سزارین و هر چیزی که درباره اون باید بدونین “

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

عمل سزارین چیه؟

عمل سزارین به دنیا آوردن کودک از راه عمل جراحی شکم و رحم مادره. در بعضی از موارد، عمل سزارین از قبل پیش بینی و برنامه ریزی می شه، اما بعضی وقتا شرایط به شکلی پیش میره که پزشکان مجبور به انجام این عمل واسه به دنیا آوردن کودک می شن. مثلا اگه مادر یا بچه در شرایط خطرناکی باشن، عمل سزارین به شکل فوری صورت میگیره. طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا، ۳۲ درصد از زنان این کشور در سال ۲۰۱۵ بچه خود رو از راه سزارین به دنیا آورده ان.

سزارین و هر چیزی که درباره اون باید بدونین " آموزشی

سزارین و هر چیزی که درباره اون باید بدونین " آموزشی

چه دلایلی باعث می شن تا عمل سزارین انتخاب شه؟

شرایط مختلفی هست که در اونا، پزشکان عمل سزارین رو به زایمون طبیعی ترجیح میدن:

 • درصورتی که مادر پیش از این یک یا چند بار از راه سزارین نوزاد خود رو به دنیا آورده باشه. در این حالت، زایمون طبیعی خطر بالایی داره و می تونه باعث آسیب دیدگی رحم شه. البته در نظر داشته باشین که اگه مادری قبلا فقط یک سزارین و اونم از نوع برش افقی رحم رو تجربه کرده باشه، می تونه بچه بعدی خود رو از راه زایمون طبیعی به دنیا بیاره.
 • درصورتی که پیش از این عملای دیگری روی رحم مادر انجام شده باشه؛ مثلا عملایی مثل جراحی فیبروم رحم که خطر دووم نیاوردن رحم رو در زایمون طبیعی افزایش می ده.
 • درصورتی که مادر بیشتر از یک نوزاد رو باردار باشه. (البته میشه دوقلوها رو هم به شکل طبیعی و هم به شکل سزارین به دنیا آورد که انتخاب روش زایمون بستگی به سن جنین و نوع قرار گرفتن اونا در رحم داره.) هرچه تعداد قلا بیشتر باشه احتمال انجام عمل سزارین بیشتر میشه.
 • درصورتی که وزن بچه زیاد و اندازه اون بزرگ تشخیص داده شه، دکتر عمل سزارین رو پیشنهاد می کنن. اگه پیش از این مادر تجربه زایمون رو داشته و بچه درحین اون دچار مشکل شده باشه، دکتر پیشنهاد می ده که این بار بچه از راه عمل سزارین به دنیا بیاد.
 • درصورتی که قرار گرفتن بچه در داخل رحم به شکل برعکس یا نامتعارف باشه. در این حالت هم سزارین پیشنهاد می شه.
 • درصورتی که مشکل جفت سرراهی (Placenta Previa) به وجود اومده باشه. در این حالت جنین دهانه ی رحم رو بسته می کنه و سزارین تنها راه ممکنه.
 • درصورتی که مادر به دلایلی مثل وجود فیبروئیدا، دچار انسداد دهانه ی رحم شده باشه که زایمون طبیعی رو سخت یا غیرممکن می کنه.
 • درصورتی که مشکل یا مشکلی مثل مشکل طناب عصبی باز در جنین تشخیص داده شه که باعث می شه زایمون طبیعی خطر بالایی واسه بچه داشته باشه.
 • درصورتی که مادر گرفتار به ویروس اچ آی اون باشه و آزمایشات پیش از زایمون خطر انتقال مریضی رو بالا نشون داده باشن.

در نظر داشته باشین که عمل سزارین، معمولا واسه هفته سی ونهم برنامه ریزی می شه؛ مگه اینکه دلیل پزشکی خاصی باعث شه تا این کار زودتر از موعد صورت گیرد.

چه زمانی به عمل سزارین پیش بینی نشده نیاز می شه؟

هرازگاهی دکتر مجبور می شه تا عمل سزارین رو به شکل از پیش تعیین نشده بکنه. شرایط زیر می تونه باعث در پیش گرفتن اینجور تصمیمی شه:

 • درصورتی که مادر به مریضیایی مثل تبخال دستگاه تناسلی دچار شه، عمل سزارین می تونه مانع از آلوده شدن نوزاد شه.
 • درصورتی که گردن رحم مادر بزرگ نشه یا کودک در کانال رحم حرکت نکنه یا روشای دیگر جوابگو نباشن، سزارین انجام می شه.

سزارین و هر چیزی که درباره اون باید بدونین " آموزشی

چه زمانی به عمل سزارین اورژانسی نیاز می شه؟

بعضی وقتا هم دکتر مجبور می شه تا واسه حفظ سلامت مادر و کودک، عمل سزارین رو به شکلی اورژانسی و فوری بکنه. موارد زیر می تونن باعث این کار شن:

 • درصورتی که ضربان قلب نوزاد وارد شرایط خطرناک شه و دکتر تصمیم بگیره که نوزاد دیگر قادر به تحمل شرایط فعلی نیس و باید فورا از راه سزارین خارج شه.
 • درصورتی که جنین دچار فروافتادگی بند ناف شه. در این حالت امکان داره که اکسیژن نوزاد قطع شه و واسه همین باید فورا از راه سزارین اون رو خارج کرد.
 • درصورتی که مشکل دکولمان جفت (جدا شدن یهویی جفت از رحم) رخ بده، درصورت نبود انجام فوری عمل سزارین، جنین خواهد مرد.
 • درصورتی که مادری قبلا عمل سزارین داشته باشه و نوزاد بعدی رو به شکل زایمون طبیعی به دنیا بیاره و درحین زایمون امکان آسیب دیدگی شدید رحم به وجود بیاد.

پیش از عمل سزارین چه کارایی صورت میگیره؟

اولین کاری که پیش از سزارین انجام می شه، اینه که دکتر به مادر توضیح می ده که به چه دلیل باید بچه از راه این عمل به دنیا بیاد و بعد فرمی به مادر داده می شه که باید اونو پر کنه. درصورتی که مشاور ماما باشه، زن باردار به یک جراح هم معرفی می شه تا تصمیم پایانی اخذ شه.

در اولین مرحله متخصص بی هوشی وارد عمل می شه. این روزا به کم پیش میاد که احتیاجی به بیهوشی کامل باشه، مگه اینکه موقعیتی اورژانسی به وجود بیاد یا امکان بی حسی وجود نداشته باشه. در حالت عادی معمولا از بی حسی استفاده شده و داروای دیگری هم تجویز می شن تا مادر هنگام تولد نوزادش هوشیار باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سفته چیه؛ آشنایی با شرایط ارسال و امتیازات داشتن اون 

درحین عمل، لوله ای وارد مجاری ادرار می شه تا ادرار رو خارج کنه، درنهایت پس از انجام اقدامات لازم مادر به اتاق عمل فرستاده می شه. واسه پیشگیری از تهوع، یه جور مایع ضداسید هم به مادر داده می شه؛ چون که درصورت نیاز به بیهوشی کامل، احتمال بروز استفراغ هست که باعث می شه محتویات شکم وارد ریها شن. مایع ضداسید با خنثی کردن اسید، باعث می شه تا ریها آسیبی نبینند.

جدا از اینکه این، آنتی بیوتیکای وریدی هم به مادر تزریق می شه تا امکان ابتلای اون به عفونتا رو کاهش بده. البته بعضی از پزشکان آنتی بیوتیک رو بعد از عمل پیشنهاد میدن، ولی در حالت عادی این کار باید قبل از عمل صورت بگیره.

درحین عمل، یک صفحه رو به روی صورت مادر قرار میگیره تا اون قادر به دیدن مراحل جراحی نباشه. البته اگه شخص خودش مایل به دیدن لحظه تولد فرزندش باشه، این صفحه کمی پایین تر میاد تا مادر در اولین لحظات تولد نوزاد، بتونه اونو ببینه.

عمل سزارین به چه شکل صورت میگیره؟

مراحل عمل سزارین به این شکله که پس از اعمال بی حسی یا بیهوشی، دکتر برشی افقی در ناحیه شکم ایجاد می کنه و با برش لایه های زیرین، به رحم می رسه. هنگامی که دکتر به عضلهای شکم می رسه، اونا رو کنار می زنه تا به خود رحم برسه. معمولا برش رحم، به شکل افقی و در قسمت زیرین اون صورت میگیره. اما ممکنه در شرایط خاص، مثل زمانایی که نوزاد هنوز بالغ نشده، این برش به شکل عمودی باشه. درصورتی که برش به شکل عمودی باشه، مادر قادر نمیشه تا در بارداریای بعدی بچه خود رو به شکل طبیعی به دنیا بیاره.

سزارین و هر چیزی که درباره اون باید بدونین " آموزشی

پس از برش، دکتر نوزاد رو خارج می کنه و پس از بریدن بند ناف، مادر می تونه واسه چند لحظه اون رو ببینه. بعد معاینهای مختلفی روی نوزاد صورت میگیره و دکتر بخیه زدن رحم و شکم مادر رو شروع می کنه. در این بین پس از اینکه نوزاد پوشونده شد، پرستار کودک رو به همسر فرد می ده و مادر می تونه فرزندش رو مشاهده کنه. معمولا مراحل بخیه زدن رحم و شکم طولانی تر از شکافتن آنهاست و نیم ساعت طول می کشه.

پس از عمل سزارین چه اتفاقاتی رخ می ده؟

پس از تموم شدن عمل سزارین، بخیهای رحم خودبه خود از بین می رن و بخیهای روی پوست شکم هم معمولا پس از سه روز تا یک هفته، به وسیله دکتر ورداشته می شن. شاید هم پزشکی ترجیح بده که از بخیهایی استفاده کنه که خودبه خود جذب می شن.

بعد از تموم شدن مرحله بخیه زدن، مادر به اتاقی منتقل می شه و درصورتی که نوزاد هم شرایط خوبی داشته باشه، به مادر واگذار می شه. در این بین مایعاتی به مادر داده می شه تا اثرات بی حسی یا بیهوشی رو از بین ببره و مادر بتونه آب و غذای معمولی بخورد. در این زمان مادر می تونه به بچه خود شیر بده.

مادر معمولا به مدت سه روز در بیمارستان می مونه و در این مدت دکتر مشاورهای لازم رو بهش ارائه می کنه و با داروای خونه درد اون رو آرامش می بخشه.

سزارین و هر چیزی که درباره اون باید بدونین " آموزشی

چه گزینه هایی رو میشه واسه عمل سزارین انتخاب کرد؟

معمولا بعضی بیمارستانا، گزینه هایی رو واسه عمل سزارین پیشنهاد میدن. مثلا؛ این امکان هست که نوزاد بی معطلی پس از تولد، روی سینه مادر قرار بگیره تا حس نزدیکی بیشتری بین مادر و بچه به وجود بیاد. درصورتی که فردی به اینجور مواردی علاقه داشته باشه، می تونه پیش از عمل از امکان عملی شدن اونا سؤال کنه.

عمل سزارین چه خطرایی داره؟

از اونجا که سزارین یه جور عمل جراحیه، خطر بالاتری در مقایسه با زایمون طبیعی داره. به خاطر اینم معمولا مراجع مختلف پیشنهاد میدن که تا حد ممکن، بچه به شکل زایمون طبیعی به دنیا بیاد.

مثلا، مادرانی که تحت عمل سزارین قرار می گیرن، نسبت به مادرانی که زایمون طبیعی می کنن، بیشتر در خطر خطر دچار شدن به مریضیای عفونی هستن. موارد دیگری مثل خونریزی یا درد شدید، نیاز به بستری شدن طولانی تر و زمان بهبود بلندمدت هم از دیگر خطرای سزارین هستن. ممکنه فردی به داروای بیهوشی و بی حسی حساسیت داشته باشه و از این راه دچار مشکل شه.

تحقیقات نشون میدن که اگه فرزندی پیش از ۳۹ هفتگی با جراحی سزارین به دنیا بیاد، شانس دچار شدن به مریضیای تنفسی در اون بیشتر می شه. جدا از اینکه این، اگه فردی قصد داره تا در آینده بازم صاحب بچه شه، سزارین خطر بروز مشکلات بین به دنیا اومدن فرزندان بعدی رو هم بیشتر می کنه.

اما با وجود خطرای اشاره شده، شرایط به شکلی نیس که جلوی عمل سزارین گرفته شه. بعضی وقتاا شرایط به شکلی پیش میره که جراحی سزارین واسه سالم نگه داشتن بچه، مادر یا هر دو، لازم می شه. درمجموع مادر باید به شکل دقیقی درمورد دلیل انتخاب سزارین یا خطرای اون با دکتر مشاور خود صحبت کنه و با آگاهی بالا، بهترین روش رو واسه تولد بچه خود انتخاب کنه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید