سود تقسیمی هر سهم یا DPS چیه؟ “

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

یکی از امتیازای مالکیت یک کسب وکار موفق، بهره بردن از سودیه که کسب وکار ایجاد می کنه. فرقی نمی کنه شرکتی باشه که خودتون از هیچ اونو ایجاد کردین یا سهام یک شرکت چندملیتی که واسه زمان بازنشتگی تهیه کردین، وقتی شرکتی تصمیم میگیره بخشی از درآمدهای پس از کسر مالیاتش رو به شما پرداخت کنه، چیزی که به شما پرداخت می کنه «سود تقسیمی» نام داره.

 

دلیل اهمیت سود تقسیمی چیه

طبق نظریهای بنیادی مالی هدف همه شرکتا پرداخت سود تقسیمی در زمان حال یا در آیندهس (اگه شرکتی که سود تقسیم نمی کنه پیوسته رشد می کنه به این دلیله که سرمایه گذاران توقع دارن آخرسر در قسمتی این سود جمع به اونا پرداخت شه یا امیدوار هستن شخص یا بنگاهی به امید سود جمع ی بالای شرکت اونو بخرد).

شرکتا در زمان شکوفایی و رشد سریع اقتصادی سود تقسیم نمی کنن، چون ترجیح میدن درآمد خود رو صرف اقدامات پیشرفت ای بکنن. مالکان و سهام داران مخالفتی با این کار نمی کنن، چون باور دارن فرصتای پیشِ روی شرکت باعث ایجاد سودهای کلان تری در آینده می شه.

به چه دلیل سرمایه گذاران به سود تقسیمی اهمیت زیادی میدن؟

سود تقسیمی هر سهم یا DPS چیه؟ " آموزشی

تمرکز بر سود تقسیمی امتیازای مختلفی داره.

ایجاد و اعلام سود تقلبی غیرممکنه. ممکنه شرکتا سود تقسیمی رو پرداخت کنن یا تصمیم به جمع شدن اون بگیرن، اما تحقیقات علمی زیاد نشون دادن «کیفیت سوددهی» شرکتایی که سود تقسیمی پرداخت می کنن بالاتر از شرکتایی که اونو پرداخت نمی کنن. شرکتایی که سود تقسیم (پرداخت) می کنن با گذشت زمان کارکرد بهتری نسبت به شرکتایی دارن که سود تقسیم نمی کنن.

بازده (نقدی) سود سهام (dividend yield) شرکتا نشونه ای واسه تعیین ارزش شرکت هاس.

شرکتای معتبر سابقه خوبی در پرداخت و افزایش سود تقسیمی حتی در زمان سخت اقتصادی دارن. یک نمونه روشن، شرکت معتبر «هرشی» (Hershey) است که در سال ۲۰۱۵ واسه سیصد و چهل و دومین بار اقدام به پرداخت بی معطلی ی سود تقسیمی کرد. این شرکت پرداخت سود تقسیمی رو در سال ۱۹۲۹، درست پیش از بدترین بحران اقتصادی ۶۰۰ پارسال شروع کرد و در تموم این چند سال با وجود جنگ ، تورم، رکود، ریاست جمهوری افراد مختلف، ترور یک رئیس جمهور، تهدید حمله هسته ای، گسترش مریضیای مرگبار، حملات تروریستی، جهشای اقتصادی، ورشکستگیا، حبابای اقتصادی، میزان بیکاری پایین یا بالا، شورشا، فرود در ماه و وقایع و رخدادهای بیشمار دیگر این کار رو ادامه داد، چون در تموم این چند سال مردم همیشه شکلات دوست داشتن. تنها طی ۱۵ پارسال سود تقسیمی از نیم دلار به ازای هر سهم به ۲/۱۴ دلار به ازای هر سهم رسیده که به معنای افزایش ۴۲۸ درصدیه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ساختار شکل های مختلف بازار طبق میزان رقابت چیجوریه؟ 

در زمان رکود سود تقسیمی حمایت ای واسه سهامه و از سقوط سهام اون جلوگیری می کنه. سود تقسیمی زمان لازم واسه بازسازی سبد سهام تون رو پس از یک زیان بزرگ کم می کنه.

واسه اینکه سود تقسیمی سهام شامل شما بشه، باید سهام مربوطه رو پیش از تاریخ مجمع عمومی و تصویب صورتای مالی اون شرکت بخرین. کسائی که بعد از این تاریخ اقدام به خرید سهام مربوطه کنن از سود تقسیمی اون دوره بهره ای نمی برند و باید تا دوره بعد منتظر بمونن. شرکتای معمولا تاریخ مشخصی رو واسه پرداخت سود نقدی اعلام می کنن.

شما می تونین سود دریافتی تون رو دوباره صرف خرید سهام کنین؛ با این کار سودتون رو دوباره در سهام سرمایه گذاری کردین.

سرمایه گذاری طبق رشد سود تقسمی چیه

بعضی سرمایه گذاران بر خرید سهام شرکتایی تمرکز می کنن که میزان رشد زیادی در سود تقسیمی هر سهم دارن. شرکتایی مثل استارباکس که طبق نظر بررسی گران چشم انداز روشنی دارن، حتی اگه هم حالا سود تقسیمی کمتری نسبت به دیگر شرکتا داشته باشن در بلندمدت مثلا طی یک دوره ۱۰ ساله یا بیشتر سود خیلی بیشتری از شرکتای اشاره شده نصیب سهامداران شون می کنن.

سرمایه گذاری طبق بازده نقدی سود سهام چیه

بعضی از سرمایه گذاران بالاتر بودن بازده نقدی سود سهام رو ملاک خرید سهام قرار میدن، چون فکر می کنن این سهام به دلیل اینکه کمه کم مشخصی از نسبت سود به درآمد یا جریان نقدی رو پوشش میدن، مطمئن تر هستن. اینجور سرمایه گذارانی ممکنه به سهام شرکتایی با رشد سود تقسیمی پایین تر اما با اطمینان بیشتر تمایل داشته باشن. این روش واسه کسائی که به درآمد غیرفعال بالایی در چند ده پایانی زندگی نیاز دارن، مناسب تره.

سهام ارسال شده واسه سود سهام چیه

بعضی وقتا به جای پرداخت نقدی سود شرکتا به سهامداران سهام جدید ارائه می کنن. این سهام معمولا بیشتر از جنبه ی روانی تأثیرگذاره. سرمایه گذار ارزشی و کسی که «وارن بافت» اونو راهنمای خود دانسته، «بنجامین گراهام» (Benjamin Graham) تقریبا یک قرن پیش به فکر بوده که شرکتایی به طور منظم واسه سود سهام به سهام داران شون سهام میدن، سود سهام رو از طرف سهام داران دوباره سرمایه گذاری می کنن. کسائی که به پولش نیاز دارن می تونن این سهام رو بفروشن و در مقابل بقیه به امید افزایش سرمایه شون در آینده، می تونن سهام جدیدشان رو نگه دارن.

سود تقسیمی هر سهم یا DPS چیه؟ " آموزشی

منبع : thebalance.com

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید