سفر ارزون با ۲۳ ترفندی که کمک می کنه در سفرها کمتر هزینه کنین 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

سفر کردن اهمیت زیادی داره و باید جایی در اولویت هاتون داشته باشه. جدای از دیدن جایای نو، آشنایی با آدمای تازه و داشتن تجربه های جدید، فاصله گرفتن از زندگی روزمره و ایجاد خاطرات به یادماندنی نقش مهمی در سلامتی ذهنی و روانی افراد داره. به قول معروف «بسیار سفر باید تا پخته شه خامی!» اما چه کنیم که این پختگی خیلی هم واسه مون گران تموم نشه. این نوشته رو بخونین تا سفر ارزون و چگونگی اون آشنا شید.

 

رقابت روزافزون شرکتای هواپیمایی و رشد پیوسته ی هتلا و جایای اقامتی باعث کاهش هزینه های سفر شده اما با وجود هزینه های جورواجور زندگی هنوز سفر کردن واسه افراد بسیاری نگرانی ی بزرگیه. اینکه چه جوری سفر ارزانی داشته باشیم، پرسشی جذاب و جواب اون جذاب تره. خوش بختانه راه های زیادی واسه صرفه جویی در هزینه های سفر هست. در این مطلب شما رو با این راه ها آشنا می کنیم.

شاید فکر کنین گردشگرهای حرفه ای با اون عکسا و ویدیوهای شگفت انگیز در صفحه اینستاگرام شون، ثروت زیادی دارن که تونسته ان به همه اینجاا سفر کنن. اما این درباره بیشتر اونا درست نیس. اونا با انتخاب هوشمندانه، تغییر اولویتا و اجرا روشایی واسه پس انداز در سفر تونسته ان کشورهای مختلف و دنیا رو بگردند.

۱. از روزهای رایگان بهره ببرین

ایده ای ساده که همیشه سودمنده. بازدید از موزها و جایای توریستی در بعضی روزها رایگان یا با ارائه تخفیف همراهه. پیش از سفر به منطقه دلخواه طوری برنامه ریزی کنین که اینجور روزهایی رو از دست ندین. اطلاعات لازم رو می تونین از سایت اینترنتی در رابطه دریافت کنین.

سفر ارزون با ۲۳ ترفندی که کمک می کنه در سفرها کمتر هزینه کنین  آموزشی

۲. با محلیا رابطه برقرار کنین

سفر ارزون با ۲۳ ترفندی که کمک می کنه در سفرها کمتر هزینه کنین  آموزشی

پرس وجو از محلیا راه خوبی واسه کسب اطلاعات و شناخت اقامتگاها و رستورانای خوب با قیمت مناسبه. خیلی ساده با جمله ای مثل «رستوران خوب این ورها کجاست؟» باب آشنایی رو باز کنین.

۳. زمان بیشتری رو در جایای کمتر سپری کنین

صرفه جوها عاشق سفر لاک پشتی هستن. به جای اینکه تندوتیز از این سر ایران بهش سرش برید یا اروپا رو در ۲ هفته بگردید، زمان بیشتری رو در یک منطقه خاص سپری کنین. پروازهای زیاد، سفر با قطار یا اتوبوس و حتی رانندگی دراز مدت خیلی زود جیب تون رو خالی می کنه. پس عجله نداشته باشین؛ وقت بیشتری بذارین و از دوستی با مردم، همه جاذبها و امکانات رایگان به همه لذت ببرین.

۴. پروازای انعطاف پذیر داشته باشین

اگه بتونین طوری برنامه ریزی کنین که سفرتون موقع افت قیمت پروازها انجام شه، پول خوبی صرفه جویی می کنین. دو هفته تا یک ماه پیش از موعد سفرتون قیمتا رو زیر نظر بگیرین تا بتونین ارزون ترین بلیت رو در محدوده زمان سفرتون پیدا کنین. می تونین در سایتای خرید آنلاین قیمتا رو مقایسه کنین. ممکنه پروازها در زمانای کم طرفدار مثل پروازهایی که شب دیروقت حرکت می کنن و در ساعتای اول بامداد یا صبح زود به مقصد می رسن و پروازهای صبح زود، ارزون تر یا با تخفیف همراه باشه. معمولا پروازهای بین هفته ارزون تر از پروازهای آخر هفته هستن.

سفر ارزون با ۲۳ ترفندی که کمک می کنه در سفرها کمتر هزینه کنین  آموزشی

۵. مستقیم از شرکتای هواپیمایی خرید کنین

پس از بررسی سایتای خرید آنلاین و یافتن کمترین قیمت، سری هم به سایت شرکت هواپیمایی دلخواه بزنین. خیلی از شرکتا تخفیفایی ارائه میدن که تنها در صورت خرید مستقیم از خود شرکت، از اونا بهره مند میشید. می تونین با استفاده از امتیازهای پروازی شرکتای هواپیمایی که از پروازهای قبلی کسب کردین، در پروازهای گرون تخفیف بگیرین.

۷. بیشتر از یک شب اقامت کنین

بیشتر هتلا و اقامتگاها تخفیفای خوبی واسه اقامتای بیشتر از یک شب ارائه می کنن. شرایط و قیمتا رو در سایتای مختلف بررسی کنین. یکی از بهترین سایتا واسه انتخاب و رزرو اقامتگاه booking.comه که بیشتر از ۸۰۰٫۰۰۰ هتل، هاستل و آپارتمان رو پوشش می ده و در شرایط مختلف امکان لغو رایگان رو جفت و جور می کنه.

۸. مستقیم با هتلا رابطه برقرار کنین

بعضی وقتا با تماس لحظه آخری با هتلا یا اقامتگاهای دیگر می تونین تخفیف خوبی بگیرین؛ هتلا معمولا دوست ندارن اتاق هاشون خالی بمونه.

۹. از خبرنامها و شبکه های اجتماعی استفاده کنین

زیاد پیش میاد از تخفیفا و برنامه های ویژه ی شرکتای هواپیمایی یا آژانسای مسافرتی بی خبر بمونین. عضویت در خبرنامه ی آژانسای موردعلاقه تون رو از دست ندین. کدهای تخفیف یا پیشنهادهای لحظه آخری روش خوبی واسه صرفه جوییه. این روزها آگاهی رسانی در شبکه های اجتماعی روش رایجی واسه رابطه با مشتریانه.

۱۰. آپارتمان کرایه کنین

سفر ارزون با ۲۳ ترفندی که کمک می کنه در سفرها کمتر هزینه کنین  آموزشی

واسه خونوادها و کسائی که به دنبال فضایی بیشتر و آشپزخانه ای واسه پخت وپز هستن، کرایه ی آپارتمان بهترین گزینه. این جور هزینه خوردوخوراک هم کمتر می شه. AirBnB یکی از بهترین سایتا واسه یافتن اقامتگاه با کمترین هزینه. booking.com هم گزینه خوبیه.

سفر ارزون با ۲۳ ترفندی که کمک می کنه در سفرها کمتر هزینه کنین  آموزشی

۱۱. در هاستلا و مهمون پذیرها اقامت کنین

یکی از بهترین راه ها واسه کاهش هزینه سفر اقامت در مهمون پذیرها یا هاستل هاست. البته هرکسی به اقامت در این نوع اقامتگاها روی خوش نشون نمی ده؛ چون مثلا بسته به امکانات ممکنه مجبور به استفاده از سرویس بهداشتی مشترک شید. پس اگه سخت گیر یا وسواسی هستین بهتره تجدیدنظر کنین. از گزینه های کم هزینه تر در مقایسه با هتلا، اقامت در منزل افرادیه که اتاقی یا طبقه ای از خونه ی خود رو به مسافران کرایه میدن.

۱۲. کوچ سرفینگ و ووفینگ

یکی از بهترین راه ها واسه آشنایی با محلیا، همنشینی با اونا و استفاده از راهنمایی شون کوچ سرفینگ (Couchsurfing) است. کوچ سرفینگ مسافران رو با محلیایی که امکان پذیرایی از اونا رو دارن، پیوند میدن. پس هزینه هاتون بسیار کاهش پیدا میکنه. ووفینگ (WWOOFING) که کوتاه شده ی «فرصت کشاورزی ارگانیک در سراسر جهان» در زبون انگلیسیه، افراد رو به کشاورزان و مزرعه داران در سراسر دنیا پیوند می ده. این مزرعه داران محلی در مقابل کار مسافرها در مزرعه، از اونا با جای خواب و غذا پذیرایی می کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   زندگی نامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چیجوری گذشت؟ 

۱۳. چادر بزنین و شبا در حرکت باشین

چادر زدن در کوه و دشت، کنار دریا یا هر جای دیگری یکی از کم خرج ترین روشای اقامتی در سفره گرچه شاید اقامت تون عالی نباشه. جدا از اینکه جایایی که به طور ویژه واسه چادر زدن در نظر گرفته شدن، ممکنه بتونین در حیاط و زمین آشنایان یا محوطه ی هاستلا و اقامتگاهای مختلف هم چادر بزنین. هنگام سفر طوری برنامه ریزی کنین که شبا رو در هواپیما، قطار یا اتوبوس بگذرونین. این جور دیگر مجبور نیستین واسه شب مانی در اقامتگاهای مختلف هزینه ای پرداخت کنین.

۱۵. پیاده روی یا دوچرخه سواری کنین

پیاده روی مجانیه! گشت زنی در شهرها با پای پیاده و حتی گم شدن در اونا، صحبت با افراد محلی و تماشای مردم تجربه شگفت انگیزیه. بازارها رو بگردید، عکس بگیرین و حتی در کوهای دور تپه نوردی کنین تا منظرهای قشنگ رو کشف کنین. دوچرخه هم وسیله ارزون و راحتیه که سرعتش هم کمی بیشتر از پای پیادهه.

۱۶. مثل محلیا رفت وآمد و هزینه ها رو تقسیم کنین

از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده کنین. رابطه با ساکنان شهرها و روستاها در کشورهای مختلف، علم شما رو درباره فرهنگای جورواجور افزایش می ده و با هزینه کمتر تجربه دست اول تری دارین. اگه می تونین هزینه رفت وآمد رو با بقیه تقسیم کنین. مثلا کسائی رو پیدا کنین که مقصدشان با شما یکیه و همه یک ماشین کرایه کنین.

۱۷. دور از خیابونا و جاذبه های گردشگری غذا بخورین

سفر ارزون با ۲۳ ترفندی که کمک می کنه در سفرها کمتر هزینه کنین  آموزشی

کافیه یکی دو خیابون دورتر شید تا قیمتا در منوی غذا خیلی کم شه. بهتره قید شام خوردن در رستورانا رو بزنین. در بیشتر رستورانا قیمت غذاهای منوی شام خیلی بیشتر از ناهاره. صبحانه رو خوب بخورین. می تونین مواد موردنیازتان رو از بازار یا سوپرمارکت بخرین، طبیعت گردی کنین و غذاتون رو خودتون بپزید. تا جایی که ممکنه تهیه ی غذا و پخت وپز رو خودتون بکنین. از دکها و مغازه های خیابانی غذا بخرین چون ارزون تر هستن. البته اول پرس وجو کنین و ببینین محلیا از کجا غذا می خرن تا از کیفیت اون مطمئن شید.

۱۸. کارت بانکی تون رو همراه خود نبرین

مقدار معینی پول با خودتون داشته باشین و بیشتر از اون خرج نکنین. هنگام خرید چانه بزنین. چانه زدن در بیشتر کشورها کار رایجیه، اما زیاده روی نکنین. سوغاتی، لباس و خوراکی رو از همون مکانی بخرین که محلیا می خرن؛ روزبازارها و بازارهای مناسبتی رو از دست ندین.

۱۹. به دنبال اینترنت و رابطه تلفنی رایگان باشین

از برنامه ها و اپلیکیشنایی که امکان مکالمه ی رایگان دارن استفاده کنین. یکی از امکانات مهمی که هنگام انتخاب و رزرو محل اقامت باید در نظر بگیرین، دسترسی به اینترنت رایگانه. در جایایی مثل کافها و کتابخونها به دنبال وای فای رایگان باشین. در کافی نتا معمولا سرعت اینترنت به شکل اعصاب خردکنی پایینه. پس اگه طبق زمان استفاده هزینه رو پرداخت می کنین، واسه تون گران تموم می شه. اگه گزینه ای به جز کافی نت ندارین، همه نوشتنیا و متن هاتون رو از پیش آماده کنین.

۲۰. آب روغن ماشین تون رو چک کنین

اگه به سفر جاده ای و رانندگی با ماشین خودتون علاقه دارین، پیش از سفر به ماشین تون برسین و مطمئن شید هیچ عیب و ایرادی نداره. هزینه های ناخواسته ی ماشین در طول سفر جدای از اینکه وقت تون رو تلف می کنه، جیب تون رو هم حسابی خالی می کنه. تنظیم باد چرخا، سرعت رانندگی و نوع بنزین در مصرف سوخت و درنتیجه هزینه هاتون اثر می ذارن. هرچه بارتون بیشتر و ماشین سنگین تر باشه، سوخت بیشتری مصرف می کنین. بهتره بارتون رو در صندوق و داخل ماشین جا بدین نه روی سقف. اگه می خواید ماشین کرایه کنین، آژانسای مختلف و قیمتا رو بررسی و بهترین گزینه رو با کمترین قیمت انتخاب کنین.

۲۱. سفر داخلی برید

سفر ارزون با ۲۳ ترفندی که کمک می کنه در سفرها کمتر هزینه کنین  آموزشی

مسافرت حتما به معنی پروازهای طولانی و سفرهای گرون نیس. بهترین راه واسه بهبود عادت سفرکردن، گشتن منطقه های بکر و جایای جدید در نواحی مختلف کشورتون و حتی شهر تونه. به کوه و دشت برید، به دیدن بازار یا کافه ی جدیدی برید، موزها رو ببینین، به گردشای یک روزه در شهرهای نزدیک برید. به ویژه ایران که تعجبای بسیاری واسه کشف کردن و تجربه کردن داره.

۲۲. گردشا و تفریحات رایگان رو امتحان کنین

کارای زیادیه که می تونین بدون پول خرج کردن بکنین، ازجمله:

  • تماشای جشنای خیابانی، رخدادهای فرهنگی یا کنسرتای رایگان؛
  • تماشای غروب یا بالا اومدن شگفت انگیز خورشید؛
  • پیاده روی یا دوچرخه سواری؛
  • بازی در پارکا؛
  • شنا در دریا یا رودخانه ها؛
  • کوه نوردی؛
  • بازارگردی.

به دل شهر بزنین و در شلوغیا غرق شید. در گوشه وکنار شهر چیزای شگفت انگیزی رو کشف می کنین.

۲۳. بیمه سفر رو فراموش نکنین

هزینه های ناخواسته ی به دلیل حادثه یا مریضی در سفر رو با خرید بیمه سفر پوشش بدین. پولی که واسه خرید بیمه می پردازید در مقایسه با هزینه هایی که در صورت بروز حادثه یا مریضی متحمل میشید، بسیار ناچیزه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید