سند چشم انداز چیه؛ نکاتی واسه نوشتن یک سند چشم انداز کامل 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

یک سند چشم انداز دقیق، قلب تپنده ی هر کار و کاسبی موفقیه. این سند به روشنی و اختصار اهداف کلی کار و کاسبی شما رو مشخص می کنه و می تونه به عنوان ابزاری واسه تصمیم گیری هدفمند در شرکت به کار آید.

سند چشم انداز می تونه یک جمله ساده یا یک پارگراف کوتاه باشه. فارغ از اختلافات جزئی، همه سندهای چشم انداز، ایده آلای اصلی کسب وکار رو تعریف می کنن و بهش طرف و سو و سر و شکل می بخشن. این سندها روشی قوی واسه انگیزه بخشیدن و راهنمایی دادن به کارکنانه. این نوشته رو بخونین تا ببینین که سند چشم انداز چیه.

 

به چه دلیل سند چشم انداز مهمه؟

تحقیقات نشون دادن اگه چشم انداز شرکت از نظر کارمندان با معنی باشه، میزان دلبستگی و مشغولیت اونا به کار به ۶۸ درصد می رسه که ۱۹ درصد بیشتر از میانگینه. همین موضوع باعث بالارفتن بهره وری می شه و می تونه اثر بیشتری واسه شرکتای بزرگ به همراه بیاره.

با توجه به تأثیری که سند چشم انداز می تونه بر موفقیت درازمدت یک شرکت و حتی ارکان اون بزاره، پس وقت گذاشتن واسه نوشتن این سند که باعث بالارفتن همت و سعی شما و بسیج کارمندان می شه ارزش بالایی داره.

مقایسه سند چشم انداز با سند مأموریت

سند چشم انداز چیه؛ نکاتی واسه نوشتن یک سند چشم انداز کامل  آموزشی

پیش از تعیین مفاد سند چشم انداز، شما باید بدونین که سند چشم انداز چی نیس. سند چشم انداز رو نباید با سند مأموریت اشتباه گرفت. سند مأموریت یک بیانیه ی حا ل نگره که در اون فلسفه ی وجودی شرکت واسه اعضای شرکت و مجامع بیرون از اون بیان می شه. سند چشم انداز یک بیانیه ی آینده نگره و واسه الهام بخشیدن و جهت دادن به فعالیتای کارمندان شرکت تهیه می شه. سند مأموریت به این سؤال جواب می ده که «به چه دلیل کار و کاسبی من هست؟» در حالی که سند چشم انداز جواب دهنده ی این سؤاله که «من آینده کار و کاسبی خود رو در کجا می بینم؟» جیمی فالکوفسکی (Jamie Falkowski)، نایب رئیس شرکت ارتباطات بازاریابی دی وان ایجنسی (Day One Agency) می گه «چشم انداز یک امید و آرزوست. اما مأموریت قابل اجراست.»

کی به چشم انداز شما شکل می ده و چیجوری از اون استفاده میشه

در اولین قدم واسه نوشتن سند چشم انداز باید مشخص نمود که کی در نوشتن اون نقش داره. براندون شاکلی (Brandon Shockley) از آژانس پلنرزون (Plannerzone) پیشنهاد می کنه که تهیه سند چشم انداز درزمان یه سری جلسات با حضور ذی نفعان کلیدی که نماینده ی بخشی از سازمان هستن انجام بگیره. در این جلسات تیمای مختلف نسخه مورد نظر خود از این سند رو می نویسند و از بقیه گروه ها بازخورد می گیرن.

فالکوفسکی می گه مصاحبه با تک تک ذی نفعان یک روش موثر دیگره که به دلیل ی اون افراد می تونن نظرات خود رو رو راست و شفاف بگن.

جدا از اینکه این، کار و کاسبی باید در اول کار مشخص کنه که سند چشم انداز چه موضوعاتی رو تحت پوشش قرار میده و چه نقشی واسه سازمان بازی می کنن. از نظر شاکلی، این کار باعث می شه که مراحل تهیه فقط به یک تمرین ذهنی تبدیل نشه.

اون می گه «سند چشم انداز کار و کاسبی باید به عنوان یک برنامه هدفمند در نظر گرفته شه. این سند یک وسیله ارتباطات داخلیه که به تیم شما در الهام گرفتن و هم جهت ساختن سعیا در جهت رسیدن به اهداف شرکت کمک میرسونه.»

باید به سند چشم انداز به عنوان یک سند پویا نگاه کرد که لازمه همیشه اونو مورد بازبینی قرار داد.

چیجوری میشه سند چشم انداز نوشت

سند چشم انداز چیه؛ نکاتی واسه نوشتن یک سند چشم انداز کامل  آموزشی

نوشتن سند چشم انداز کاری خلاقانه، اصلاح کننده و جاه طلبانهه اما باید جدی گرفته شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سندرم سیندرلا؛ اختلالی گسترده که هر زنی باید درمورد اون بدونه 

لینسی براونسون (Linsi Brownson)، بنیان گذار و مدیر خلاقیت گروه راه حل کار و کاسبی اسپارک کالبروتیو (Spark Collaborative) می گه «واسه نوشتن سند چشم انداز فرایندی هست که معمولا ساده و سریع نیس. بهترین راه، شناسایی رویدادها یا ایده هاییه که روی شرکت اثر گذاشته ان.»

سند چشم انداز چیه؛ نکاتی واسه نوشتن یک سند چشم انداز کامل  آموزشی

فالکوفسکی می گه سند چشم انداز باید کوتاه و مفید باشه و از یک جمله یا یک پاراگراف کوچیک طولانی تر نباشه. مطمئنا شما از کل اعضای تیم و سازمان می خواید که بتونن این سند رو به سرعت حفظ شن و از همه مهم تر اونو درک کنه. اما سند چشم انداز باید گیراتر از شعار باشه.

به گفته فالکوفسکی «این سند می تونه هوشمندانه و در خاطرماندنی باشه اما این سند فقط به کار تیم شما میاد نه فروش یک محصول خاص.»

برانسون پیشنهاد می کنه که اول کار پیش نویس سند چشم انداز رو با شناسایی ارزشای اصلی سازمان شروع کنین. بعد از خود بپرسید «حالا کدوم یک از کارای ما هم جهت با این ارزش هاست؟ در کجاها با این اهداف هم سو نیستیم؟ چه جوری می تونیم در ۵ سال آینده هم با این ارزشا هم سو بمونیم؟» از نظر برانسون، اینجور سؤالاتی وضعیت فعلی شما رو مورد توجه قرار می ده و به شما در شناسایی چشم انداز بزرگ تر کمک می کنه.

بعد، از خود بپرسید که شرکت شما امیدواره چه مشکلاتی در چند سال آینده مرتفع شن. شرکت شما امید داره به چی دست پیدا کنه؟ مشتریان هدف شما چه کسائی هستن و شما می خواید چه کاری واسه اونا انجام بدین؟

به گفته جین کاپلا (Jene Kapela)، بنیان گذار و مالک شرکت مشاوره ی رهبری جین کاپلا، «طبق جواب هاتون به همین سوالا، از خود بپرسید که اگه شما این کارا به انجام برسونین، موفقیت به چه شکلی هستش. جواب به این سؤال سند چشم انداز شما رو شکل می ده.»

شاکلی اشاره داره که هیچ مشکلی وجود نداره اگه سند چشم انداز شما مقداری جسورانه، متفاوت یا حتی غیرقابل پذیرش باشه.

اون می گه «اگه سند چشم انداز شما در بردارنده ی یک هدف کلی باشه که همه بر اون توافق دارن، یک نتیجه متوسط و معمولی حاصل میشه. مثلا هدف ارائه تجربیات استثنایی رو میشه به عنوان یک هدف واسه بیمارستان، بانک یا باشگاه بدنسازی هم مطرح نمود.

نکاتی در مورد نوشتن سند چشم انداز

سند چشم انداز چیه؛ نکاتی واسه نوشتن یک سند چشم انداز کامل  آموزشی

سند چشم انداز باید به خیال پردازیاتون وسعت بده و در جدا از اینکه بهش جهت و شفافیت ببخشد. یک سند چشم انداز خوب به کارکنان کمک می کنه تا از طرف و طرف شرکت آگاهی کسب کنن، اولویتا رو بشناسن و در جهت رشد و پیشرفت به رقابت کشیده شن. سند چشم انداز باید واسه همه کارکنان و نه فقط مدیران ارشد مجاب کننده باشه.

طبق پیشنهاد ی کارشناسان، واسه نوشتن سند چشم انداز باید به این نکات توجه کرد:

  • ۵ تا ۱۰ سال آینده رو در نظر داشته باشین.
  • رؤیاهای بزرگی در سر بپرورانید و بر موفقیت متمرکز شید.
  • از جملات مضارع استفاده کنین.
  • زبانی کوتاه، مفید و روشن داشته باشین.
  • سند چشم انداز خود رو با شور و اشتیاق در هم بیامیزید.
  • یک تصویر ذهنی از کار و کاسبی مورد نظر خود ترسیم کنین.
  • برنامه ای واسه ایجاد رابطه بین این سند با کارکنان داشته باشین.
  • آماده شید تا زمان و منابع رو واسه چشم اندازی که ایجاد کردین صرف کنین.

سند پایانی چشم انداز به کارکنان شما تصویری روشن از راه جلو شرکت ارائه می ده. بعد از اون، وظیفه ی پرورش و پشتیبانی از این چشم انداز و الهام بخشیدن به کارکنان در همین جهت بر عهده ی شماس.

منبع : businessnewsdaily.com


دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید