سس سریع چه تاثیری روی سلامتی شما داره؟ 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

 

فلفل قرمز فواید بسیاری داره که بیشتر درموردش فکر نمی کنیم. بیشتر ما وقتی درمورد سس سریع فکر می کنیم یاد تُندیِ اون می افتیم، اما ترنر و همکارانش در مؤسسه ی چیلی پپر، فلفل سریع رو چیزی بالاتر از اون میدونن. می تونیم اونو «پارادوکس فلفل سریع» بنامیم. یعنی برعکس اونکه همیشه مصرف اینجور سسای تندی رو دیوانگی میدونیم و از اونا گریزانیم اما سس سریع و سالسا از سالم ترین مواد غذایی روی کره ی زمین هستن.

خواص فلفل سریع

سس سریع چه تاثیری روی سلامتی شما داره؟  آموزشی

هزاران نوع فلفل سریع هست که فواید غذایی مشابهی هم دارن. مثلا فلفل چیلی سبز کالری، قند، چربی و کربوهیدرات پایینی داره، بدون کلستروله و مقدار زیادی ویتامین سی داره.

ویتامین سی با افزایش سوخت وساز، پیشرفت بافتای پیوندی، بیوسنتز انتقال دهندهای عصبی، کارکرد ایمنی، درمون زخما و جذب آهن رابطه داره. ضمنا این ویتامین یک آنتی اکسیدانه، یعنی رادیکالای آزاد رو که به سلولا آسیب می رسانند، از بین می بره. ویتامین سی واسه سلامت پوست، دندانا و استخوانا لازمه و حتی به پیشگیری از مریضی اسکوربوت هم کمک می کنه.

فلفل چیلی سریع شامل کارتنوئیدها (ویتامین A)، فلاونوئیدها، آنتی اکسیدانا، ویتامینا و مواد معدنیه که همه خواص ضدپیری و ضدالتهابی دارن و در حفاظت از دی اِن اِی (DNA) و کاهش فشار خون تاثیردارن.

تعجب واقعی فلفل چیلی، کپسایسینه؛ ترکیب گیاهی بی رنگی که به فلفل سریع، خاصیت تندی و آرامش درد می ده. کپسایسین اون قدر قدرتمنده که بیشتر در کرمای موضعیِ کاهش درد استفاده می شه.

سس سریع چه تاثیری روی سلامتی شما داره؟  آموزشی

کپسایسین در فلفل سریع، سسای سریع و سالساها هست. در فلفل سریع، کپسایسین در بافتی که دانه ها رو نگه می داره، متمرکز شده. دانه های فلفل هم ممکنه سریع باشه، اما برخلاف باور بیشتر، این تندی از خود دانه ها نیس، تندی اونا به دلیل کپسایسینیه که از بافتای دور شون جذب کردن.

اندازه اسکویل، ملاک استانداردی واسه امتحان میزان تندی فلفله. بعضی از سسای قرمز ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ اسکویل واحد تندی تولید می کنه. میزان تندی کپسایسین خالص، ۱۶ میلیون واحد اسکویله!

نکته: کپسایسین خالص رو در سوپ نریزید وگرنه ممکنه مثل موشک به طرف کُره ی ماه پرتاب شید!

غذاهای سریع می تونن با سرطان مقابله کنن؟

سس سریع چه تاثیری روی سلامتی شما داره؟  آموزشی

فلفل چیلی بالغ گیاه ساده ایه، اما محققان تازگیا به خواص این گیاه شگفت انگیز پی بردن. محققان مشغول کار روی رابطه فلفل سریع با درمون دیابت نوع ۲، مریضیای قلبی و عروقی، نا آرومی، کاهش وزن و سرطان هستن.

کپسایسین اثر شگفت انگیزی داره. باعث می شه سلولا، به ویژه سلولای سرطانی، دچار آپوپتوسیز یا همون مرگ سلولی شن.

درمورد خواص و اثرات کپسایسین، آزمایشای بیشتری موردنیازه. مثلا نمی دونیم چه مقدار کپسایسین هضم شده وارد جریان خون می شه و اثرش تا کِی باقی می مونه. مری اوکانل (Mary O’Connell) استاد علوم گیاهی و محیط زیست دانشگاه نیومکزیکو در جست وجوی سرمایه گذاریه تا بتونه در این مورد تحقیق کنه. اون فلفل چیلی رو تحریک کننده ی مقابله با سرطان می دونه.

طبق گفته اوکانل، ایالت نیومکزیکو پایین ترین میزان گسترش سرطان رو در کشور داره. این به دلیل رژیم غذایی سنتی غنی از فلفل و سسای تنده؟ کسی به طور قطع جواب این سوال نمی دونه. اوکانل می گه: «این از اون ویژگیای غیرمعمولی محیط ماست.»

راهنمای رژیم غذایی سریع

سس سریع چه تاثیری روی سلامتی شما داره؟  آموزشی

غذاهای سریع می تونن واسه کم کردن اشتها و کمک به کاهش وزن استفاده شن که چیزی منطقیه، چون بعد از سوختنِ دهن تون به دلیلِ تندی غذا، ترجیح میدید از غذا خوردن دست بکشین!

بررسی ای که محققان یوسی ال ای روی ۳۴ نفر انجام دادن، نشون داد با اضافه کردن یه جور کپسایسین به نام دی هیدروکاپسید (dihydrocapsiate) به رژیم افراد مورد آزمایش، بدن انرژی بیشتری می سوزونه. دی هیدروکاپسید، اکسیداسیون چربی رو هم افزایش می ده که باعث می شه بدن چربی بیشتری واسه سوخت وساز بسوزونه.

محققان در دانشگاه پردو به این نتیجه رسیدن که فلفل سریع می تونه اشتهای شما رو کم کنه. از بین ۲۵ شرکت کننده در این مطالعه، ۱۳ نفر غذاهای سریع دوست داشتن و ۱۲ نفر دوست نداشتن. این مطالعه نشون داد کسائی که مرتبا فلفل قرمز نمی خوردند، اما از فلفل کاین در غذاهایشان استفاده می کردن، اشتهایشان هنگام مصرف غذاهای چرب، شور و شیرین کم شد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سرقفلی چیه و چه فرقی با حق کسب یا پیشه یا تجارت داره؟ 

مطالعه جداگونه ای در اروپا نشون داد که غذاهای سریع سطح هورمون مشخصی رو که کارش سرکوب اشتهاست، بالا می بره.

دکتر اسپیرو آنتونیادس (Spiro Antoniades) جراح ستون فقرات در مریلند، کتابی به نام «رژیم سس سریع: سفری در اصلاح رفتار» نوشته.

زمانی که آنتونیادس دانشجوی کالج بود و مجبور بود حسابی مراقب خرج و برجش باشه، فهمید که اگه در هر وعده تنها یک تکه پیتزا همراه سس و فلفل سریع بخورد، سیر می شه و می تونه یک پیتزای کامل رو در طول چند وعده مصرف کنه، البته اون به این روش وزنی کم نکرد!

بعد از کالج، وزن آنتونیادس بالا رفت، پس اون یک هفته از کار مرخصی گرفت تا درباره تغذیه مطالعه کنه. اون رژیم سس سریع رو درست کرد که واسه خودش مؤثر بود. با خوردن سس سریع در هر وعده، آنتونیادس غذای کمتری مصرف می کرد، اون مجبور بود آب بیشتری بخوره و واسه اینکه گرسنگی اش رو در طول روز از بین ببره، سس سریع مصرف می کرد. اون با رژیم غذایی متعادلی با سس سریع و طولانی کردن زمان غذا خوردن در هر وعده تا نیم ساعت، بیشتر از ۳۲ کیلوگرم وزن کم کرد. هر وعده اون شامل دو نیمه بود که بین اونا، یک لیوان کامل آب می خورین.

آنتونیادس گفت: «کپسایسین مکمل غذایی بسیار سالمیه. فریبندهه و سدیم و کالری نداره.»

ترنر (Turner) متخصص تغذیه در ایالت نیومکزیکو، به بیماران خود پیشنهاد می کنه که فلفل سریع بخورند. اون فلفل رو به عنوان غذای «درگاهی» می بینه؛ اگه کسی مایل به خوردن فلفل سریع باشه، شاید تمایل داره میوه ها و سبزیجاتی رو هم که قبلا امتحان نکرده، تجربه کنه.

خطرات فلفل سریع

سس سریع چه تاثیری روی سلامتی شما داره؟  آموزشی

سس سریع و فلفل سریع، می تونن دهن شما رو خیلی بسوزونن و وضعیت ناجوری واسه تون بسازن. ماده ای که درون فلفل سریع پیدا می شه، همونیه که پلیس واسه متفرق کردن جمعیت اسپری می کنه، بخاطر این «اسپری فلفل» نام گرفته چون به زبون آوردنش راحت تر از «اسپری متفرق کننده ی معترضین طبق کپسایسین» است!

غذاهای شامل کپسایسین می تونن توانایی حس چشایی در تشخیص طعمای دیگر رو کاهش بدن، پس اگه آشپز بسیار بدی هستین این خبر خوبی واسه شماس!

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه فلفل سریع بیشتر از بقیه مواد غذایی معده رو اذیت می کنه، وجود نداره.

بزرگترین خطر واسه بیشتر کسائی که فلفل یا سس سریع می خورن، گذاشتن کپسایسین روی پوست شون و مالیدن اون روی چشم هاست که طبق تجربه شخصی، تأیید می کنم بدترین حس در دنیاست!

بین شخصیت افراد و علاقه اونا به غذاهای سریع، ارتباطی هست؟

سس سریع چه تاثیری روی سلامتی شما داره؟  آموزشی

سس سریع چه تاثیری روی سلامتی شما داره؟  آموزشی

سس سریع چه تاثیری روی سلامتی شما داره؟  آموزشی

محققی در ایالت پن (Penn)، مصرف کنندگان فلفل سریع رو با استفاده از آزمون هیجان طلبی آرنت (Arnett Inventory of Sensation Seeking) آزمایش کرد.

در این تحقیق مشخص شد کسائی که نمره ای بالاتر از نمره میانگین کسب کردن، بیشتر به دنبال خطر، تجربیات جدید و هیجان هستن و واقعا از غذاهای سریع بیشتر لذت می برن. کسائی که نمره شون پایین تر از نمره میانگین بود، تمایل داشتن ماشینایی با قیمت مناسب داشته باشن و بیشتر درمورد آب وهوا صحبت کنن.

این موضوع ما رو به فایده پایانی یعنی «سلامت ذهنی» هدایت می کنه. خوردن فلفل سریع احساس خوبی داره. کپسایسین به گیرنده های درد در دهن و بینی می چسبد و درنتیجه باعث ایجاد احساس سوختگی می شه. مغز با آزاد کردن اندورفین که یک مخدر طبیعیه، درد رو آرامش و احساس خوشی رو ایجاد می کنه.

منبع : livestrong.com

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید