایه گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؛ کدوم یک مناسب شماس؟ 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

اعتماد به بیمه و بانک

سرمایه گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؛ کدوم یک مناسب شماس؟  آموزشی

قبل از رسیدن به وضعیت سوددهی بیمه و بانک باید ازلحاظ امنیت و اعتماد هم اونا رو بررسی کنیم: ازلحاظ اطمینان، بیمه و بانک در یک رده هستن. به این معنی که واسه سرمایه گذاری بلندمدت مناسب و قابل اعتمادند. بیمه مرکزی و بانک مرکزی حمایت ی مناسبی واسه این دو هستن.

پس انداز و سرمایه گذاری در بانک و بیمه

در اول باید تصمیم بگیرین که اگه قصد پس انداز کردن دارین، داشتن بیمه عمر می تونه براتون مناسب باشه. چراکه با پس اندازه های کوچیک می تونین یک سرمایه گذاری مناسب و تضمین شده، طی چند سال داشته باشین. ولی اگه می خواید پول تون همیشه در دسترس تون باشه و ماهیانه سود خوبی دریافت کنین، باید به سراغ بانکا برید و یک حساب کوتاه مدت باز کنین، چون که در کنار سوددهی مناسب، قدرت نقدشوندگی بالاتری نسبت به بیمه ها دارن. همونجوریکه میدونید بیمه های عمر یه جور سرمایه گذاری بلندمدت هستن و اگه بخواهید در کوتاه مدت خود رو بازخرید کنین، ضرر کردین.

سرمایه گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؛ کدوم یک مناسب شماس؟  آموزشی

اگه جزو اقشار متوسط جامعه هستین که ترجیح میدید با پس اندازه های کوچیک طی چند سال به سود برسین، بیمه عمر براتون مناسب تره، اما اگه پول زیادی دارین و سوددهی کوتاه مدت براتون مهم تره، شک نداشته باشین باید بانک رو انتخاب کنین.

برداشت از حساب

سرمایه گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؛ کدوم یک مناسب شماس؟  آموزشی

در بیمه های عمر اگه بخواهید زیر ۵ سال حساب، خود رو بازخرید کنین متضرر شدید؛ چون که با کسر هزینه های اداری و… مقدار کمی به شما پرداخت می شه. اما می تونین بعد پایان سال دوم تا ۹۰٪ اندوخته تون رو به شکل وام با کارمزد خیلی کم دریافت کنین. برداشت از حسابای دراز مدت بانکی هم خیلی راحت امکان پذیره اما هنگام برداشت، مقداری از سود پول تون کم می شه. وام گرفتن از بانک، مراحل اداری خسته کننده ای داره و سود بیش تری هم واسه باز پرداخت وام دریافت می کنه. با این حال مبلغی که می تونین از بانک به عنوان وام دریافت کنین، بیش تر از مبلغیه که از بیمه عمر دریافت می کنین، چون که در بیمه عمر فقط تا سقف ۹۰٪ اندوخته تون می تونین وام بگیرین، اما واسه بانک این سقف وجود نداره.

سود پس انداز در بانکا تغییر می کنه (به دلیل تغییر شرایط اقتصادی) و در سالای گذشته رو به کاهش بوده. این سود در بیمه عمر و در یک بازه ی زمانی مشخص ثابته. در این شرایط اگه میزان بهره افزایش پیدا کنه کسائی که در بانک سرمایه گذاری کردن از انتخاب شون راضی تر هستن و برعکس. البته سوددهی بانک کمتر تحت اثر تورمه، چون که حساب معمولا کوتاه مدت تر از بیمه عمره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سایه شخصیت چیه و چه نقشی در زندگی ما داره؟ "

باور همه مردم با توجه به تجارب تورمی در اقتصاد کشور اینه که خرید بیمه عمر در درازمدت سودی نداره و با کم شدن ارزش سرمایه اندوخته شده در شرکتای بیمه روبرو می شه. مثلا اگه شما در بیمه عمر، سرمایه خود رو ۱۵۰ میلیون انتخاب می کنین الان با این پول می تونین یک آپارتمان نقلی بخرین اما ۲۰ سال بعد با این سرمایه شاید بتونین یک خودروی تولید داخلی نه چندون مرغوب بخرین! واسه جلوگیری از کاهش ارزش پول تون باید هرساله حق بیمه خود رو متناسب با تورم بالا افزایش بدین تا سودی که در آینده به شما تعلق میگیره قابل توجه باشه.

وضعیت طلبکاران تون

سرمایه گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؛ کدوم یک مناسب شماس؟  آموزشی

در بیمه نامهای عمر در صورت فوت بیمه شده هیچکی به جز وارثان حق برداشت از اندوخته رو نداره (حتی طلبکاران و دولت) و دارندگان بیمه عمر معاف از مالیات هستن، این در حالیه که افرادی که حساب بانکی دارن بعد از فوت اندوخته شون شامل مالیات بر ارث می شه. اگه فرد دچار ازکارافتادگی شه و توانایی پرداخت بدهی خود رو نداشته باشه، طلبکار می تونه طبق قانون از حساب بانکی اون برداشت کنه، اما در بیمه عمر طلبکار این حق رو نداره.

پذیرش خطر بانک و بیمه

خدای نکرده اگه فردی دچار مریضیایی هم چون سکتهای قلبی و مغزی و سرطان شد، در صورت داشتن حساب بانکی خیلی راحت می تونه از حساب خود برداشت کنه؛ اما پس از برداشت، این پول دیگر به حساب شخص برنمی شه. این در حالیه که اگه بیمه عمر داشته باشه نه تنها واسه این مریضیا تا سقف مشخص شده پول دریافت می کنه، بلکه این مبلغ از سپرده ی سرمایه گذاری فرد کم نمی شه. البته باید بدونین سقفای ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومن واسه کسانیه که حق بیمه های بالایی رو پرداخت می کنن، واسه قشر متوسط که معمولا هرساله کمتر ۲ میلیون حق بیمه پرداخت می کنه؛ سقف پوششای بیمه ای از ۷ تا ۱۰ میلیون تجاوز نمی کنه. در این شرایط شاید بهتر باشه واسه پوششای بیمه ای مریضیا از بیمه های تکمیل درمون استفاده کرد که هم مبلغ بیش تری رو پوشش میدن و هم پوشش هاشون محدود به ۵ مریضی خاص نیس.

سخن آخر

در آخر اگه بخوایم نتیجه گیری کنیم با توجه به سوددهی مناسبِ کوتاه مدت بانک، بهترین انتخاب واسه سرمایه گذاری، بانکه و با توجه به بازدهی بلندمدت بیمه عمر و امکان سوددهی با پس اندازه های کوچیک، بهترین انتخاب واسه پس انداز بیمه عمره. همونجوریکه می ببینن بانک و بیمه در کنار هم و مکمل یکدیگرند. پس، داشتن یک حساب بانکی خوب، در کنار یک بیمه عمر با پوششای مناسب، انتخابی هوشمندانهه.

دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید