سه ویژگی ثابت شده و علمی که شما رو به موفقیت می رسانند 

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

قدیما همه فکر میکردن موفقیت حاصل معجونی از استعداد مادرزادی، شانس و زمان بندی درسته. حالا که علوم رفتاری حسابی پیشرفت کردن، این تصور هم داره تغییر می کنه. حالا ما میدونیم که بعضی رفتارهای خاص به شکلی قابل پیش بینی می تونن به کارکرد بهتر منجر شن. یعنی، کسائی که این رفتارها رو داشته باشن بیشتر احتمال داره در کاری که می خوان بکنن، موفق شن. بیایید با سه مورد از این رفتارها آشنا شیم:

 

طرز فکر پیشرفت محور

کرول دووک، از محققان دانشگاه استنفورد، چندین مطالعه در مورد اثر طرز فکر آدما بر عملکردشون انجام داده. تحقیقات اون نشون می ده کسائی که باور دارن که می تونن مهارت هاشون رو با سعی پیشرفت دهند (همون «طرز فکر پیشرفت محور») بیشتر از کسائی که مثل باوری ندارن موفق می شن!

درزمان ده های متمادی، تحقیقات زیادی در مورد عواملی که باعث می شه بعضی افراد به سطوح خارق العاده ای از موفقیت برسن انجام شده. ک. اندرز اریکسون، از متخصصین علوم رفتاری، تصمیم گرفت نتایج این تحقیقات انبوه رو بررسی و بررسی کنه. چیزی که اون کشف کرد این بود که آدمای موفق به طور همیشگی و خستگی ناپذیری در تلاشند تا تواناییای خودشون رو بهتر کنن. این همون نتیجه ایه که کرول دووک گرفته بود: این که افراد موفق هیچ وقت فریب لیاقتای خودشون رو نمی خورند، عوضش اونا باور دارن که مهارت ها مثل ماهیچه هستن و باید همیشه اونا رو ورزش دهند و ورزیده تر کنن.

یکی از دلایلی که طرز فکر پیشرفت محور باعث موفقیت می شه، اینه که درک مغز از شکست رو تغییر می ده. ما معمولا شکست رو قضاوتی در مورد خودمون میدونیم و احساس می کنیم که شکست یعنی ما کلا موجود شکست خورده ای هستیم. اما کسائی که طرز فکر پیشرفت محور دارن، شکست رو مثل انتقادی می بینن که به اونا کمک می کنه بفهمن چی رو باید تغییر و چیجوری باید خود رو بهتر کنن.

عقب انداختن پاداشا

تست مارشمالو رو می شناسین؟ (مارشمالو یک نوع خوردنی نرم مثل به پاستیله). این تست که والتر میشل در آخرای ده ۱۹۶۰ و اول ده ۱۹۷۰ در دانشگاه استنفورد اونو اجرا کرده، از آزمایشای سنتی علوم رفتاریه. در تست مارشمالو، به بچه های کوچیک یک مارشمالو نشون میدن و به اونا میگن اگه دلشون بخواد، می تونن اونو همین الان بخورند. اما اگه کمی صبر کنن، می تونن یک مارشمالوی دیگر هم جایزه بگیرن. بیشتر بچه ها همون یک مارشمالو رو می گیرن و می خورن ولی بعضیا هم این وسوسه رو کنترل می کنن.

چند ده بعد، زمانی که این بچه ها به افرادی بزرگسال تبدیل شده بودن، والتر میشل زندگی اونا رو دوباره بررسی کرد. این بار اون دید کسائی که تونسته بودن خود رو کنترل کنن در مدرسه بهتر عمل میکردن، بعدا پول بیشتری به دست می آوردن، و کلا سالم تر و خوشحال تر از کسائی بودن که در کودکی در برابر وسوسه ی اون یک مارشمالو طاقت نیاورده بودن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سخت کوشی با ۱۷ نکته ای که شما رو به موفقیت می رساند 

سه ویژگی ثابت شده و علمی که شما رو به موفقیت می رسانند  آموزشی

سه ویژگی ثابت شده و علمی که شما رو به موفقیت می رسانند  آموزشی

تحقیقات بعدی هم نشون دادن که آمادگی واسه عقب انداختن پاداش در صورت ضرورت، از مهم ترین ویژگی هاییه که می تونه موفقیت فرد در آینده رو پیش بینی کنه. کسائی که در مقابل پاداشای فوری و لحظه ای وا میدن ممکنه با دست خودشون جلوی موفقیت خود در آینده رو گرفته باشن! چون که اونا به جای صبر کردن واسه چیزای ارزشمندتر از چیزی که حالا در دسترسه، راه حل ساده رو انتخاب می کنن و تسلیم ِ لذت لحظه ای می شن.

بیشتر ِ اهداف بزرگ به فداکاری، به سخت کوشی و به صبر نیاز دارن. این یعنی باید چشما رو بدوزید به هدف پایانی و اون احساس نیاز خیلی راحت و آسایش رو به تعویق بندازین. این واسه بچه ها کار راحتی نیس، حتی واسه بزرگ ترها هم راحت نیس. اما تحقیقات نشون میدن که توانایی عقب انداختن پاداش، از صفات روشن آدمای موفقه و در عین حال این توانایی چیزیه که هرکسی می تونه با تمرین در اون مهارت پیدا کنه.

ایستادگی ورزیدن در درازمدت

در آخر، انبوهی از تحقیقات علمی میگن که جربزه داشتن هم با موفقیت مرتبطه. در اصطلاح محققان، جربزه داشتن یعنی ایستادگی ورزیدن وقتی که به دنبال یک هدف بلندمدت هستین، حتی اگه بعضی وقتا هم شکست بخورین. همیشه غلبه کردن بر مشکلات، بدون منحرف شدن از راه یا تسلیم شدن، باعث می شه شانس بیشتری واسه پیروزی در آخر کار داشته باشین.

سه ویژگی ثابت شده و علمی که شما رو به موفقیت می رسانند  آموزشی

اتحاد بین جربزه داشتن و کارکرد، اولین بار در سال ۱۸۹۲ میلادی معلوم شد، زمانی که سِر فرانسیس گالتون، دانشمند بریتانیایی، زندگی آدمای موفق رو بررسی کرد و فهمید که همه اونا توانایی و اشتیاقی واسه کارای سخت داشتن. از اون زمان، داشمندان علوم رفتاری انبوهی از تحقیقات گسترده انجام دادن که نکات ظریفی به نظر گالتون اضافه می کنه. بعضی از اونا حتی ادعا می کنن جربزه داشتن بیشتر از IQ یا توانایی ارثی واسه رسیدن به موفقیت مهمه.

کارای بزرگ همیشه مشکلات بزرگ هم دارن. احتیاجی به دانشمندها نیس تا با دلیل و مدرک به ما بگن که موفق شدن بر این مشکلات راحت نیس. هر چی باشه، وسعت ای از تحقیقات آخرسر همون چیزی رو اثبات کردن که خود ما به مدت زیادی به طور شهودی از اون باخبر بودیم، اما شاید نتوانسته بودیم اونو : کسائی که خواسته هاشون رو به طور خستگی ناپذیری دنبال می کنن، نسبت به کسائی که هر وقت کارا سخت می شه جا میزنن، برتری دارن.

شاید بشه گفت مهم ترین چیزی که این تحقیقات میگن، اینه که خستگی ناپذیر بودن ارثی نیس، بلکه میشه اونو یاد گرفت، تمرین کرد و در اون ماهر شد. فقط باید تصمیممان رو بگیریم و سعی کنیم.

منبع : fastcompany

 


دسته‌ها: آموزشی

پاسخی بگذارید