سندرم سیندرلا؛ اختلالی گسترده که هر زنی باید درمورد اون بدونه 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

اگه به عنوان یک زن خیلی به بقیه وابسته اید و نمی تونین به تنهایی تصمیم گیری و اقدام کنین، ممکنه نشونه های سندرم سیندرلا رو داشته باشین. همراه ما باشین، در این مطلب به شما می گیم سندرم سیندرلا چیه، چه تأثیری بر فرد داره و چیجوری میشه از اون آزاد شد.

 

سندرم سیندرلا چیه؟

عبارت «سندرم سیندرلا» رو اولین بار «کولت داولینگ» (Colette Dowling) در کتاب «سندرم سیندرلا: ترس مخفی زنا از استقلال» استفاده کرد. سندرم سیندرلا به معنی نداشتن استقلال و وابستگی مالی، عاطفی، فیزیکی و … زنان به مردانه. این مشکل به زنانی اشاره می کنه که منتظرند شاهزاده ای با اسب سفید از راه برسه و خوشبخت شون کنه! درواقع بعضی به طور ناخودآگاه دوست دارن، زیر چتر حمایت بقیه قرار بگیرن، چون از جداگونه شدن می ترسن.

سندرم سیندرلا چیجوری شکل گرفت؟

شاید آهنگ «Flawless» بیانسه رو شنیده باشین:

«ما به دخترها یاد میدیم که خودشون رو آب کنن تا کوچیک تر شن! به اونا می گیم «جاه طلب باشین، اما نه چندون زیاد! واسه موفقیت سعی کنین، اما زیاده روی نکنین، چون مردها خوش شون نمیاد!»

دلایل زیادی در توضیح اینکه چه جوری سندرم سیندرلا از دنیای داستان به دنیای واقعی راه یافته، هست. عده ی زیادی باور دارن این مسئله ریشه در تربیت زمان کودکی داره. آدما بچه ها رو به خاطر کارایی که انجام میدن، دوست دارن نه اون چیزی که هستن. پس کودک پیوسته به دنبال واکنش بقیه و نشونه هایی واسه تأیید شدنه. وقتی دختربچه ای گریه می کنه، پدرومادر سعی بر آروم کردن کودک دارن؛ ولی شاید در مورد پسربچها اینجور نگرانی ای نداشته باشن. وقتی دختربچها شروع به تاتی تاتی می کنن، پدرومادرها خوشحالند، اما هم زمان نگران و هراسون. درمقابل پسربچها بیرون می رن، دنیا رو کشف می کنن و واسه این کارشون تشویق هم می شن. باور عادی جامعه اینه که دخترها شکننده تر از پسرها هستن. دخترها کمتر مورد تشویق و حمایت فیزیکی و کلامی قرار می گیرن. خیلی از پدرومادرها پیوسته نگران دختران شون هستن و از اینکه اونا موقع ماجراجویی آسیب ببینن، می ترسن. اما بازی سرشکستن داره، دختر و پسر هم نداره!

سندرم سیندرلا؛ اختلالی گسترده که هر زنی باید درمورد اون بدونه  آموزشی

زمان بلوغ زمونه ای لازم در رشد آدم هاس. در این زمان دخترها کم کم به چیزی که جامعه از اونا توقع داره، تبدیل می شن و بیشتر به طرف سیندرلاشدن پیش می رن. به گفته نیویورک تایمز دخترها به شکلی پنهون به خاطر اینکه مایه ی آرامش و لذت مردها هستن، تشویق می شن؛ و این سندرم سیندرلا رو تقویت می کنه. دخترها کمتر واسه جداگونه بودن تشویق می شن؛ درعوض، بیشتر و بیشتر به بقیه وابسته می شن و عزت نفس اونا به واکنش بقیه بستگی پیدا می کنه.

سندرم سیندرلا؛ اختلالی گسترده که هر زنی باید درمورد اون بدونه  آموزشی

سندرم سیندرلا از کجا ریشه میگیره؟

جامعه پیوسته زنان رو وا می داره تا باور کنن باید به مردها وابسته باشن. دخترها با این باور بزرگ می شن که واسه زندگی بهتر باید مردی مناسب کنارشون باشه و بدون اینجور مردی باید نگران زندگی باشن. سوسکی در آشپزخانه نمایان می شه و مادر جیغ زنان خودشو جمع وجور می کنه تا پدر از راه برسه و کلک سوسک رو بکنه؛ با وجود اینجور رفتارهایی دخترها یاد می گیرن که مردها شوالیه ی نگهبان شون هستن و قراره از اونا در برابر چیزای ترسناک و خطرناک محافظت کنن!

سندرم سیندرلا نشونه فرار از مسئولیت پذیریه. زنان فکر می کنن وقتی مردها هوایشان رو دارن، اونا از هرگونه مسئولیت مالی، احساسی و فیزیکی آزاد هستن؛ روزی مردی از راه می رسه و همه چیز رو سروسامان می ده و دیگر لازم نیس، نگران چیزی باشن. این خیالی بیش نیس!

بسیار دیده می شه که جاه طلبی زنا به دلیل ترس سرکوب می شه. مشکل اساسی در کسب موفقیت، اعتماد به نفس پایین و عزت نفس پایینه. زنانی که اعتماد به نفس کافی واسه به انجام رساندن کارا ندارن، معمولا وقتی کس دیگری واسه به عهده گرفتن کارا وجود داشته باشه، تمایلی ندارن که پا به میدون بذارن. این زنان در مورد اقدامات شون دودلی دارن و نسبت به تصمیم هاشون مطمئن نیستن.

کمبود اعتماد به نفس این باور رو به زنا می ده که واسه خوشبختی نیازمند مردی در کنارشون هستن. بدبختانه عنصر اصلی در تشکیل سندرم سیندرلا هنجارهای اجتماعی و روشای تربیتیه. جامعه به ما یاد می گیره که انتخاب مردها مهم تر از انتخاب زن هاست، پس مردها قدرتمندترند. پس زنا پیوسته احساس کوچیک بودن می کنن و اعتمادی به توانایی هاشون ندارن.

آثار سندرم سیندرلا

سندرم سیندرلا؛ اختلالی گسترده که هر زنی باید درمورد اون بدونه  آموزشی

سندرم سیندرلا زندگی زنا رو در ابعاد مختلف تحت اثر قرار می ده. بخشی از هویت زنا در عمق وجودشون و در زمان نوزادی طبق ی وابستگی شکل میگیره. این به درجه ای متفاوت، خودآگاه یا ناخودآگاه بر افکار، رفتار و گفتار زنا اثر می ذاره. این تأثیرگذاری در رفتارهایی مثل خواسته پول از شوهر واسه خریدکردن، بررسی چندباره ی وظایف با همکاران مرد در محیط کار یا استفاده نکردن مثلای اخباری و قاطع نمود پیدا می کنه. مثلا زنا در بیان نظرشون بسیار از عبارتای «فکر کنم»، «شاید» یا «مطمئن نیستم» استفاده می کنن. این اختلاف در گفتار نه تنها نشانی از باور به فرق در تواناییایی زن و مرده، بلکه خود می تونه منشأ ایجاد این اختلاف باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سرمایه گذاری خطرپذیر چیه؟ 

سندرم سیندرلا؛ اختلالی گسترده که هر زنی باید درمورد اون بدونه  آموزشی

افزایش جمعیت زنان شاغل رابطه مستقیمی با حذف باورهای پوسیده داره. ۴۲ درصد زنان شاغل سرپرست خانوار هستن و کارنکردن حدود نصف زنان غیرشاغل به انتخاب خودشونه. سندرم سیندرلا باعث می شه زنان کارکردن رو گزینه موقتی ببینن و اینکه آخرسر روزی می رسه که دیگر احتیاجی به کارکردن نداشته باشن، چون مردی از اونا حمایت می کنن.

براین پایه ملاک غرور هر زنی میزان درآمد همسرشه و اینکه چقدر موردحمایت اوست؛ شکلای مختلف ماشین، تعطیلات آنچنانی، سرزدن به رستورانای مختلف، امکاناتی که فرزندان دارن و خلاصه هرآنچه شوهر تأمین می کنه. سندرم سیندرلا مانع تصمیم گیری جداگونه و استقلال زنا می شه، بعضی وقتا بدون اینکه خودشون متوجه باشن.

چه جوری با سندرم سیندرلا مقابله کنیم؟

مقابله با سندرم سیندرلا از تربیت فرزندان شروع می شه؛ تربیت فرزندانی که یاد بگیرن زنا موجودات چندوجهی هستن که از عهده ی هر کاری برمی آیند و واسه خوشبخت شدن به کسی نیاز ندارن. باید به بچه ها یاد بگیرین استقلال ارزشمنده و اگه فرصت جداگونه شدن دست اومد، باید از اون استفاده کرد. دخترها رو از کودکی تشویق کنین، مسئولیت پذیر باشن و در قدم اول به دنبال رفع مشکلات شون بدون وابستگی به بقیه باشن. معنای خوشبختی واسه هر کسی متفاوته و حتما به معنی شاهزاده ای سوار بر اسب سفید نیس.

بحران امروز سندرم سیندرلا

طبق گزارشی در نیویورک تایمز: «به نظرم بقیه (زن یا مرد) به من یاد می گیرن که مثل یک مرد باشم، مثل یک مرد پول در بیارم، مثل یه مرد مطمئن و قابل تکیه باشم. وقتی به این هدف رسیدم، دوباره زن میشم؛ باردار میشم، بچه به دنیا میارم و ۶ سالی در خونه می مانم. بعد از اون دوباره نوبت مرد شدنم می رسه!!»

امروز مهربانی نسبت به بقیه بسیار تشویق می شه. اما هنوزم زنان مستقلی که استقلال شون رو به روشنی به نمایش می ذارن، با اکراه مورد تأیید قرار می گیرن! گویا هویت زنانه با وابستگی تعریف می شه. ترس از استقلال تا اندازه زیادی به دلیل ترس از دست دادن هویت زنانهه. زنان امروز به دنبال یافتن نقطه تعادل بین وابستگی و استقلال هستن.

سیندرلا هنوزم با پیراهن سفیدش می چرخد و باور «دخترک ضعیف و مرد نجات دهنده» زنا رو تحریک می کنه. هنوزم دخترها وانمود می کنن، احمق هستن یا از گربه می ترسن. نمی شه زنی هم قشنگ باشه هم باهوش؟ به چه دلیل باید یکی بدون دیگری باشه؟ زن قشنگ و باهوش رو نه مردها دوست دارن نه زنا! زنا حسادت می کنن و مردها احساس تهدید. زنا بازم به بی ارزش کردن همدیگه واسه جلب نظر بقیه ادامه میدن. گویا هرچه زنی موفق تر باشه، باید بیشتر واسه اثبات زنونگی اش سعی کنه.

سندرم سیندرلا امروز چه مفهومی داره؟

درسای اجتماعی با گذشت زمان پیشرفتای زیادی داشتن؛ حق رأی زنان، جنبشای رفع بی عدالتی نژادی و … . اما طبق گزارش نیویورک تایمز سندرم سیندرلا هنوز مانعی واسه زنانه. زمانی زنونگی با مادر بودن و کدبانوگری تعریف می شد؛ زمونه عوض شده و امروز زنا بیشتر از اینا می خوان. زنا به دنبال حرفه ای موفق، ازدواج خوشحال و خونواده خوشبخت هستن. در ازدواج ایده آل هر دو طرف به یک اندازه واسه رابطه سعی می کنن، اما اگه یکی بیش ازاندازه به دیگری وابسته باشه، هر دو طرف تحت اثر قرار می گیرن و از رسیدن به اهداف خود باز می مونن.

سندرم سیندرلا؛ اختلالی گسترده که هر زنی باید درمورد اون بدونه  آموزشی
سندرم سیندرلا؛ اختلالی گسترده که هر زنی باید درمورد اون بدونه  آموزشی

«رهایم کن اما هوایم رو داشته باش!»

وجود سندرم سیندرلا نسبت به گذشته تغییر کرده. امروز زنان خود رو دخترکی ضعیف نمی بینن که به دنبال حمایت دیگرونه. امروز سندرم سیندرلا یعنی باور به اینکه جداگونه بودن از زنونگی مون کم می کنه.

حقیقت اینه که پایان خوش داستانا در زندگی واقعی رخ نمی ده. هیچ کسی شما رو سوار بر اسب سفیدش از سختیا دور نمی کنه. شما خودتون مسئول خوشبختی تون هستین؛ شاهزاده ی سفیدپوش خود شما هستین. عشق به خود از درون آدم ریشه میگیره، نه از تأیید و حس بقیه. بلند شین و زندگی تون رو بسازین. تنها شما می تونین باورها و ارزشای نهادی تون رو اصلاح کنین و راهی واسه آزادی از وابستگی به افراد، افکار و واکنشای اونا پیدا کنین.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید