سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

جمهوری صربستان که در مرکز جنوب خاوری اروپا قرار داره یکی از زیباترین مناطق شبه جزیره بالکانه و شک نداشته باشین سفر به صربستان هر سلیقه ای رو واسه گشت و گذار و تفریح راضی نگه می داره. اگه طرفدار شلوغی در شهرهای بزرگ هستین، در این کشور تجربه های خوبی به دست میارید؛ البته دهکدهای آروم و فضاهای بیرون شهر هم واسه دوستداران استراحت و آرامش، فراوانه. حتی افرادی که اهل سفر هستن درباره کوهستانای منحصر به فرد، مناطق بکر و تاریخی صربستان کمتر شنیده ان. در این مقاله با ما همراه باشین تا شما رو با مناطق دیدنی، شهرهای زیبای صربستان و تاریخ قدیمی اون آشنا کنیم.

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

آرامش

 

۱. بلگراد

«بلگراد»، پایتخت صربستانه. «بلگراد» در تقاطع رود دانوب و رودخانهای ساوا قرار داره و بناهای اون ترکیبی از گذشته و مدرنتیهه. بعضی از آثار و ساختمانای موجود در اون قدمتی بسیار زیاد، از قرن ۱۹ میلادی، دارن. هرچه بخواهید در «بلگراد» هست. قلعهای «کیلمگدان» در پارکی به همین نام قرار دارن. در این پارک، موزه ای نظامی هم هست که بقایای بمب آمریکایی «استیلث» رو نگه می داره و واسه کسائی که به دنبال تاریخ و سرگذشت این منطقه هستن، جالب هستش.

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

جدا از اینکه قلعها، کلیساهای ارتودوکس هم با نماهای رنگی و میدونای عجیب و جالب توجه گردشگران رو به خود جلب می کنن. اما اگه به دنبال غافل گیری بیشتر هستین باید حتما یه سر به جزیره کولیا یا جزیره «سین گانلیا» بزنین. این جزیره در جنوب «بلگراد» است و سواحل اون در امتداد رودخانه ساوا قرار دارن، اونجا خیلی راحت می تونین از شناکردن لذت ببرین، ورزشای آبی مثل اسکی روی آب رو تجربه کنین و اگه علاقه مند به گیاهان و زندگی وحش هستین، با بازدید از پارکای وسیع طبیعی سرگرم میشید.

۲. کوهستان فروسکا گورا و پارک ملی

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

این کوهستان در ناحیه «سیرمیا» و در همسایگی کرواسی هستش. کوهستان «فروسکا» با عنوان جواهر صربستان مشهوره. در این ناحیه، منطقه حفاظت شده ای موسوم به پارک «فروسکا گورا» هست که در اون درختان انگور و باغای مو واسه علاقه مندان فراوانه. در این ناحیه می تونین با کوه نوردی، گشت وگذار، صخره نوردی و پیک خوب از طبیعت لذت ببرین. اما شاید جالب توجه ترین بخش این کوهستان و منطقه، خانقاهای ارتودکسی باشه که در هر نقطه دیده می شه. قدمت بعضی از این خانقاها به قرن ۱۲ میلادی بازمی شه و تا الان از اونا حفاظت به عمل اومده. مناظر این کوهستان و ناحیه صربستان بسیار قشنگ و ویژه هستن. خیلی از افراد در سفر به صربستان به این منطقه قشنگ بین و از مناظر بی مثل اون استفاده می کنن و اوقات فراغت خود رو در اونجا می گذرونن.

۳. سوکوبانیا

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

صربستان به خاطر، مراکز اسپای مختلفی که داره بسیار مشهوره. بخاطر این در گذشته از انتخابای مورد علاقه امپراتورهای رومی واسه استراحت بوده. معروف ترین شهر صربستان در این مورد، «سوکوبانیا» در شرق این کشوره. افراد معروف و بقیه مردم واسه استفاده از آبای گرم این منطقه که خاصیتی درمانی دارن به «سوکوبانیا» می رن. «سوکوبانیا» حمامی عمومی داره که قدمت اون به قرن ۱۷ میلادی بازمی شه. جدا از اینکه محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای آب گرم، هوای پاک و خالی از آلودگی این منطقه که گفته می شه شامل یونای منفی زیاده؛ باعث می شه تا افراد زیادی خواهان سرزدن به اینجا خوش آب وهوا باشن و بخوان از این منطقه خوش آب وهوا دیدن کنن.

۴. وینکا

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

«وینکا» منطقه ای خارج از «بلگراد» و یکی از مهم ترین مناطق در تاریخ صربستانه. «بِلو بردو» که به معنای تپه سفیده، هم در این منطقه قرار داره. معروفیت «وینکا» به خاطر آثار باستانی مختلفی مثل: مجسمه ها، اشیای زینتی، ظروفی مثل جاما و … است که از سنگ و استخوان تهیه شدن. گردشگران می تونن این آثار رو در کنار آثار موجود در موزه ی «وینکا» مشاهده کنن و با آثاری آشنا بشن که فرهنگ «نئولیتیک» رو بازنمایی می کنن و تقریبا به ۴ تا ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردند. جدا از اینکه اینا، «وینکا» واسه لنگرانداختن کشتیایی که در کنار «دانوب» توقف می کنن، هم شهرهه. در کنار «دانوب» هم رستورانای مختلفی با غذاهای دریایی قرار داره که امکان تجربه غذاهای دریایی رو در اختیار گردشگران می ذاره.

۵. کوپائنیک

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

اگه به ورزشای زمستونی علاقه دارین و در فصول سرد، از دسامبر تا آوریل، به صربستان سفر می کنین، حتما از کوهستان «کوپائنیک» دیدن کنین و با هر میزان تجربه ای که از اسکی و کوهنوردی دارین، حتما ورزشای زمستونی رو در این کوهستان تجربه کنین. حدود ۲۴ راه اسکی و اسنوبُرد و … در این منطقه هست که هر شخص با تواناییا و مهارتای مختلف می تونه خیلی راحت راه مناسب خود رو انتخاب کنه و از این تجربه لذت ببره. اگه در فصل زمستون هم به «کوپائنیک» نمی رین و در بقیه فصول به اونجا سر میزنین، بازم موارد مختلفی واسه تفریح و بازدید هست؛ مثلا می تونین به کوهنوردی و صخره نوردی برید و به تماشای پرندگان قشنگ بشینین. جدا از اینکه اون جنگلای قشنگ و کلیساها و مقبرهای معروفی هم در «کوپائنیک» هست.

۶. لِپِنسکی ویر

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

این منطقه معروف در «پنینسولای بالکان مرکزی» است و قدمت اون به ۶ تا ۹ هزار سال قبل از میلاد بازمی شه. «لپنسکی ویر»، مناطق و آثاری داره که قدیم شناسان رو عاشق خود می کنه. در این منطقه از مجسمه ها و بناهایی حفاظت می شه که دارای نشونایی چون ماهی، معابد و سنگای رودخانه ها هستن و نمادهایی از خدایان باستانی به حساب می رن. جدا از اینکه اینا، مجسمه هایی از زنان و مردها قبل تاریخ به سبک «اکسپرسیونیستی» هم هست که تاریخ اونا به ۷ هزار سال پیش قبل از میلاد بازمی شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سزارین و هر چیزی که درباره اون باید بدونین "

۷. نیس

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

یکی دیگر از جایای دیدنی در سفر به صربستان، سومین شهر بزرگ این کشور یعنی «نیس» است. «نیس» در جنوب کشور هستش و معروفیت اون به دلیل محیط دانشگاهی اشه. جدا از اینکه اینکه زادگاه امپراتور رومی، «کنستانتین»، هم بوده و جدا از اینکه آثار تاریخی مثل مقبره ی «کنستانتین کبیر» و … جو و فضایی خوشحال و اصلاح کننده داره. قلعه و دژ «نیس» هم که در قرن ۱۸ میلادی ساخته شده. این بنا دور شهر رو شامل میشه و در قسمت جلوی اونم شکلای مختلف کافهایی هست که دانشجویان واسه استراحت و تفریح به اونجا می رن.

۸. زلاتار

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

کوهای «زلاتار» با قله ی «گُولو برودو» هم از بقیه دیدنیای صربستانه. جدا از اینکه گردشگرانی که در سفر به صربستان به این منطقه می رن، بومیان هم واسه بازدید از دیدنیای این منطقه، زیاد به «زلاتار» می رن. این منطقه پره از دشتا، دریاچها و جنگلای زیبایی که به خاطر آب وهوای بسیار عالی بهترین انتخاب واسه کسانیه که به دنبال کسب آرامش و تمدد اعصاب خارج از شهرهای شلوغ هستن. در فصول سرد و زمستونی هم علاقه مندان می تونن واسه اسکی و دیدن منظرهای برفی قشنگ به «زلاتار» برن و از امکاناتی که واسه اسکی در صخره ها و کوها و … جفت و جور می شه، بهره ببرن. در «زلاتار» می تونین به ماهیگیری، قایق رانی و رفتینگ بدین و جدا از اینکه استفاده از طبیعت قشنگ، شاهد خانقاها و کلیساهای مختلف هم باشین.

۹. لِسکوواچ

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

شهر «لسکوواچ» در جنوب صربستان هم از دیدنیای سفر به صربستان هستش. در این شهر جشنوارهای جالبی درباره کباب پزی و آشپزی با گوشت صورت میگیره که حضور در اون شک نداشته باشین خالی از لطف نیس. هرساله تعداد خیلی از افراد واسه شرکت در هفته «روستیل جیجادا» یا «باربِکو» در سپتامبر به «لسکوواچ» می رن و در طول ۵ روز شاهد طبخ غذاهای مختلف گوشتی در این شهر هستن. در این مقطع زمانی از سال، شهر بسیار شلوغ می شه و گروه های مختلف در گوشه وکنار شهر اقدام به راه اندازی غرفهای مختلف واسه آشپزی و شرکت در جشنواره می کنن. جدا از اینکه غذا، اجراهای هنری، موسیقی و… هم دیده می شه.

۱۰. اوپلناک

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

در سفر به صربستان حتما به «اوپلناک» هم برید. این شهر که در غرب صربستان قرار داره، نمایی متفاوت از کشور ارائه می کنه. «اوپلناک» از نظر فرهنگی و تاریخی بسیار مهمه؛ چون کلیسای جورج مقدس و «اوپلناک موسولم» در اون واقعه. کلیسای جورج که به کلیسای «اوپلناک» هم مشهوره و کلیسایی اورتودکس به حساب میره، در سالای ده ۱۹۰۰ ساخته شده و محل دفن شاه پیتر اول هم هست. مقبره ی موجود اینجا، ۲۶ تن از اعضای خونواده سلطنتی «کارادوردویک» رو هم در خود جای داده. مقبره و کلیسی نامبرده از زیباترین بناهای تاریخی صربستانه که به خاطر طراحی، تزئینات و موزاییکای زیبایی که در اون به کار رفته، چشم نواز و قابل توجه شده.

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

۱۱. نوی ساد

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

دومین شهر بزرگ صربستان، «نوی ساد» است. «نوی ساد» مرکز استان «وُجوُدینیا» است و به عنوان گردشگر هیچوقت نباید دیدن اونو از دست بدین. معروفیت این شهر به خاطر دژ معروف «پترووارادین» است. قلعه ای که قدمت اون به قرن ۱۷ میلادی بازمی شه و از اون نمای زیبایی از شهر رو میشه مشاهده کرد. جشنواره ی موسیقی «اگزیت» هم هرساله در ماه جولای در این شهر برگزار می شه و یکی از مهم ترین جشنوارهای سالانهه که از سراسر اروپا در اون شرکت می کنن. دیدنیای «نوی ساد» بسیاره. مثلا «پُل وارادین» که روی رودخانه ی دانوب قرار گرفته و امکان قایق سواری بسیار لذت بخش رو داره. علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ هم می تونن از ناحیه «ستاری گراد» دیدن کنن. در این قسمت از شهر، موزها، آثار و یادمونای جنگ، گالریای هنری و شکلای مختلف کافها واسه آشنایی و درک فضای موجود در شهر هست.

۱۲. مُکرا گورا

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

«مکرا گورا» نام دره ای زیباه که در اون روستایی قشنگ قرار داره و راه آهن معروفی از بین اون میگذره. یکی از واجبات در سفر به صربستان، بازدید از این منطقه قشنگ و سوارشدن بر قطاریه که خط ریل اون به شکل ۸ انگلیسی طراحی شده و پس از گرداندن شما در این دهکده و دره قشنگ دوباره به مقصد بازمی شه.

۱۳. درِوِنگراد

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

اگه به دنبال انجام کارایی کمی متفاوت در سفر به صربستان هستین، نباید «درونگراد» در «مکراگورا» رو از دست بدین. این دهکده ی قشنگ اولین بار واسه فیلمی با نام «زندگی معجزهه» بنا شد. کارگردان این فیلم، «امیر کوستوریکای» مشهور و فوق العاده، خود، اهل صربستانه. بعد از فیلم ورداری، این لوکیشن بازم برجای مونده و هرساله در اون، شکلای مختلف جشنوارهای فیلم، کنسرتای موسیقی، کلاسای هنری، کارگاها و … برگزار می شه.

۱۴. سیروگوجینو

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

در نزدیکی «مکراگورا»، دهکده ی زیبای «سیروگوجینو» هستش. این دهکده ی بومی نمایی قشنگ از صربستان به نمایش می ذاره. در اون، مسافرخانه ای قدیمی، نانوایی و … دیده می شه. بومیان این منطقه هم آثار و صنایع دستی، هنری و محلی رو ارائه می کنن. «سیروجینگو» مکانی فوق العاده واسه عرضه نوشیدنیا و غذاهای محلیه. دستور غذاهای این منطقه از سالیان دور، نسل به نسل منتقل شده.

۱۵. رودخانه ی دِرینا

سفر به صربستان؛ ۱۵ جای دیدنی بهشت شبه جزیره بالکان  آموزشی

اگه در سفر به صربستان خواهان کمی هیجان و افزایش میزان آدرنالین در بدن تون هستین، حتما یه سر به رودخانه «درینا» در غرب صربستان بزنین. شرکتا و مؤسسات مختلفی در صربستان وجود دارن که می تونین با ثبت نام در اونا واسه یادگیری رفتینگ و قایق سواری در این رودخانه اقدام کنین و جدا از اینکه تجربه هیجان قایق سواری و رفتینگ، درباره زندگی وحش و گیاهان این ناحیه هم اطلاعات کسب کنین.دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید