سوء گذشته کیفری چیه؟ “

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

سوء گذشته کیفری چیه؟ همون گونه که از عنوان سوء گذشته کیفری پیداست، اگه فردی انجام دهنده جرم -البته جرایم برشمرده در قانون- شه، به دلیل ذهنیتی که در جامعه از اون فرد ایجاد می شه سوء گذشته ای واسه اون در نظر گرفته می شه. این واژه بار منفی داره. موضوع زمانی اهمیت پیدا می کنه که فرد بخواد به استخدام نهادهای مختلف کشوری دربیاد و به گواهی نبود سوء گذشته و سابقه کیفری نیاز داشته باشه.

واسه توضیح معنی سوء گذشته کیفری به بررسی تقسیم بندی مجازات از دید شرعی و از حیث رابطه اونا با همدیگه می پردازیم. از دید شرعی مجازاتا به اصلی، تکمیلی و تبعی قابل تقسیمه. دور و بر سوء گذشته کیفری فقط دور و بر مجازات تبعی (تتمیمی) توضیحی رو میگیم.

مجازات تبعی

مجازات تبعی، مجازات اضافی هستن که به خودبه خود و به دنبال مجازات اصلی نسبت به محکوم مجبور می شه؛ درواقع این مجازات از نتایج و آثار محکومیت به مجازات اصلیه که بدون نیاز به اشاره اون در حکم محکومیت، محکوم علیه حکم جزایی، باید اونو تحمل کنه.

مجازات تتمیمی

مجازات تتمیمی در ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی جدید هم مورد تصریح قرار گرفته. طبق این ماده: محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی، پس از اجرای حکم یا عمومیت مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده، محکوم رو از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می کنه:

الف. هفت سال در محکومیت به مجازاتای سالب زندگی و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی؛

ب. سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه ی جنایت وارد شده بیشتر از نصف دیه ی مجنی علیه باشه، نفی بلد و حبس تا درجه چار؛

پ. دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه ی جنایت وارد شده نصف دیه مجنی علیه یا کمتر از اون باشه و حبس درجه پنج.

تبصره ۱. در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در گذشته کیفری محکوم درج می شه لکن در گواهیای ارسال شده از مراجع ذی ربط مشخص نمی شه مگه به خواسته مراجع قضائی واسه تعیین یا بازنگری در مجازات.

همون گونه که نص قانون تصریح داشته، مجازات تبعی مربوط به محرومیت از حقوق اجتماعیه و احتیاجی نداره محکمه در رأی ارسال شده بهش تصریح کنه. یعنی این نوع مجازات بر عکس بقیه مجازاتا، به شکل خودکار و خودبه خود به دنبال مجازات جرم انجام شده به مجرم مجبور میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   زنجبیل و لاغری؛ نحوه مصرف زنجبیل واسه چربی سوزی چیجوریه؟ 

حقوق اجتماعی

حقوق اجتماعی هم اون دسته از حقوقیه که قانون گذار در کشور واسه اتباع خود و افراد ساکن در اون، پیش بینی کرده. بیشترین محرومیت اجتماعی هم طبق ماده فوق، ۷ ساله که مربوط به مجازاتای سالب زندگی و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلیه.

سوء گذشته کیفری چیه؟ " آموزشی

مصادیق محرومیت از حقوق اجتماعی هم در ماده ۲۶ قانون مجازات اسلامی جدید احصا گردیده. این موارد طیف بزرگی از حقوق اجتماعی و شهروندی رو شامل میشه. این موارد عبارتند از: کاندیداتوری واسه انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و داهات، عضویت در شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هیئت دولت و تصدی معاونت رئیس جمهور و قوه قضاییه و ….

این ماده بیشتر عضویت و استخدام یا انتخاب شدن واسه مشاغل حساس و مهم رو گفته که بیشتر نشون از تعهد و امانت فرد منصوب واسه اون حرفه رو بازگو می کنه.

محرومیت از حقوق اجتماعی موقته و همون مدت زمانی که در ماده ۲۵ (۷، ۳ یا ۲ سال) بیان شده، ادامه داره مگه سه مورد که شامل «داوطلب شدن در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و داهات، عضویت در شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هیئت دولت و تصدی معاونت رئیس جمهور، تصدی ریاست قوه قضائیه، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور و ریاست دیوان عدالت اداری» است و شخص به شکل نا تموم محروم می شه.

در مجازات تبعی جرایم قابل گذشت، در صورتی که شاکی خصوصی گذشت کنه و تعقیب یا مجازات اصلی موقوف شه، مجازات اصلی هم ورداشته می شه.

البته نکته مهمی که نباید به فراموشی سپرده شه، اینه که هدف مجازات نباید به فراموشی سپرده شه و اونم اصلاح مجرم و بازگشت اون به جامعه س. پس لازمه نظام کیفری بیشترین حد سعی خود رو ارائه داره تا سوء گذشته کیفری فرد مانع فعالیت اجتماعی اون و آسیب در زندگی فردی اش نشه. گواهی نبود سوء گذشته کیفری هم واسه خیلی از افرادی که سابقه محکومیت داشتن و مدت زمان قانونی گذشته، به معنی ی لازم دوبارهه و فرد می تونه استخدام شه یا در حرفه ای مشغول به کار شه.

تهیه شده در: chetor.com


۱

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید