۱۱ سوالی که رهبران با هوش هیجانی بالا از خودشون می پرسند

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

وقتی رهبری افرادی رو بر عهده دارین، باید انتظارش رو داشته باشین که جدا از اینکه تصمیمات و چرایی در پیش گرفتن اونا، درباره خودِ شخصیت تون هم مورد سوال واقع شید. اگه نمی خواهید با نظرات بقیه غافل گیر شید، لازمه خودتون واسه بررسی شخصیت تون زمانی رو کنار بذارین. بهترین راهی که واسه این کار سراغ دارم اینه که رو راست درون خود رو آزمایش کنین. در این مقاله ۱۱ سوال مهمی رو با شما در بین می ذارم که رهبران واسه درون نگری، رسیدن به خودآگاهی و بعد اون بالا بردن هوش هیجانی شون از خود می پرسند تا به رهبرانی بی مثل تبدیل شن.

۱۱ سوالی که رهبران با هوش هیجانی بالا از خودشون می پرسند آموزشی

 

اگه بخوایم رهبری برجسته و عمیقا قابل اعتماد باشیم، درون نگری نقشی لازم واسه ما داره، چون بدون داشتن درجات بالایی از هوش هیجانی نمی تونیم رهبران درجه یکی باشیم؛ از طرفی میدونیم هوش هیجانیِ واقعی در مرحله اول نتیجه خودآگاهیه. مشکل اینجاس که تعداد بسیار کمی از رهبران وقت کافی صرف درون نگری می کنن تعداد بسیار کمی از اونا زحمت پرسیدن سوالاتی رو به خود میدن که بعضی وقتا ناراحت کننده و آشکارساز هستن، سوالاتی که به اونا کمک می کنه تا خود حقیقی شون رو بشناسن.

۱۱ سوالی که رهبران با هوش هیجانی بالا از خودشون می پرسند آموزشی

ما در دنیایی پر از درخشش زندگی می کنیم، این موضوع دیدن خودمون در تصویر و ایده ای که بقیه از ما تو ذهن دارن رو به کاری بسیار ساده تبدیل می کنه. اما اینکه بایستیم، با خودمون خلوت کنیم و سوالاتی از خود بپرسیم که ما رو در موقعیت ناراحت کننده ای قرار میدن احتیاج به شجاعتی رو راست داره. اما به هر صورت رهبران برجسته و موثر اونایی هستن که واسه شناخت خودشون وقت صرف کرده باشن.

رهبران برجسته به قدرت داخلی خود واسه تحقق بخشیدن به رویاهای شون ایمان دارن چون که میدونن کدوم رویا از اونِ اوناس و کدوم به وسیله جامعه یا موارد دیگر به اونا مجبور شده. اونا میدونن کی هستن، به چی باور دارن و به همون درجه از اهمیت بر این نکته هم واقف ان که هیچی حتی باورهای شون چیزای ثابتی نیستن.

این افراد از این موارد آگاهی دارن چون رهبر برجسته، رهبری در حال تغییر و تغییر، انسانی در حال رشد و فردیه که خود رو زیر سوال می بره. اما رهبران برجسته از خود چه سوالاتی می پرسند؟

پیش از اینکه به خوندن ادامه بدین، باید به شما اخطار جدی بدهم که اگه واسه این سوالات وقت صرف کنین و به اونا جوابایی رو راست و برآمده از عمق وجودتون بدین، زندگی و سبک رهبری شما تغییر می کنن. تنها در صورتی به خوندن ادامه بدین که قصد دارین رهبری برجسته و موثر باشین. یادتون باشه که به شما در این باره اخطار داده شده!

۱. فارغ از عناوینی که در اختیار دارین، کی هستین؟

۱۱ سوالی که رهبران با هوش هیجانی بالا از خودشون می پرسند آموزشی

زمانی که هویت خود یا بقیه رو با شغل، عنوان یا چیزایی که به دست آوردن تعیین می کنین، بدیهیه که این کار اگه منصب بالایی داشته باشین براتون خوب به نظر بیاد. اما زمانی که این موارد بیرونی کنار گذاشته شن، ممکنه نفس رو از سینه ی شما خارج کنن و به شما احساس بی ارزش بودن بدن. پس به این فکر کنین که شما حقیقتا کی هستین؟

۲. چی بیشترین اهمیت رو واسه شما داره؟

اگه رو راست به این سوال جواب ندین، در روبرو شدن با زمانایی که واسه انتخاب گزینه ای که با عقاید شما همخوانی نداره، تحت فشار هستین خیلی در خطر سقوط از چیزی که مایه ی افتخار و آسودگی وجدان تونه قرار می گیرین. اگه ندانید چی حقیقتا بیشترین اهمیت رو واسه تون داره، در اونقدر شرایطی کورکورانه به دنبال حقیقت خود خواهید گشت. این موقعیتای انتخاب کورکورانه ، نقطه سقوط خیلی از رهبران برجسته ی دنیا بوده.

۳. واسه چی تا آخرین نفس می جنگید؟

شاید همین طور که سوالات رو می خونین فهمیده باشین که سوالات به همدیگه وابسته هستن. زمانی که میدونیم بدون عناوین بیرونی واقعا کی هستیم، و میدونیم چه چیز حقیقتا بیشترین اهمیت رو واسه مون داره؛ متوجه میشیم بسیاری چیزایی که به خاطرش جنگیده ایم مسائل نامربوطی بودن. در عین حال می فهمیم چی حقیقتا ارزش جنگیدن رو داره و ما واسه چی حاضریم تموم سعی خود رو تا آخرین نفس به کار ببریم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سندرم سیندرلا؛ اختلالی گسترده که هر زنی باید درمورد اون بدونه 

۴. اگه قرار به کنار گذاشتن چیزی باشه، آزاد کردن یا از دست دادن چی واسه شما سخت تر از همه هستش؟

۱۱ سوالی که رهبران با هوش هیجانی بالا از خودشون می پرسند آموزشی

رهبری با فشار عجینه. فشار با خود استرس به همراه میاره و به دنبال اون احتیاج به آزاد شدن از این استرس حس می شه. بدیش اینه بیشتر وقتا ما واسه فرونشاندن استرس به دنبال چیزایی در دنیای بیرون از خودمون هستیم (الکل، مواد مخدر، داروها، ورزش بیشتر از اندازه، خرج کردن بیشتر از حد و…)، مواردی که هزینه های زیاد بلندمدتی مثل اعتیاد دارن.

۵. چه باور ای داشتین که با نا آرومی زیاد بهش باور داشته اید و بعد فهمیدین در قضاوت یا درک موضوع دچار خطا شده بودین؟

یک رهبرِ دارای هوش هیجانی بالا، رهبریه که دائم در تغییر و تحوله. تشخیص چیزی که پیش از این بهش باور داشته ایم و هم حالا اونو اشتباه میدونیم، به ما شکلی کم پیدا از واقع بینی و عینیت رو درباره چیزی که الان بهش باور داریم می ده.

۶. در لحظات خلوت با خودتون پنهونی چه چیز یا کی رو مقصر شکستا و تقلّاهای تون میدونید؟

شاید این سوال ساده به نظر برسه، چون همه ما میدونیم که جواب درست اینه: «من مسئول زندگی ام هستم.» اما این سوال درباره اون احساس و باور ی پنهانیه که بهش اقرار نداریم. اگه به این سوال رو راست و «بدون اینکه خودتون رو قضاوت کنین» جواب بدین، ممکنه به مسئله ای که هنوز لازمه روشن کنین، برسین تا بتونین واسه تغییر و تغییر و تبدیل شدن به یک رهبر به مسیرتون ادامه بدین.

۷. اگه همین فردا فوت می کردین، کسائی که شما رو دوست ندارن درباره تون چه می گفتن؟

این سوال به ما کمک می کنه از انگیزهای احساسی ناخودآگاهمان با خبر شیم. بیشتر در عین حال که پرقدرت، منظم و تحت کنترل به نظر می رسیم، انگیزه ناخودآگاهِ طبق ترسی هنوز پشت اعمال مون هست. این انگیزه پنهون با پرسیدن این سوال به سطح خودآگاهی ما راه پیدا می کنه. این جور می تونیم دلایل کارایی که انجام میدیم رو بهتر بفهمیم و خود رو تحت کنترل بیشتری داشته باشیم.

۸. چه موقعیت دردناکی در گذشته وجود داشته که هم حالا واسه اونا شکرگزارید؟

رهبرانی که هوش هیجانی بالایی دارن میدونن و این باور رو پذیرفته ان که هیچ اتفاقی «معنایی» بالاتر از چیزی که ما بهش اختصاص میدیم نداره. با پاسخی که به این سوال میدید ذهن خود رو واسه دادن چارچوبی دوباره و سالم به اتفاقات تربیت می کنین، به این اطمینان می رسین که مسئولیت زندگی خودتون و پاسخی که به اتفاقات میدید رو بر عهده دارین.

۹. اگه همین فردا زندگی شما تموم می شد، دوست داشتین چه میراثی از خود بر جای بذارین؟

۱۱ سوالی که رهبران با هوش هیجانی بالا از خودشون می پرسند آموزشی

تمرکز کردن بر نتایج حاصله و رسیدن به اهداف واسه هر کسی در جایگاه رهبری آسونه. رهبرانِ دارای هوش هیجانی بالا فهمیدن چیزی که واقعا مهمه نه تیک خوردن کنار لیست اهداف، بلکه تغییریه که ما به وجود آوردیم. با جواب دادن به این سوال مطمئن میشیم اهداف مون با هسته ی وجودی انسانی که هستیم در یک جهت قرار داره.

۱۰. این (کار، زندگی، نگاه) میراثیه که از خود بر جای می ذارین؟

به قول «یودا» رهبر بزرگ فیلم جنگ ستارگان: «یا بله یا نه، هیچ شایدی در بین نیس.»

۱۱. اگه این چیزی نیس که بخواهید میراث شما باشه، در ۲۴ ساعت آینده چه کاری واسه اون می کنین؟

اگه همه چیز برابر با چیزی پیش میره که می خواید از خود بر جای بذارین، چه آثار و نشونه ای از میراث شما باقی خواهد موند؟ بقیه چیجوری میفهمن که این میراث، میراث شماس؟ اگه مسائل اون طور نیس که بخواهید به عنوان میراث شما بمونه این سوال که «در ۲۴ ساعت آینده چه کاری درباره اون انجام میدید» شما رو به عنوان رهبری با هوش هیجانی بالا نسبت به اعمال تون مسئول و جوابگو نگه می داره.

واسه اینکه رهبر برجسته ای باشین به هوش هیجانی بالایی احتیاج دارین و واسه رسیدن بهش لازمه از خود سوا لای سختی بپرسید. اما یادتون باشه در این راه کنجکاو بمونین.

منبع : Entrepreneur

جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳

دسته‌ها: آموزشی