سنبل الطیب و خواص اون در رفع اضطراب، بی خوابی و کاهش فشار خون 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

 

خواص سنبل الطیب واسه سلامتی

۱. کمک به خواب راحت

تحقیقات نشون میدن که سنبل الطیب زمان موردنیاز واسه به خواب رفتن رو کاهش داده و کیفیت خواب رو پیشرفت می ده. پس اگه نمی تونین بخوابید، شاید دوای دردتون همین گیاه باشه. برخلاف قرص خواب، سنبل الطیب مشکلات جانبی کمی داره و احتمال خواب آلودگی و خستگی صبحگاهی به دلیل مصرف سنبل الطیب بسیار کمتره.

سنبل الطیب و خواص اون در رفع اضطراب، بی خوابی و کاهش فشار خون  آموزشی

طبق یک آزمایش کور (آزمایش علمی که به شرکت کنندگان اطلاعاتی که در نظرشون اثر داشته باشه، داده نمی شه) در مرکز سلامت فولینگ سوئد اثر سنبل الطیب در بهبود کیفیت خواب چشمگیره. با مصرف سنبل الطیب ۴۴٪ شرکت کنندگان خواب عمیق و کامل داشتن و خواب ۸۹٪ از شرکت کنندگان بهبود پیدا. هیچ مشکلات جانبی ای در شرکت کنندگان مشاهده نشد.

معمولا سنبل الطیب همراه با بقیه گیاهان آروم بخش مثل رازک و فرنجمشک واسه درمون بی خوابی استفاده می شه. طبق مطالعه ای که در مجله فیتومدیسن چاپ شد، وضعیت خواب ۸۱٪ کودکانی که مشکلات کم خواب داشتن، با مصرف مخلوط گیاهی سنبل الطیب و فرنجمشک بهبود زیادی داشت.

اما سنبل الطیب چیجوری به خواب بهتر کمک می کنه؟ این گیاه شامل یک ماده شیمیایی به نام «لینارین» است که خاصیت خواب آور داره. عصاره اون می تونه با افزایش سطح گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) در مغز موجب خواب آلودگی شه. گاما آمینوبوتیریک اسید یک واسطه مهم در دستگاه عصبی مرکزی پستاندارانه. مقادیر کافی اون می تونه اثر خواب آور داشته باشه و موجب آرامش دستگاه عصبی شه.

سنبل الطیب و خواص اون در رفع اضطراب، بی خوابی و کاهش فشار خون  آموزشی

نتایج یک مطالعه درون کشتگاهی (آزمایشایی که به جای جانداران زنده، بخشی از بدن اونا مثل یاختها یا بافت هاشون رو در محیط آزمایشگاهی کشت میدن) نشون می ده که عصاره سنبل الطیب می تونه موجب آزادسازی گاما آمینوبوتیریک اسید از پایانهای عصبی مغز شده و مانع از بازگشت گاما آمینوبوتیریک اسید به داخل سلولای عصبی شه. علاوه براین، والرنیک اسید موجود در این گیاه از فعالیت آنزیمی که در تخریب گاما آمینوبوتیریک اسید نقش داره، جلوگیری می کنه. درنتیجه با افزایش سطح گاما آمینوبوتیریک اسید، می تونین شبا خواب راحت تری داشته باشین.

۲. ازبین بردن اضطراب

محققان فهمیدن که سنبل الطیب می تونه میزان گاما آمینوبوتیریک اسید رو در مغز زیاد کنه. گاما آمینوبوتیریک اسید به تنظیم فعالیت سلولای عصبی و کاهش اضطراب کمک می کنه. داروهایی مثل آلپرازولام و دیازپام هم با افزایش سطح گاما آمینوبوتیریک اسید در مغز عمل میکنن. والرنیک اسید و والرنول موجود در عصاره سنبل الطیب به عنوان عوامل ضداضطراب عمل میکنن.

این بسیار فوق العاده که یک داروی گیاهی مثل سنبل الطیب بتونه بدون مشکلات جانبی داروهای روان گرا، اثری مثل اونا رو در کاهش اضطراب داشته باشه.

۳. کاهش فشار خون

سنبل الطیب و خواص اون در رفع اضطراب، بی خوابی و کاهش فشار خون  آموزشی

حالا دیگر میدونید که سنبل الطیب می تونه واسه ذهن و بدن آروم بخش باشه، شاید خیلی تعجب آور نباشه که بدونین این گیاه در کاهش فشار خون هم مؤثره. همون ترکیبات فعال سنبل الطیب که در کنترل استرس و اضطراب مؤثر بودن، به بدن کمک می کنن تا فشار خون رو به درستی تنظیم کنه.

فشار خون بالا خطرناکه، چون خطر سکته مغزی و حملات قلبی رو افزایش می ده. این گیاه می تونه به طور طبیعی فشار خون رو کاهش داده و اونو در محدوده سالم نگه داره. این اثر مستقیم بر سلامت قلب داره.

۴. آرامش قاعدگی دردناک

قاعدگی دردناک به معنای درد شدید و غیرمعمول در ناحیه شکم در زمان قاعدگیه. طبع آروم بخش سنبل الطیب اونو به انتخابی هوشمندانه واسه آرامش درد قاعدگی تبدیل کرده. این گیاه می تونه شدت و مدت زمان ناراحتی به دلیل قاعدگی دردناک رو کاهش بده. این دردها در زنانی که از سندروم پیش از قاعدگی رنج می برن، رایجه.

اما سنبل الطیب چیجوری می تونه به شما کمک کنه؟ این گیاه آروم بخش و داروی ضداسپاسم طبیعیه. درنتیجه می تونه از اسپاسم عضلانی جلوگیری و مثل آروم بخش طبیعی عضلات بکنه. طبق مطالعه انجام شده در دانشگاه آزاد اسلامی ایران سنبل الطیب می تونه از شدت انقباضات عضلات رحم که موجب درد شدید در دوره قاعدگی می شه، کم کنه.

۵. کمک به کنترل استرس

سنبل الطیب و خواص اون در رفع اضطراب، بی خوابی و کاهش فشار خون  آموزشی

با کم شدن اضطراب و افزایش زمان و کیفیت خواب، سنبل الطیب می تونه به کنترل استرس روزمره کمک کنه. استرس طولانی موجب احساس اضطراب شده و این اضطراب، شکلای مختلف استرسا رو زیاد می کنه.

سنبل الطیب با افزایش سطح گاما آمینوبوتیریک اسید موجب آرامش ذهن و بدن می شه. ازجایی که آرامش در نقطه مقابل استرس قرار داره، این گیاه می تونه راهی طبیعی واسه کنترل استرس و بهبود کیفیت زندگی باشه.

طبق مطالعه ای که در مجله طب مکمل و جانشین BMC (انرژی درمانی) به چاپ رسید، سنبل الطیب می تونه با اثبات سطح سروتونین استرسای بدنی و روانی رو سرکوب کنه. سروتونین یک پیام رسان عصبی و یکی از هورمونای شادیه که به تنظیم ایجاد وخو کمک می کنه.

مقایسه سنبل الطیب با ملاتونین

ملاتونین هورمونیه که در غده ی کاجی ساخته شده و اثر زیادی در چرخه خواب داره. با غروب خورشید و تاریکی هوا، غده ی کاجی به وسیله ناحیه ای در هیپوتالاموس فعال شده و ملاتونین تولید می کنه. بعد ملاتونین وارد گردش خون می شه.

معمولا این پدیده نزدیک ساعت ۹ شب اتفاق میفته. درنتیجه ی افزایش ملاتونین، میزان هوشیاری تون کم کم کاهش و میل تون به خوابیدن زیاد می شه. سطح ملاتونین تا حدود ۱۲ ساعت در خون بالا می مونه تا اینکه نزدیک ساعت ۹ صبح و با روشن شدن هوا کم کم مقدار اون کاهش پیدا کنه. سطح ملاتونین در روز بسیار پایینه. بی خوابی با پایین بودن سطح ملاتونین در ارتباطه.

سنبل الطیب یک ماده خواب آور گیاهیه که واسه قرنا به عنوان درمون بی خوابی استفاده می شه. چون این گیاه سطح گاما آمینوبوتیریک اسید رو در مغز افزایش می ده. درنتیجه فعالیت مغز کاهش یافته و فرد راحت تر به خواب میره.

امتیازات

 • سنبل الطیب و ملاتونین هر دو توانایی درمون بی خوابی و مشکلات خواب رو دارن. هر دوی اونا اثر مثبتی در کنترل فشار خون دارن.
 • سنبل الطیب واسه درمون اضطراب، استرس، درمون گرفتگی عضلات و اسپاسم هم تجویز می شه.
 • به نظر می رسه ملاتونین در بهبود سرطان مؤثر باشه. ملاتونین اثرات مثبتی بر مریضی فراموشی و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (مریضی لو گهریگ) داره.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   امتحان میزان اثر با چند روش موثر و کاربردی 

مشکلات جانبی احتمالی و مضرات سنبل الطیب

سردرد، گیجی، مشکلات معده، افزایش حساسیت و تحریک پذیری، احساس ناراحتی.

مشکلات جانبی احتمالی ملاتونین

سردرد، احساس افسردگی کوتاه مدت، خواب آلودگی در روز، گیجی، گرفتگی معده، افزایش حساسیت و تحریک پذیری.

تداخلات دارویی

 • سنبل الطیب؛ مصرف این گیاه با مکمل یا داروهای خواب آور می تونه موجب خستگی شدید شه.
 • ملاتونین؛ در مصرف ملاتونین همراه با داروهای ضدانعقادی و خواب آور احتیاط کنین.
 • سنبل الطیب و ملاتونین؛ بهتره این دو رو با هم مصرف نکنین، چون خاصیت خواب آور اونا بسیار قوی می شه. هر دوی اینا خاصیت خواب آور دارن و به خواب آروم کمک می کنن. مصرف ملاتونین همراه با بقیه داروهای خواب آور می تونه خطرناک باشه.
 • بهتره از ترکیب کردن سنبل الطیب و ملاتونین با هرگونه داروی خواب آور یا اجناس شامل الکل پرهیز کنین.

روش مصرف سنبل الطیب

کلا سنبل الطیب در آمریکا سالم و بی خطر حساب می شه. سنبل الطیب رو می تونین از داروخونها و عطاریا تهیه کنین. سنبل الطیب به شکل کپسولای شامل پودر خشک شده، چای، تنتور یا عصاره مایع به فروش می رسه. می تونین روغن لازم سنبل الطیب رو به طور خارجی استفاده کنین.

سنبل الطیب بوی بسیار بدی داره، ولی خوشبختانه طعم اون به بدی بویش نیس.

تاثیرگذاری سنبل الطیب زمانی به بیشترین حد خود می رسه که اونو به طور منظم واسه دو هفته یا بیشتر استفاده کنین. ممکنه چند هفته ای طول بکشه تا اثرات دهن باز کن سنبل الطیب رو احساس کنین.

واسه درمون بی خوابی باید سنبل الطیب رو ۲ تا ۳ ساعت قبل از خوابیدن بخورین یا سنبل الطیب رو در سه نوبت در روز استفاده کنین که مرحله آخر باید نزدیک زمان خواب باشه.

بهترین مقدار مصرف سنبل الطیب واسه درمون بی خوابی چقدره؟ ممکنه مقادیر پیشنهاد شده فرق داشته باشه. ولی واسه بی خوابی می تونین از مقادیر زیر استفاده کنین:

 • چای سنبل الطیب: در ۱ فنجون آب جوش، یک قاشق چای خوری سرپُر (۲ تا ۳ گرم) از سنبل الطیب خشک شده بریزین و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بذارین دم بکشه؛
 • تنتور: ۱ تا ۱٫۵ قاشق چای خوری؛
 • عصاره مایع: ۰٫۵ تا ۱ قاشق چای خوری؛
 • کپسول شامل پودر خشک شده: ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلی گرم.

وقتی که وضعیت خواب تون بهبود پیدا، بهتره مصرف سنبل الطیب رو واسه ۲ تا ۶ هفته ادامه بدین. واسه درمون اضطراب ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلی گرم سنبل الطیب رو در ۳ تا ۴ وعده در روز استفاده کنین.

مشکلات جانبی احتمالی و مضرات سنبل الطیب

سنبل الطیب و خواص اون در رفع اضطراب، بی خوابی و کاهش فشار خون  آموزشی

با اینکه سنبل الطیب گیاه سالم و بی خطریه، ولی شاید مشکلات جانبی ای مثل سردرد، گیجی و مشکلات معده در اثر مصرف اون اتفاق بیفته. بعضی وقتا ممکنه این گیاه به جای آرامش و خواب آروم، موجب اضطراب و بی قراری شه.

بیشتر تحقیقات اثر منفی ای از سنبل الطیب رو بر بارداری و رشد جنین نشون نمی دن، اما در این مورد تحقیقات بیشتری موردنیازه. بااین حال اگه باردار هستین، پیش از مصرف این گیاه با دکتر مشورت کنین. قبل از دادن سنبل الطیب به کودک تون با دکتر مشورت کنین.

در بیشتر افراد سنبل الطیب باعث اعتیاد و وابستگی به مصرف نمی شه. قطع مصرف اون در بیشتر افراد علائمی بر جای نمی ذاره. گزارشات محدودی هست که نشون می ده قطع مصرف این گیاه پس از مدت طولانی، علائم منفی بر جای می ذاره. اگه می خواید پس از مدت طولانی استفاده از سنبل الطیب مصرف اونو متوقف کنین، باید کم کم مقدار مصرفی تون رو کم کنین تا علائم آزاردهنده ای در شما بروز نکنه.

با توجه به اثر خواب آور سنبل الطیب بهتره از مصرف اون قبل از رانندگی، استفاده از ماشین آلات سنگین یا هر کاری که نیاز به هوشیاری داره، پرهیز کنین. اگه بیماریای کبدی دارین، از مصرف این گیاه پرهیز کنین.

ممکنه سنبل الطیب اثر بقیه داروهای خواب آور رو زیاد کنه. پس مصرف این گیاه همراه با داروهای خواب آور پیشنهاد نمی شه. این گیاه رو نباید با داروهای آروم بخش، الکل، بنزودیازپین و مخدرها مصرف کرد. چون این گیاه اثر خواب آور اینا رو افزایش می ده.

ممکنه سنبل الطیب با بعضی داروها تداخل داشته باشه یا اثر بعضی مکملای غذایی طبیعی مثل گل راعی، کاوا و ملاتونین رو زیاد کنه. اگه به مریضیای طولانی گرفتار هستین، قبل از مصرف سنبل الطیب با دکتر مشورت کنین. در صورت استفاده از داروها، از دکتر تون بپرسید که سنبل الطیب با این داروها تداخل نداشته باشه.

صحبت آخر

سنبل الطیب و خواص اون در رفع اضطراب، بی خوابی و کاهش فشار خون  آموزشی

سنبل الطیب راهی طبیعی و سالم، با مشکلات جانبی کم واسه درمون یکی از عادی ترین و آزاردهنده ترین مشکلات یعنی مشکل خوابه. این گیاه می تونه خیلی از داروهای خواب آور رو شکست بده.

خیلی از داروهای خواب آور موجب می شن صبح بعد احساس خواب آلودگی و گیجی داشته باشین. علاوه براین باید مشکلات جانبی خطرناکی رو که روی برچسب اونا نوشته شده اضافه کنین. سنبل الطیب به بدن تون کمک می کنه تا دوباره بتونین شبا راحت بخوابید.

جدا از اینکه این سنبل الطیب با کمک به خواب خوب به بهتر شدن خیلی از مریضیا کمک می کنه و در کاهش اضطراب، عصبانیت، استرس، نا آرومی، دردهای قاعدگی و فشار خون بالا مؤثره.

فراموش نکنین که ممکنه واسه مشاهده ی اثرات سنبل الطیب ۲ هفته زمان نیاز داشته باشین. ولی حتی پس از اولین مصرف هم نشونه های مثبتی در خودتون مشاهده می کنین.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید