۱۱ راه حلی که قدرت نه گفتن رو در شما تقویت می کنه

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

 

نه گفتن حتی در مقابل خواستهای غیرمنطقی هم واسه تون سخته؟ اگه نتونین به بقیه نه بگید، باید همیشه اولویتای بقیه رو به اولویتای خودتون ترجیح بدین. زمانی به خواسته بقیه جواب مثبت بدین که خواسته دلخواه مناسب و شدنی باشه یا اون خواسته رو واسه جبران محبتای دوست تون انجام بدین. اما اگه همیشه از ترس نه گفتن به خواسته ی بقیه جواب مثبت میدید، حالا دیگر وقت تغییره. واسه افزایش قدرت نه گفتن با ادامه این مقاله همراه باشین.

 

واسه آشنایی با تعدادی از راهکارهای تقویت نه گفتن، ویدیوی زیر رو ببینین:

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۱. قبول کنین که نمی تونین هر کاری رو انجام بدین

شاید بله گفتن تون به بقیه باعث شده تا هیچ وقتی واسه خودتون نداشته باشین. نمی تونین به خواسته دوست تون که واسه اسباب کشی از شما کمک می خواد، نه بگید؟ نمی تونین به خواسته مدیرتون که کاری خارج از حدود وظایف تون رو از شما می خواد، نه بگید؟ می تونین با یک نه گفتن ساده خود رو از این شرایط خلاص کنین. اگه جواب مثبت به خواسته بقیه وقتی واسه خودتون باقی نگذاشته، تصمیم بگیرین از این به بعد به هر خواسته غیرمعقولی جواب نه بدین.

۲. از فکر خودخواه شدن نترسین

شاید پیش خودتون فکر کنین که با نه گفتن به بقیه به فردی خودخواه تبدیل میشید. فرد خودخواه همیشه به بقیه جواب منفی می ده و فقط به خودش فکر میکنه. به خودتون بگید که خودخواه نیستین. اگه خواسته غیرمنطقی کسی رو رد کردین و اون شما رو خودخواه خواند، بهتره رابطه تون رو با اون فرد کم کنین. با نگاهی به گذشته و تموم جوابای مثبتی که به بقیه دادین، می تونین بفهمین که خودخواه نیستین.

۳. قبول کنین که نمی تونین همه رو در زندگی راضی و خوشحال نگه دارین

۱۱ راه حلی که قدرت نه گفتن رو در شما تقویت می کنه آموزشی

شما نمی تونین همه کسائی رو که در زندگی تون هستن، راضی و خشنود نگه دارین و باید خط قرمزی واسه بقیه قائل شید. شاید فکر کنین که با نه گفتن و ناامید کردن بقیه، احترام اونا رو از دست میدید، ولی این جور نیس. اگه کسی فکر کنه شما به همه خواسته هاش جواب مثبت میدید، شاید بخواد با خواستهای غیرمنطقی از شما سوءاستفاده کنه. به افرادی که واقعا واسه تون مهم ان، اهمیت ویژه ای بدین و سعی کنین اونا رو خوشحال نگه دارین.

۴. به جنبه های مثبت «نه گفتن» توجه کنین

مجبور نیستین که به «نه» به عنوان یک چیز بد نگاه کنین. هر بعضی وقتا به درخواستی نه بگید، می تونین به کارای دیگری بله بگید که امتیازات زیادی واسه تون داره. با این روش پس از جواب منفی، کمتر احساس گناه می کنین. مثلا ببینین که با نه گفتن چه چیزایی به دست میارید:

 • به جای انجام کاری که بهش علاقه ای ندارین، می تونین وقت بیشتری رو با دوستان و خونواده تون بگذرونین و از اون لذت ببرین.
 • ۱۱ راه حلی که قدرت نه گفتن رو در شما تقویت می کنه آموزشی

 • با این کار به خودتون، تفریحات تون و کارایی که دوست دارین، بله گفتین.
 • به زندگی آروم و چیزای مهم دور تون بله گفتین، نه کسائی که کم اهمیت ترن.
 • می تونین به کارای منطقی و متناسب با خودتون بله می گین و مجبور نخواهید شد که به خاطر نبود توانایی تون در نه گفتن، بیشتر از اندازه کار کنین یا کارایی انجام بدین که به شما ارتباطی نداره.

۵. دلیل ناراحتی تون از نه گفتن رو کشف کنین

به چه دلیل با جواب منفی به بقیه احساس ناراحتی می کنین؟ می ترسین که طرف مقابل دیگر با شما حرف نزند؟ فکر می کنین که با دادن جواب منفی، فردی خودخواه به نظر میاید؟ وقتی بفهمین دقیقا چی باعث ناراحی تون می شه، می تونین منطقی تر به شرایط نگاه کنین. اگه می ترسین با نه گفتن به یک فرد، توجه اش رو از دست بدین، وقت اینه که در رابطه تون با اون فرد تجدید نظر کنین.

۶. روشای جور واجور بله گرفتن رو بشناسین

بعضی وقتا بقیه با روشای مختلفی شما رو فریب میدن تا به خواسته شون جواب مثبت بدین. وقتی که این روش ها رو بشناسین، راحت تر می تونین به خواستهای غیرمنطقی بقیه نه بگید. بعضی از روشایی که باعث می شن برخلاف میل تون جواب مثبت بدین، عبارتند از:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سفر ارزون با ۲۳ ترفندی که کمک می کنه در سفرها کمتر هزینه کنین 

 • قلدری کردن: بعضی وقتا بقیه سعی می کنن تا با قلدری، بدجنسی یا بی ادبی از شما جواب مثبت بگیرن. باید در این مواقع با خونسردی و بی توجهی به لحن بی ادبانه ی اونا جواب منفی بدین.
 • ناله کردن: فرد با ناله و شکایت و حتی بدون خواسته طوری رفتار می کنه تا شما داوطلبانه بهش کمک کنین. در این مواقع بهتره موضوع صحبت رو عوض کنین. یه مدت با اون فرد رابطه نداشته باشین یا بهش بگید از اینکه در این وضعیت قرار گرفته، ناراحتید.
 • ایجاد عذاب وجدان: بعضی سعی می کنن تا با گفتن چیزایی مثل اینکه هیچ وقت کمک نمی کنین یا در سختی پشتش رو خالی می کنین در شما عذاب وجدان بسازن. در این مواقع با آرامش، دفعات قبلی که بهش کمک کردین رو یادآوری کنین و بگید این بار قضیه فرق می کنه و نمی تونم به شما کمک کنم.
 • ۱۱ راه حلی که قدرت نه گفتن رو در شما تقویت می کنه آموزشی

  آرامش

 • تعریف و تعریف: ممکنه فردی با تعریف کردن از شما و گفتن اینکه «چقدر شما در انجام فلان کار فوق العاده هستین» یا «چه فرد باهوشی هستین»، از شما چیزی خواسته کنه. در این مواقع از تعریف و تعریف طرف مقابل شرمنده یا جوگیر نشید و جواب مثبت ندین.

۷. با آرامش صحبت کنین

سعی کنین تا صداتون مثل زمانی باشه که از پشت تلفن صحبت می کنین. باآرامش، محکم و روشن حرف بزنین. اگه در صداتون احساسات، ناراحتی یا دودلی باشه، طرف مقابل از این ضعف تون استفاده می کنه و می کوشد تا شما رو بهره کشی کنه. اگه آرامش در صداتون مشخص باشه، طرف مقابل می فهمه که شما فرد معقولی هستین و امکان داره بعضی وقتا هم نه بگید. اگه صداتون رو بالا نبرین یا صداتون ناراحت به نظر نیاد، احتمال بیشتری داره که طرف مقابل توضیحات تون رو قبول کنه.

۸. واسه افزایش قدرت نه گفتن زبون بدن رو جدی بگیرین

۱۱ راه حلی که قدرت نه گفتن رو در شما تقویت می کنه آموزشی

سرتون رو بالا بگیرین و بازوان خود رو در کنار بدن تون بذارین و با حالات دست تون روی گفته های خود تأکید کنین. هنگام نه گفتن در چشمای طرف مقابل نگاه کنین. با دستان تون یا چیزی بازی نکنین و در مورد تصمیم تون دودل به نباشید. دستان خود رو جلوی سینه تون جمع نکنین یا طوری برخورد نکنین که انگار از تصمیم تون ناراحت هستین و میشه نظرتون رو تغییر داد.

۹. بیشتر از اندازه عذرخواهی نکنین

اگه از اینکه نمی تونین جواب مثبت بدین، واقعا ناراحت و متأسف هستین، فقط یک «متأسفم» ساده بگید. با عذرخواهی بیشتر از اندازه، نبود قاطعیت و ضعف شما رو می شه. در این حالت طرف مقابل تصور می کنه با اصرار بیشتر می تونه شما رو قانع کنه و شمام با پرهیز از انجام خواسته احساس بدتری دارین. اگه بیشتر از اندازه عذرخواهی کنین، طرف مقابل تصور می کنه که با جواب منفی تون دارین در حقش کار اشتباهی انجام میدید.

۱۰. یک دلیل کوتاه بیارین

یک توضیح ساده و کوتاه در مورد اینکه به چه دلیل نمی تونین به خواسته طرف مقابل جواب مثبت بدین، باعث قانع کردنش می شه. احتیاجی نیس که توضیح بیشتر از اندازه بدین. دادن توضیحاتی در حد یک یا دو جمله در مورد مشغله هاتون کافیه. احتیاجی نیس که دروغ بگید یا بهونهای الکی بیارین. به مثالایی که در زیر اومده، توجه کنین.

 • من نمی تونم فردا باهات بیام مطب دندان دکتر، چون فردا شب سالگرد ازدواجمه.
 • ۱۱ راه حلی که قدرت نه گفتن رو در شما تقویت می کنه آموزشی

 • متأسفانه من نمی تونم به تولدت بیام، چون صبحش امتحان پایان ترم دارم.

۱۱. به طرف مقابل گزینه های جانشین پیشنهاد بدین

اگه واقعا از جواب منفی تون احساس گناه می کنین و آرزو می کنین ای کاش می شد کمکی بکنین، به طرف مقابل راه حلی جانشین ارائه کنین. اگه فکر می کنین که می شه از راه دیگری به طرف مقابل کمک کرد، اون روش رو مطرح کنین. روش دلخواه باید واسه هر دوی شما مناسب باشه. نمونه های از این موارد عبارتند از:

 • می تونی واسه رفتن به دندون دکتر ماشینمو قرض بگیری، من فردا لازمش ندارم.
 • من نمی تونم به تولدت بیام ولی نظرت چیه آخر هفته که امتحانم تموم شد، شام بریم بیرون و در موردش حرف بزنیم.

منبع : wikihow

 


دسته‌ها: آموزشی